W dniach 15-18 lipca odbędzie się IX Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, jedno z największych wydarzeń w środowisku biegów górskich Polsce. Zawody bez wątpienia niepowtarzalne, niezwykle klimatyczne, przyciągające biegaczy z całej Polski, a od kilku lat również coraz liczniejszą rzeszę zawodników z zagranicy. W tym roku będą to zmagania wyjątkowe bowiem po raz pierwszy liczba zgłoszonych biegaczy przekracza grubo ponad 4 tysiące. Jednym z dystansów rozgrywanych na DFBG jest Golden Mountains Trail, będący częścią cyklu Golden Trail National Series. Wysokie miejsce w tych zawodach to nie tylko prestiż, ale też spora szansa na występ w Wielkim Finale cyklu na Azorach.
Rok 2020 był szczególnym i trudnym czasem dla całego środowiska biegów górskich: zawodników i organizatorów. Wiele imprez zmuszone było do rezygnacji z przeprowadzenia zawodów. Dla przykładu aby zeszłoroczne zawody DFBG mogły się odbyć w formule rywalizacji i pełnej klasyfikacji zmieniono naprawdę wiele. Wprowadzenie karty biegacza, indywidualny system rezerwacji czasu wejścia do strefy startu, praca biura zawodów ograniczona do minimum czy wreszcie interwałowy start – to wszystko miało sprawiać, aby zawody były jak najbardziej bezpieczne. Zdecydowano się także na obowiązkowe maseczki w strefie zawodów, a także kompletnie zmieniono organizację bufetów. Przed wbiegnięciem na punkt każdy zawodnik zobowiązany był do zdezynfekowania dłoni, a w strefie bufetu miał obowiązek zakrywania ust i nosa. Bufety odżywcze wyposażone były w napoje oraz żywność w zamkniętych opakowaniach, a zawodnik mógł skorzystać z dostępnych produktów tylko po dezynfekcji dłoni. Niewielkiej korekcie zostały poddane niektóre trasy zawodów. Zrezygnowano z części tras, które wiodły po czeskiej stronie Parku Narodowego Gór Stołowych, a ze względów bezpieczeństwa w strefie startu/mety będą mogli przebywać jedynie organizatorzy I finiszujący zawodnicy. Nie obyło się bez zmian w programie towarzyszącym imprezie. Festiwalowi w poprzednich edycjach towarzyszyły pokazy filmów, koncerty, spotkania z wybitnymi biegaczami jak choćby: Markiem Plawgo, Henrykiem Szostem, zawodnikami Salomon Suunto Team. W zeszłym roku z wiadomych przyczyn zrezygnowano z tych punktów festiwalu. Przeorganizowano ceremonię dekoracji, a “Licytacja dla Piszkowic, będąca stałym punktem imprezy zostanie uruchomiona on-line.
Na szczęście DFBG to marka sama w sobie, a poprzednie edycje imprezy pokazały, że biegacze uwielbiają biegać w Kotline Kłodzkiej. Reorganizacja zawodów, obostrzenia, dostosowanie się do nowych czasami kłopotliwych nakazów i okoliczności nie odstraszyło biegaczy, a festiwal nawet w dobie pandemii zebrał znakomite recenzje .
Tegoroczna edycja to duży krok w stronę powrotu do normalności. Co prawda kilka obostrzeń, czy rozwiązań wypracowanych w czasie pandemii została podtrzymana (choćby brak wspólnych startów), ale wracają już spotkania z gośćmi, dekoracje przy udziale publiczności czy licytacja dla dzieciaków z Piszkowic
To, że festiwal rozwija się z roku na rok i zbiera dobre recenzje wiadomo nie od dziś. Trzeba jednak powiedzieć, że tegoroczna liczba 4 300 biegaczy na listach startowych robi wrażenie nawet na samych organizatorach. Co sprawia, że co roku w trzeci weekend lipca do niewielkiego, acz urokliwego Lądka-Zdroju ściągają rzesze biegaczy z całej Polski? Sam środek sezonu urlopowego, długa, męcząca droga niemal z każdego miejsca w kraju, nie najwyższe przecież góry, a jednak startujących w Lądku-Zdroju każdego roku przybywa. Zdania są różne. Jedni uważają, że Góry Stołowe, Kotlina Kłodzka to najbardziej klimatyczne miejsca w Polsce. Inni podkreślają, możliwość wyboru i urozmaicenie tras, a wielu zawodników po przebiegniętych w poprzednich edycjach dystansach krótszych, decyduje się zmierzyć z tymi najdłuższymi. Biegacze podkreślają, że magnesem przyciągającym do Lądka – Zdroju jest świetna organizacja całości zawodów oraz specyficzny klimat imprezy.
