Robert Bogusz poleca nową trasę – jednodniowy spływ sześcioma jeziorami (Sitno Moczydelskie, Lubieszewko, Suche, Lubie, Mrowinko, Mrowinko Małe) na terenie Barlineckiego Parku Krajobrazowego i Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.
***
Rekomendowana trasa
Proponowana trasa to klasyczny packrafting, będący połączeniem wędrówki ze spływem. Początek szlaku to północny brzeg Jeziora Sitno Moczydelskie. Kierując się na południe, przepływamy do przeciwległego krańca jeziora. Pierwszy odcinek warto zakończyć tuż przy wypływie kanału do Jeziora Lubiszewko. Kanał łączący jeziora (Sitno Moczydelskie i Lubiszewko) jest bardzo płytki i pełen zwałek. W tej sytuacji najprostszy sposób dotarcia do kolejnego jeziora to około kilometrowy spacer drogą biegnącą tuż przy jeziorach. Kierując się na południe należy co jakiś czas wypatrywać tafli Jeziora Lubiszewko i miejsca, gdzie można po raz kolejny zrzucić packraft na wodę. Po przepłynięciu długiej odnogi jeziora dopływamy do miejsca, w którym łączy się ono z Jeziorem Suchym. Obydwa jeziora, prawdopodobnie z uwagi na kształt, nazywane są Jeziorem Portki. Ich urozmaicona linia brzegowa warta jest poświęcenia dodatkowego czasu. Spływ po Jeziorze Lubiszewko kończymy w jego południowo-zachodnim krańcu. Jest tam dogodne zejście na brzeg. Asfaltową drogą przechodzimy w kierunku Jeziora Lubie. Na zakręcie po lewej stronie wypatrujemy leśnej drogi położonej tuż przed tym jeziorem. Doprowadzi nas ona do następnego miejsca zrzutu sprzętu. Dalej płyniemy do południowo-wschodniego krańca Jeziora Lubie, gdzie znajduje się połączenie z Jeziorem Mrowinko. Kanał łączący jeziora jest nieco ukryty i wydaje się pełen przeszkód, ale jest jak najbardziej do pokonania bez potrzeby wychodzenia z packrafta. Jezioro Mrowinko pokonujemy wzdłuż, by w jego przeciwległym końcu odnaleźć kolejny kanał, który łączy to jezioro z Jeziorem Mrowinko Małe. Po wpłynięciu na to jezioro kierujemy się na jego przeciwległy kraniec. Dobrym miejscem na zakończenie spływu jest plaża po prawej stronie tego jeziora, gdzie znajdziemy dogodny dostęp do brzegu, pomost i wiatę.
Proponowanej trasa ma 10,7 km. Powrót do miejsca startu to 9,7 km.
Trudność
Trasa jest bardzo łatwa. Przydatne mogą być dane dotyczące siły i kierunku wiatru, który może nieco utrudniać spływ na Jeziorze Lubiszewko i Jeziorze Lubie. Warto wtedy rozważyć płynięcie blisko brzegu.
Czas spływu
Na pokonanie trasy w obydwie strony wystarczy 6 godzin.
Noclegi
W sytuacji zaplanowania spływu jednodniowego nocleg nie jest potrzebny. Warto jednak rozważyć pozostanie w okolicy parę dni. Proponowana trasa biegnie na terenie Barlineckiego Parku Krajobrazowego i Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. W większości to zwarty kompleks leśny z licznymi jeziorami. Na północ od niego znajduje się urokliwa Dolina Płoni, zwana przez miejscowych Barlineckimi Bieszczadami.
Robert Bogusz
***
***
Polecamy również:
- Jednodniowy spływ packraftowy Miałą
- Siedmiodniowy spływ packraftowy Obrą i Wartą
- Z packraftem na dziko: jednodniowy spływ Postomią – nowy wariant
- Z packraftem na dziko: jednodniowy spływ Doliną Dolnej Noteci i Doliną Warty
- Z packraftem na dziko: jednodniowy spływ Obrą i Strugą Jeziorną
- Z packraftem na dziko: jednodniowy spływ Paklicą na odcinku Lubrza-Gościkowo (Paradyż)
- Z packraftem na dziko: jednodniowy spływ Drawą na odcinku Barnimie-Bogdanka
- Z packraftem na dziko: jednodniowy spływ Drawą na odcinku Bogdanka-Sitnica
- Z packraftem na dziko: jednodniowy spływ Postomią
- Z packraftem na dziko: sześciodniowy spływ Drawą i Notecią
- Grabia, Widawka, Warta – trzy dni, trzy rzeki
- Z kajakiem na dziko: Rawka
- Z packraftem na dziko: jednodniowy spływ przez dwa kanały i trzy jeziora: Lipie, Słowa i Osiek
- Droga donikąd, czyli leniwy spływ kajakowy Brdą
- Spływ kajakowy Wdą
- Spływ Wartą – fotorelacja + informacje praktyczne
- Jeden rower, jeden bieg, jedna tratwa – reszta dzieje się sama
- Z kajakiem na dziko: Tanew
- Leniwy bikerafting na Pojezierzu Drawskim
- Outdoorowy wyścig: packraft vs. piechur
- Packrafting – krótki kurs wideo dla początkujących
- Jak przygotować się na jesienny spływ kajakiem lub packraftem
- Jak przygotować się na zimowy spływ kajakiem lub packraftem? Odpowiadamy
- Skirafting, czyli packraft i narty