Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN-58

przez Michał Gurgul | Opublikowano 08 sierpnia 2019 8:38

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” to największa impreza na orientację w Polsce. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią gromadzi ponad 1200 uczestników, a jej baza jest zawsze zlokalizowana w woj. pomorskim. Najbliższy Harpagan odbędzie się w Bożympolu Wielkim w dniach 18-20 października 2019 r. Będzie to już trzecia edycja Rajdu w tym miejscu – ostatni raz zawitaliśmy w Bożympolu Wielkim podczas H-47 ponad 5 lat temu.

Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN (fot. BearFoto / mat. organizatora)

Na czym to polega? Uczestnicy przemierzają swoje trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana: mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca). Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie (chipa można wypożyczyć w Bazie Rajdu). W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego ;)

Uczestnicy mają do wyboru jedną z 10 przygotowanych przez nas tras : 5 tras pieszych TP100,TP50,TP50 nocna,TP25 oraz TP10 HARPUŚ – 10 km Trasa szczególnie polecana początkującym oraz rodzinom z dziećmi (od najmłodszych lat) – prowadzona jest dodatkowa klasyfikacja dla dziewczynek i chłopców w wieku szkolnym (od 6 do 12 lat), 4 trasy rowerowe TR100,TR200,TR50 oraz TR20 HARPUŚ ,która tak jak TP10 dedykowana jest początkującym. W swojej ofercie mamy również trasę mieszaną TM150- 50 km pieszo + 100 km rowerem.

Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN (fot. BearFoto / mat. organizatora)

Wybór Bożegopola Wielkiego na miejsce Bazy jest nieprzypadkowy. Gmina Łęczyce oferuję uczestnikom niezwykle zróżnicowaną i atrakcyjną rzeźbę terenu a także wysoka lesistość.

Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Wejherowskiego Gabriela Lisius, Wójt Gminy Łęczyce Piotr Wittbrodt oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, z placu startowego wyruszają trasy: piesze 100 km, 50 km oraz mieszana 150 km. W sobotę rano – rowerowe 20, 50, 100 i 200 km i pozostałe piesze: 10, 25 oraz 50 km. Najlepiej o dobrej organizacji świadczy fakt, że na każdej edycji 60-70% to osoby, które już wcześniej brały udział w przynajmniej jednej edycji, których do tej pory odbyło się ponad 50.

Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN (fot. BearFoto / mat. organizatora)

Zazwyczaj w ciągu dnia w bazie imprezy mają miejsce dodatkowe atrakcje, przygotowywane przez gminy goszczące Rajd. Przez cały okres trwania imprezy prowadzimy relację na naszym profilu facebookowym – Harpagan na żywo. Oficjalne zakończenie odbywa się godzinę po zamknięciu limitu czasowego najdłuższej trasy pieszej, o godz. 22:00. Następuje wtedy uhonorowanie najlepszych pamiątkowymi certyfikatami i medalami, a także losowanie cennych nagród wśród wszystkich obecnych uczestników Rajdu.

Specjalnie z myślą o mieszkańcach Gminy Łęczyce przygotowaliśmy ofertę startu na jednej z dwóch tras harpusiowych:

  • Trasa piesza 10 km HARPUŚ – start 19 października 2019 (sobota), godz. 11:30
  • Trasa rowerowa 20 km HARPUŚ – start 19 października 2019 (sobota), godz. 12:30

Trasy te nie wymagają specjalnego przygotowania ani świetnej kondycji – to doskonały sposób na spędzenie soboty na świeżym powietrzu. Weź udział w największym Rajdzie w Polsce – tym razem gospodarzem Rajdu Harpagan jest Gmina Łęczyce. Nie możesz tego przegapić!

Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN (fot. BearFoto / mat. organizatora)

Nie wiesz jak posługiwać się mapą i kompasem? Nic straconego – przed startem obu tras organizatorzy zapraszają do udziału w krótkim szkoleniu, podczas którego poznacie symbole na mapie, dowiecie się, jak orientować mapę oraz jak potwierdzać obecność na punktach kontrolnych.

Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, bowiem łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody. Każdy znajdzie dystans dla siebie – zgłoś się już dziś!

Zapraszamy!

Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN (fot. BearFoto / mat. organizatora)

Informacja organizatorów

***

Jeśli interesują Was rajdy na orientację więcej na ich temat przeczytacie w naszym artykule:

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn