Zaledwie 19 dni potrzebował Kilian Jornet, by wejść na 82 alpejskie czterotysięczniki. Niesamowity (przymiotników brakuje) Katalończyk pobił poprzedni rekord trzykrotnie. Kosmos!
***
Celem Kiliana było pobicie rekordu szybkości wejścia na 82 szczyty czterotysięczne Alp. Należał on do Franco Nicoliniego i Diego Giovanniniego, którzy w 2008 roku dokonali tego wyczynu w 60 dni. Założeniem było poruszanie się by fair means, tzn. pomiędzy szczytami Kilian szedł/biegł lub jechał na rowerze.
Jornet rozpoczął swoją przygodę 13 sierpnia w Engadynie w Szwajcarii pod Piz Bernina. A zakończył 31 sierpnia po pokonaniu ponad 1000 kilometrów i 75 km przewyższeń, na Barre des Écrins w Alpach Delfinackich we Francji.
Czas realizacji projektu przez Kiliana jest kosmiczny. Nawet podane niżej suche statystyki nie oddają ogromu skomplikowania i wysiłku jaki jest potrzebny, by wejść na wszystkie 82 szczyty. Na tej liście są przecież szczyty, na które faktycznie trzeba się wspinać, trudne, techniczne granie, lodowce. A wszystkie trudności potęgowane przez skumulowane zmęczenie dzień za dniem. Wejścia realizowane często w nocy, czasami w ciągu trwającym grubo ponad dobę. Czapki z głów!
W pierwszym wpisie na IG Jornet pisze:
To była, bez żadnych wątpliwości, najbardziej wymagająca rzecz, jaką zrobiłem w życiu – mentalnie, fizycznie i technicznie, ale także może najpiękniejsza.
Statystki 19 dni Jorneta:
- odległość: 1207 km
- przewyższenie: 75 344 m
- szczyty: 82
- aktywność: 267:45:16 godzin
- sen średnio: 5:17
Katalończykowi towarzyszył dr Jesús Álvarez. Przeprowadzał badania mierzące skutki takiego wysiłku dla organizmu.
Kilian Jornet ma 37 lat (rocznik 1987), jest jednym z najbardziej rozpoznawanych biegaczy górskich, legendą tego sportu. Ma na koncie zwycięstwa w największych biegach oraz ustanawiał rekordy czasowe na wielu górach, np. Mont Blanc, Matterhorn, McKinley (Denali), Aconcagua.
W 2017 roku ogłosił dwukrotne wejście na Mount Everest bez użycia tlenu z butli. Oba wejścia były błyskawiczne i zbliżone do rekordowych.
W ubiegłym roku zdobył 177 pirenejskich szczytów o wysokości minimum 3000 m. Przemierzył dystans 485,65 kilometrów i pokonał różnicę wysokości wynoszącą ponad 43 000 metrów. W ruchu był przez ponad 155 godzin, czyli około sześć i pół doby.
Źródło: wspinanie.pl