Bartłomiej Przedwojewski wygrywa Puchar Świata Skyrunning we Francji, Natalia Tomasiak druga na trasie Transylvanii!

przez Administrator | Opublikowano 21 maja 2019 11:24

To był bardzo dobry weekend w wykonaniu zawodników Salomon Suunto Team. Bartłomiej Przedwojewski zwyciężył w silnie obsadzonym Skyrace des Matheysins o długości 27 km/+1980 m, będącym jednocześnie czwartą odsłoną tegorocznego Pucharu Świata Skyrunning. Natalia Tomasiak zajęła drugie miejsce na najkrótszym dystansie festiwalu Transylvania 100 – największej górskiej imprezie biegowej rozgrywanej w kraju Draculi.

Natalia Tomasiak na mecie podczas festiwalu Transylvania 100 (fot. mat. prasowy)

Transylvania 100

Pierwsza, bo w sobotnie przedpołudnie rywalizowała Natalia. Transylvania 100 to z pewnością najbardziej znane zawody w biegach górskich w Rumunii. Rozgrywane w przepięknych górach Bucegi, mimo krótkiej, zaledwie kilkuletniej historii, przyciągają mnóstwo amatorów biegania z całego świata. W tegorocznych zawodach wystartowało 1500 zawodników z ponad 50 państw, w tym 32 osobowa grupa z Polski. Tegoroczna edycja zawodów przysporzyła sporo kłopotów organizacyjnych. Silne opady śniegu na kilka dni przed zawodami zmusiły organizatorów do korekty każdej z pięciu tras festiwalu. Zdecydowano sie między innymi zrezygnować z pokonywania najwyższego szczytu pasma – góry Omu mierzącej 2507 metrów. Organizatorzy postawili na bezpieczeństwo, chociaż jak przyznali po zawodach na niedzielnej konferencji, swoją decyzję o zmianie tras podjęli przedwcześnie i zbyt pochopnie.

Z licznej grupy naszych rodaków najlepiej zaprezentowała się Natalia Tomasiak, która zajęła 2 miejsce na najkrótszym dystansie Transylvania 20 km. Trasę, która w rzeczywistości liczyła 25 km/+1500 metrów pokonała w czasie 2:45 minut, ustępując jedynie Rumunce Ilince Marii Tempeanu.

Dekoracja zwycięzców (fot. mat. prasowy)

Warto wspomnieć o bardzo dobrym 9. miejscu, które na dystansie 100 km zajął Dawid Atanasow Ancew. Na 50-kilometrowej trasie 8. lokatę wywalczył z kolei Adam Michalik.

Wyniki

Puchar Świata Skyrunning we Francji

Bartłomiej Przedwojewski kończy bieg z czasem 2h 35’10” (fot. mat. prasowe)

W niedzielny poranek we francuskich Alpach startował Bartek Przedwojewski dla którego był to ostatni sprawdzian przed zbliżającą się serią Golden Trail World Series – swoistą Ligą Mistrzów biegaczy górskich.

Bartek, który na przyjazd do Francji dał się namówić organizatorom w ostatniej chwili, traktował start jako okazję do możliwości pobiegania po wyższych górach. Pracującego na co dzień we Wrocławiu zawodnika Salomona najczęściej można spotkać w okolicach niewysokiej Ślęży, dlatego nie do końca było wiadomo jak organizm Bartka zareaguje na francuskie Alpy, w których zresztą panują jeszcze mocno zimowe warunki. Wysokość ponad 2000 metrów i podobna ilość przewyższeń na 27 km trasie nie zrobiły jednak na Bartku wrażenia. Polak zwyciężył po zaciętej rywalizacji bijąc przy tym o ponad 5 minut rekord trasy z 2016 roku. Warto dodać, że cała pierwsza dziesiątka biegaczy uzyskała lepsze wyniki od dotychczasowego rekordu trasy, co pokazuje poziom sportowy tegorocznej edycji.

Zawodnicy na starcie biegu podczas Pucharu Świata Skyrunning we Francji (fot. mat. prasowy)

Wyniki:

Panowie

  1. Bartłomiej Przedwojewski – 2h 35’10”
  2. Théo Detienne – 2h 35’43”
  3. Rok Bratina – 2h 36’37”

Panie

  1. Elena Rukhliada – 2h 57’05”
  2. Hillary Gerardi – 3h 03’23”
  3. Katie Schide – 3h 05’10”

Informacja prasowa

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn