Najsłynniejszym szlakiem uzbrojonym w żelazne zabezpieczenia jest Orla Perć. To jedyny znakowany szlak w Tatrach ściśle wytyczony granią na długości wielu kilometrów, wymagający doskonałego przygotowania kondycyjnego. Aby umożliwić wszystkim podziwianie tej trasy ― „najpiękniejszej wśród pięknych” ― autor podzielił ją na kilka odcinków. W rejon Orlej Perci prowadzi kilka ubezpieczonych szlaków, także opisanych w tym przewodniku. Podobnie, czyli z podziałem na odcinki, zaprezentowana jest w nim Grań Rohaczy, zwana często Orlą Percią Tatr Zachodnich.
***
Przewodnik zawiera opisy 32 szlaków w Tatrach Zachodnich i Wysokich, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej, wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia w postaci stalowych klamer, drabin i łańcuchów. Rysy, Świnica, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Czerwona Ławka czy Jagnięcy Szczyt to tylko wybrane nazwy, które powodują szybsze bicie serca u każdego pasjonata tatrzańskich wędrówek.
Andrzej Marcisz opisuje szlaki na podstawie własnych doświadczeń ― przeszedł każdą z opisanych tras. Niewątpliwą zaletą przewodnika są udostępnione przez autora zdjęcia praktycznie ze wszystkich zakątków Tatr, przez co szlaki i doliny można oglądać z perspektywy niedostępnej dla turysty. Mapy, oparte na najnowszej technologii Lidar, udostępnił zawodowy kartograf i tatrzański hobbysta Rafał Jońca.
Tutaj, specjalnie dla czytelników OM, fragment przewodnika, opisujący szlak na Kozi Wierch:
Rzut oka do wnętrza przewodnika ŻELAZNE PERCIE TATR:
*
Andrzej Marcisz ― bio
Instruktor sportów górskich w Stowarzyszeniu Instruktorów Górskich, instruktor wspinaczki sportowej (AWF Katowice), krakowski taternik i alpinista, zawodnik sportu wspinaczkowego. Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych, jak i na trudność. Wywalczył dla Polski historycznie pierwsze medale w sporcie wspinaczkowym: IFSC ― brązowy medal Pucharu Świata (1989) i brązowy medal mistrzostw Europy (1992). Sześciokrotnie ścigał się w finałach szybkościowych zawodów Arco Rock Master (srebrny medal w 1990 roku, trzykrotnie trzecie miejsce, raz czwarte i piąte). Wspina się od 46 lat. Wytyczył kilkadziesiąt nowych, ekstremalnie trudnych dróg w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej i w Tatrach, zarówno latem, jak i zimą. Jest współautorem szeregu pierwszych przejść klasycznych na najsłynniejszych ścianach tatrzańskich, a wiele z nich, z partnerami, pokonał rekordowo szybko. W 1990 roku z przyjaciółmi założył sekcję wspinaczkową w Koronie Kraków. W latach 1993–1998 był współwłaścicielem wydawnictw AT i Ati, które wydało serię z trójkątem, propagującą klasykę literatury górskiej na świecie.
Przed 12 laty jego uwagę przykuły szczyty i turnie tatrzańskich grani. W 2015 roku dokonał samotnego przejścia non stop Głównej Grani Tatr Wysokich i jako pierwszy stanął na wszystkich nazwanych szczytach i przełęczach. W 2018 roku skompletował przejścia nazwanych grani Tatr Wysokich, a w 2020 roku dotknął każdego wierzchołka nazwanego wówczas szczytu, turni, baszty, mnicha lub igły w Tatrach Wysokich, których liczba jest bliska 1200!
Współpracował przy produkcjach filmowych i telewizyjnych ― występował w nich lub pomagał w ich realizacji (między innymi program TVP Apetyt na zdrowie, serial TVP Ratownicy, filmy dokumentalne Deklaracja nieśmiertelności i Polska oczami orła, filmy fabularne Czerwony pająk, Sonata i Magic mountains, a także teledyski: z liderem grupy Radiohead i do utworu Maty Giewont). Przez ostatnie dwa lata pracował jako kierownik zdjęć górskich, trener wspinaczkowy Filipa Pławiaka, Jakuba Gierszała i Juliana Chrząstowskiego przy filmie fabularnym Biała odwaga. Obecnie pomaga w pracy nad kręconym dla platformy SkyShowtime sześcioodcinkowym serialem Śleboda w reżyserii Michała Gazdy i Bartosza Blaschkego. Zabezpieczał alpinistycznie plany filmowe, współpracując z takimi reżyserami jak Marcin Koszałka, Marcin Wrona, Krzysztof Lang, Katarzyna Dowbor, Magdalena Piekorz, Tomasz Augustynek, Michał Marczak, Urszula Antoniak, Bartosz Blaschke, Marcin Polar i Jan Matuszewski.
Opublikował setki artykułów w prasie górskiej i wspinaczkowej, jak również na platformach internetowych. W 2006 roku wydał przewodnik wspinaczkowy po Mnichu w Tatrach, w 2020, nakładem wydawnictwa Bezdroża, przewodnik po Wielkiej Koronie Tatr, który w 2021 roku doczekał się drugiego wydania.
*
Informacja prasowa