Już w najbliższy wtorek rozpocznie się 26. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Poznańskie święto dokumentu odbędzie się w dniach 18 – 23 października br. w Centrum Kultury ZAMEK. Na ekranie pojawi się 50 pełnometrażowych filmów podzielonych na 8 sekcji tematycznych.
***
Jedną z nich, która na pewno spotka się z zainteresowaniem miłośników górskich wędrówek, przygody i natury jest sekcja Mountain Docs. Będzie to wyjątkowa okazja do przeniesienia się w często niedostępne rejony świata, sprawdzenia, jakie historie zrodziły się z połączenia gór i ludzi. Twórcy filmowi znaleźli w nich inspiracje do pracy nad swoimi produkcjami. A za ich sprawą widzowie zobaczą wycinek prawdy o pasji, pragnieniach, wyzwaniach, marzeniach, ryzyku, poświęceniu, nauce, strachu, życiu i śmierci. Mamy nadzieję, że te filmowe opowieści z górami w roli głównej pozwolą widzom coś odkryć, poczuć, przeżyć i zabrać ze sobą.
Oto 6 dokumentów górskich, które znalazły się w programie 26. OFF CINEMA: The Last Mountain (reż. Christopher Terrill) – fascynująca historia 30-letniego wspinacza Toma Ballarda, który w lutym 2019 roku zginął na jednym z najtrudniejszych himalajskich szczytów – Nanga Parbat, Buried (reż. Jared Drake, Steven Siig) – przedstawiający wspomnienia członków śnieżnego patrolu, którzy pracowali w 1982 roku w stacji narciarskiej Alpine Meadows w Kalifornii w czasie zejścia potężnej lawiny, W objęciach lodu (reż. Lars Henrik Ostenfeld) – pokazujący wyprawy glacjologów na Grenlandię, których celem jest sprawdzenie, jak szybko topnieje tam lód, Hahut (reż. Ryszard Kruk) – polski film o polarnikach i ich działalności naukowej na Spitsbergenie, House of the Gods (reż. Matt Pycroft) – podąża za Leo Houldingiem i jego ekipą przez 100 kilometrów błotnistego lasu deszczowego i w górę pionowej ściany – wielkiego północnego filaru Mount Roraima, An Accidental Life (reż. Henna Taylor) – opowieść o wspinaczce Quinn Brett, która u szczytu sportowej kariery przeżyła jeden z najbardziej traumatycznych wypadków w dziejach wspinania.
Udział w pokazach filmowych będzie też okazją do wymiany myśli i dyskusji o dokumentach, twórczości, górskich i naukowych doświadczeniach z zaproszonymi gości: himalaistką Moniką Witkowską, glacjologiem dr Jakubem Małeckim, reżyserem Ryszardem Krukiem i podróżnikiem Michałem Worochem.
Więcej szczegółów na: www.offcinema.ckzamek.pl
Informacja organizatora