Niebagatelną rolę podczas Festiwalu odgrywa Załoga Górska – zgrany zespół wolontariuszy, od lat współorganizujący wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych w Kotlinie Kłodzkiej, która swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.
Kameralna atmosfera Lądka – Zdroju podczas trwania DFBG zmienia się nie do poznania. Spokojne miasteczko staje się w tym okresie prawdziwą krainą endorfin nad którą unosi się sportowy duch rywalizacji. A w tym roku rywalizacja i poziom sportowy imprezy zapowiada się wysoko jak nigdy przedtem.
Przede wszystkim Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, jest częścią cyklu Golden Trail National Series. Od roku, w ramach nowo stworzonej trasy o nazwie Golden Mountains Trail na dystansie 33 km/+1500 odbywa się rywalizacja w której najlepsi biegacze z Polski, Czech i Słowacji walczą o bilety uprawniające na wyjazd na Azory, gdzie odbywa się Wielki Finał edycji narodowych Golden Trail Series. Bieg odbędzie się w piątek, 16 lipca, a my szczególnie będziemy liczyć na polskich faworytów cyklu: Martynę Kantor i Andrzeja Witka
Tradycyjnie wielkie zainteresowanie podczas Festiwalu budzi Bieg 7 Szczytów rozgrywany na dystansie 240 kilometrów. Jest to jeden z najdłuższych biegów w Polsce, trasa dla prawdziwych koneserów ultra, przyciągająca na start wielu zawodników. Bieg 7 Szczytów jest bez wątpienia jednym z najtrudniejszych wyzwań w polskim środowisku ultra. Na pokonanie 240 km zawodnicy mają regulaminowe 52 godziny, zmagając się z reguły z upałem oraz oczywistymi niedogodnościami podczas takiego biegu jak: brak snu, urazy, zmęczenie. Rekordzistą trasy jest Rafał Kot, który dwa lata temu pokonał Bieg 7 Szczytów w czasie niespełna 27 godzin i 52 minut. Rafała zobaczymy również w tym roku. Wśród kobiet na listach widnieje Patrycja Bereznowska jedna z najlepszych specjalistek na świecie w biegach 24 godzinnych.
Z innych dystansów ultra zawodnicy mają do wyboru również Super Trail (130 km), K-B-L – 110 km oraz Ultra Trail ze swoimi „skromnymi” 68 kilometrami, który w tym roku cieszy się rekordową frekwencją.
Festiwal ma również kilka propozycji dla osób, które dopiero wchodzą w świat biegów górskich. Bardzo popularny jest Złoty Maraton (45km), a rekordy frekwencji zawsze biją: Złoty Półmaraton oraz Trojak Trail – bieg o charakterze charytatywnym, rozgrywany w niedzielę na zakończenie festiwalu.
W ramach DFBG dzieje się naprawdę wiele. Warto nadmienić, że bardzo mocno w imprezę włącza się cały region. Lądek-Zdrój, Kudowa-Zdrój bardzo aktywnie promują imprezę oraz przygotowują specjalne oferty turystyczne dla uczestników DFBG i ich rodzin. W poprzednich latach mogliśmy między innymi zwiedzić Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku i Kopalnię Złota, Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju czy Twierdzę Kłodzko.
Poniżej kilka najważniejszych informacji o imprezie i poszczególnych trasach.
Termin: 15-18 lipca 2021 r.
Miejsce: Festiwal odbywać się będzie na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na całość zawodów będzie się składać z 8 biegów górskich, które będą odbywać się w różnych rejonach Ziemi Kłodzkiej. Baza zawodów będzie zlokalizowana w Lądku-Zdroju.
Trasy: Bieg 7 Szczytów – 240 km; Super Trail – 130 km; K-B-L – 110 km; Ultra 68; Złoty Maraton – 45 km; Golden Mountains Trail (eliminacja do Mistrzostw Świata) Złoty Półmaraton – 21 km; Trojak Trail – 10 km
Szczegóły dotyczące Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz zapisy znajdują się na stronie: www.dfbg.pl.
Informacja prasowa