Polacy cenią towarzystwo swoich pupili w trakcie podróży – w 2023 roku prawie 50 proc. posiadaczy psów zabrało je na większość wyjazdów, a 53 proc. opiekunów wyjechało z nimi również za granicę1. Które europejskie kraje są najbardziej przyjazne psom i jakich formalności należy dopełnić, aby przewieźć pupila przez granicę? To niezbędna wiedza, by urlop z czworonogiem był dla wszystkich komfortowy.
***
Podróżowanie z psem wymaga starannego przygotowania i znajomości kluczowych zasad. Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa dla naszego czworonożnego towarzysza, a także zgodność z przepisami i wymaganiami różnych krajów, przewoźników czy obiektów noclegowych jest kluczowa, by zapewnić wszystkim uczestnikom wyprawy prawdziwy odpoczynek.
Jak przygotować się do lotu z czworonogiem?
Chociaż popularne, tanie linie lotnicze latające z Polski dopuszczają jedynie możliwość przewozu psów przewodników, które podróżują z osobami niewidomymi, to jednak istnieje długa lista przewoźników lotniczych, którzy zezwalają na przewóz czworonogów. W trakcie lotu należy jednak przestrzegać ściśle określonych zasad. Zależnie od wielkości i wagi, zwierzę umieszcza się na pokładzie wraz z pasażerem lub w luku bagażowym.
Podróżując po terenie Unii Europejskiej pies musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie oraz mieć ważny mikroczip lub tatuaż identyfikacyjny. Czipowanie polega na wszczepieniu pod skórę psa małego implantu o wielkości ziarenka ryżu. Czip ma indywidualny 15-cyfrowy numer, który po rejestracji w bazie danych zostanie przypisany do nazwiska opiekuna. Właściciel zwierzęcia powinien również posiadać paszport dla zwierząt, który zawiera informacje o szczepieniach i stanie zdrowia psa. Należy również pamiętać, że niektóre kraje, takie jak Norwegia, mogą nie wpuszczać na swoje terytorium psów uznanych za rasy agresywne – mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO platformy Getaway, pełniącej funkcję intuicyjnego, inteligentnego kreatora i asystenta podróży “szytej na miarę”.
Przed lotem należy uprzedzić przewoźnika o zamiarze przewozu zwierzęcia – istnieją pewne ograniczenia co do liczby zwierząt, jakie można jednocześnie przewozić samolotem. Należy również pamiętać o tym, że z przewozem zwierząt wiążą się opłaty – ich wysokość jest uzależniona od cennika konkretnego przewoźnika, wagi zwierzęcia, a także miejsca, w którym będzie on przewożony (pokład lub luk bagażowy). Dodatkowo planując trasę na lotnisko należy uwzględnić fakt, że procedura odprawy na lot ze zwierzęciem trwa dłużej niż standardowo.
Wszystkie łapy na pokład, czyli co warto zabrać na wakacje z psem?
Przed lotem warto wyposażyć psa w transporter, w którym zwierzę może swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji. Powinien być on opatrzony etykietą zawierającą podstawowe dane o zwierzęciu oraz dane kontaktowe do właściciela. W bagażu podręcznym powinna znaleźć się smycz, obroża i inne akcesoria, które zapewnią pupilowi komfort i bezpieczeństwo po skończonym locie. Planując podróż z psem nie można zapomnieć o psiej apteczce, w której powinny znaleźć się wszystkie na stałe zażywane przez psa leki, zabezpieczenie przed kleszczami, a także specjalna tabletka uspokajająca dla zwierząt, która zmniejszy stres pupila podczas lotu. Warto zabrać również kaganiec, który jest wymagany w wielu krajach podczas pobytu w miejscach publicznych. Nie można oczywiście zapomnieć o misce, ulubionych zabawkach pupila, “smaczkach”, które uprzyjemnią podróż oraz kocu, który zniweluje nadmiar bodźców w nowym, nieznanym miejscu. Jeśli na wakacjach planujemy żeglugę z psem, należy również zabrać ze sobą kapok.
Które europejskie kraje są szczególnie przyjazne psom?
Portal The Swiftest2 stworzył pogłębiony Indeks Krajów Przyjaznych Psom. W swojej analizie wziął pod uwagę 8 czynników, m.in. ocenę otrzymaną w ramach Indeksu Ochrony Zwierząt (API)3, który ocenia 50 krajów na podstawie ich przepisów prawnych i polityki dotyczącej dobrostanu zwierząt. Innym kryterium była liczba hoteli przyjaznych psom przypadająca na milion mieszkańców – najwyższą ocenę w tym zakresie osiągnęły Włochy, które zwyciężyły również w całym rankingu.
Włochy to kraj wybitnie przyjazny czworonogom. Pozytywnie nastawieni do psów są nie tylko hotelarze, ale również właściciele restauracji, którzy chętnie goszczą je w swoich lokalach i to nie tylko w ogródkach. Na towarzystwo psów często można natknąć się w sklepach, z mniejszymi, trzymanymi na rękach pupilami można nawet zwiedzać wybrane zabytki. We Włoszech psy mogą podróżować pociągami, czy na pokładzie promów, należy jednak pamiętać, że właściciel musi posiadać przy sobie paszport zwierzęcia – dodaje Grzegorz Mikielewicz z Getaway.
Poza tym w rankingu wysoko oceniona została Francja, Niemcy czy Hiszpania. Na Półwyspie Iberyjskim małe psy są często akceptowane w pokoju za dodatkową opłatą, jednak na oficjalnych plażach w Hiszpanii przebywanie psów w sezonie letnim jest zabronione. Jednak wiele hiszpańskich wspólnot autonomicznych wyznaczyło kilka odcinków plaż, gdzie zwierzęta są mile widziane. Do tego kraju nie mogą wjechać psy w wieku poniżej 15 tygodni. We Francji często widuje się psy u stóp swoich właścicieli w kawiarniach i niektórych restauracjach – jest to dowód na przyjazną dla zwierząt kulturę tego kraju.
Dobre przygotowanie, szacunek dla lokalnych zwyczajów i pełne korzystanie z udogodnień dla zwierząt zdecydowanie może zapewnić niezapomnianą wakacyjną przygodę.
Artykuł sponsorowany