Właśnie ukazał się drugi tom książki „Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” Pita Schuberta, która powinna być lekturą obowiązkową dla każdego wspinacza, alpinisty czy turysty górskiego.
Autor, Pit Schubert, przez długie lata był przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Niemieckiego Towarzystwa Alpejskiego i osobiście brał udział w dochodzeniach związanych z wieloma wypadkami górskimi, czy wspinaczkowymi.
Nie od dziś wiadomo, że w wypadku sportów związanych z górami lepiej uczyć się na cudzych błędach, gdyż własne mogą zakończyć się tragicznie. Zgodnie z tą zasadą jest skonstruowane „Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie”. Praktycznie każdy problem Schubert wspiera opisaniem rzeczywistego zdarzenia, ilustrując problem czytelnymi zdjęciami.
W tym tomie autor porusza m.in. kwestie niebezpieczeństw grożących na ferratach i w obszarach krasowych oraz na bardzo ważną problematykę właściwej autoasekuracji i bezpiecznych zjazdów na linie; zwraca też uwagę na wytrzymałość sprzętu wspinaczkowego i jego prawidłowe użytkowanie.
W rozdziałach poświęconych groźnym zjawiskom pogodowym czy trudom związanym z pracą ratowników górskich powraca do tematyki poruszanej w pierwszym tomie. Przedstawia rozterki związane ze zwracaniem uwagi na błędy niedoświadczonych wspinaczy; wreszcie opisuje cały szereg wypadków, do których doszło z najbardziej nieprawdopodobnych przyczyn.
Oba tomy są dostępne w księgarni wspinanie.pl: