Ile ludzi, tyle pomysłów, tyle różnych twarzy outdooru. Cały czas rozglądamy się wokół i staramy się pokazywać Wam różne aktywności, przygody, miszmasze i perspektywy. Ostatnio wiele czasu poświęcamy skitourom, może zbyt wiele… jeśli tak to przepraszamy, ale nie potrafimy się oprzeć. W tym artykule dokonamy klasyfikacji podstawowych form skitouringu, nie zagłębiając się w style bliskie nam, lecz mniej „precyzyjne” takie jak „narty i kawa”, „rowerem na toury” czy „slackline i freeride”. Artykuł ilustrują najnowsze zdjęcia szturmowego oddziału OM.
***
Tradycyjny skitouring to długie wycieczki narciarskie, składające się z podejść i zjazdów. Na początek wystarczy podejście-szczyt/przełęcz/schronisko-zjazd. Z czasem apetyt rośnie, wybieramy się na coraz dłuższe tury, podczas których „przepinamy” się kilkukrotnie i pokonujemy długą trasę. Wycieczki mogą być też kilkudniowe, z noclegami w schroniskach.
Skialpinizm to nieco bardziej zaawansowana technicznie forma skitouringu. W tym wypadku przenosimy się w teren typowo wysokogórski, wymagający odpowiedniej asekuracji. Tutaj oprócz podejść po śnieżnych polach i zjazdów zdarzają się przejścia przez lodowiec, uskoki skalne, wąskie żleby, gdzie musimy wykorzystać do zjazdów liny. Potrzebny jest odpowiedni sprzęt i umiejętności alpinistyczne.
Freetouring to połączenie freeride’u ze skitourami. Używamy nieco szerszych i cięższych nart (gorsze na podejściach, lepsze na zjazdach w głębokim puchu), a głównym celem wycieczki są zjazdy. Najlepiej ograniczyć podejścia – są tylko środkiem do celu.
Speed touring / ski running – aktywności dużo bardziej sportowe, polegające często na rywalizacji. Tu, oprócz przewagi fizycznej (wydolnościowej) nad oponentami, duże znaczenie ma każdy gram sprzętu. Narty zawodnicze są wąskie i ultralekkie (ok. 600 g), podobnie jak buty (często karbonowe). W plecaku znajduje się tylko niezbędne minimum.

***
W tym sezonie nasze działania wspiera Wypożyczalnia Turystyczna z Katowic oraz Iras Serwis. Nart, buty i splitboard widoczne na zdjęciach, to sprzęt dostępny stale w ich ofercie. Jeśli stawiacie pierwsze kroki na fokach wypożyczenie może okazać się dobrym pomysłem.
***
„Różne oblicza skitouringu” to fragment większego tekstu poradnikowego, który opublikowaliśmy w 9. numerze Outdoor Magazynu. Dowiecie się z niego jak w łatwy sposób rozpocząć przygodę ze skitouringiem. OM jest dostępny w salonach prasowych Empik, Relay, InMedio.
