Jedna z największych inicjatyw propagujących ochronę środowiska, szykuje się do kolejnego finału. 29 czerwca w Zakopanem tysiące wolontariuszy wyruszy w góry i pokaże, jak bardzo zależy im na pięknie otaczającej nas przyrody. Udział w ósmej odsłonie projektu Czyste Tatry może wziąć każdy. Wystarczy zarejestrować się za pomocą formularza dostępnego na stronie czystapolska.org.pl.
Co roku pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego usuwają ze szlaków ok. 40-50 ton śmieci pozostawionych przez turystów. Wiele z nich to tworzywa sztuczne, które rozkładają się setki lat, a zawarte w nich toksyny mogą zatruwać wodę, glebę i powietrze. Inicjatywa Czyste Tatry już od 2012 roku stara się przeciwdziałać pozostawianiu śmieci w górach i uświadamiać, jak ważne jest dbanie o ekosystem. Praca tysięcy wolontariuszy przynosi efekty, o czym świadczy fakt, że zmniejsza się ilość odpadów zbieranych w kolejnych edycjach projektu.
– Podczas finału Czystych Tatr pokazujemy, że każdy może zrobić dla środowiska coś dobrego. Małe codzienne gesty, uważność, rozglądanie się wokół siebie i reagowanie na niewłaściwe zachowania, to najprostsza droga do tego, by zadbać o wspólną przestrzeń. To niezwykle budujące, kiedy co roku przyłącza się do nas tysiące zaangażowanych i świadomych ekologicznie osób. Tworzą oni ogromną społeczność ludzi, wzajemnie mobilizującą się do działania nie tylko przez te dwa czerwcowe dni, ale przez cały rok – mówi Rafał Sonik, Prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.
Rejestracja na ósmą edycję Czystych Tatr ruszyła tradycyjnie w Dzień Ziemi, 22 kwietnia. Aby wziąć w niej udział, należy wypełnić formularz, znajdujący się na stronie czystapolska.org.pl/rejestracja. Warto zrobić to już teraz, ponieważ na niektórych szlakach TPN wprowadza ograniczenia w liczbie osób.
Jak co roku, wolontariusze mogą liczyć też na wsparcie Jana Niezbędnego. Największy w Polsce ekspert od sprzątania i partner Czystych Tatr od samego początku projektu, wyposaży wszystkich uczestników w niezbędny do walki ze śmieciami sprzęt – biodegradowalne worki oraz rękawiczki. Na ochotników czekają też unikatowe koszulki tegorocznej edycji.
Razem z wolontariuszami na szlaki wyruszą ambasadorzy projektu – popularni aktorzy, sportowcy, gwiazdy kina i telewizji.
– Najlepszy sposób edukacji to dawanie przykładu, a wspólne sprzątanie pokazuje milionom turystów, że ponosimy zbiorową odpowiedzialność za środowisko. Te kilogramy zniesionych śmieci podczas finału najlepiej przemawiają do wyobraźni, z jaką skalą problemu mamy cały czas do czynienia – mówi Ola Kutz, artystka i dziennikarka.
Na unikatowy charakter polskich gór zwraca natomiast uwagę Bartek Jędrzejak, który podróżując po Polsce i świecie ma okazję odwiedzać wiele wspaniałych miejsc. – Tatry, ze względu na swoją majestatyczność, wzbudzają we mnie szczególne emocje. Powinniśmy je bardziej doceniać i chronić przed ingerencją człowieka. Niezwykle ważne jest też uświadamianie innym, jak poważne są konsekwencje każdego pozostawionego papierka. Dlatego Czyste Tatry to bardzo potrzebny projekt – mówi znany prezenter pogody, który od kilku lat aktywnie wspiera inicjatywę.
Ambasadorów będzie można spotkać nie tylko na górskich szlakach, ale też w miasteczku Czystych Tatr zlokalizowanym na Górnej Równi Krupowej, gdzie na uczestników wydarzenia czeka wiele dodatkowych atrakcji. Wszystkie informacje na ich temat będą publikowane na stronie czystapolska.org.pl oraz na profilu facebook/CzysteTatry.
Informacja prasowa