Dominika Kasieczko: Na skrzydłach pasji

przez Michał Gurgul | Opublikowano 03 kwietnia 2019 15:47

Dominika Kasieczko jest pierwszą kobietą, która będzie reprezentować Polskę w jednym z najtrudniejszych rajdów przygodowych, Red Bull X-Alps 2019. Zawodniczka znalazła się w prestiżowym gronie 32 najlepszych na świecie pilotów i pilotek paralotni, którzy podejmą wyzwanie przemierzenia Alp od Salzburga do Monako, przemieszczając się wyłącznie za pomocą paralotni i siły własnych nóg.

Dominika Kasieczko (fot. materiały teamu)

Tylko dla orłów

Rajd Red Bull X-Alps uchodzi za jeden z najbardziej wymagający wyścigów paralotniowych na świecie. Piloci i pilotki mają do pokonania ponad 1100 km, a trasa jest tak zaplanowana, by obowiązkowo znaleźć się w specjalnych, trudno dostępnych punktach zwrotnych, takich jak Eiger czy Mont Blanc.

Trasa Red Bull X-Alps 2019 (fot. materiały organizatora)

W tym roku zawodnicy staną na linii startu 16 czerwca, a na pokonanie trasy będą mieli tylko 12 dni. Dodatkowej adrenaliny dodaje fakt, że z wyścigu co dwa dni odpada osoba, która jest na końcu stawki. Uczestnicy mierzą się więc z czasem, trudnościami terenu, siłami natury, z nieprzewidywalną pogodą, ale przede wszystkim z własnym zmęczeniem, różnego rodzaju słabościami (np. kontuzje, otarcia) oraz obciążeniem psychicznym. Zawodnicy muszą wykazać się żelazną kondycją, strategicznym rozplanowaniem wyścigu, umiejętnościami nawigowania, orientacji oraz pilotowania paralotni w wysokogórskim terenie.

Dominika Kasieczko przyznaje:

Przygotowania do rajdu Red Bull X-Alps to ciężkie treningi każdego dnia: zarówno wytrzymałościowe, techniczne, jak i mentalne. Tak naprawdę cały swój czas poświęcam na doskonalenie formy.

W tym morderczym wyścigu bardzo ważny jest team spirit. Z Dominiką na podbój Alp wyruszą jej supporterzy sportowi: Jakub Poburka (ratownik TOPR, pilot paralotniowy, uczestniczył w wyprawie Andrzeja Bargiela na K2) i Monika Przeczewska (pilotka paralotni), a także – pierwszy raz w historii w polskim teamie – profesjonalny fotograf, Paweł Biegun, odpowiedzialny wyłącznie za dokumentowanie całego wydarzenia.

Historia pasji

Rajd Red Bull X-Alps to epickie tło do historii Dominiki o pasji, determinacji, wytrzymałości. To także poszukiwanie siebie, lekcja szczerości samej ze sobą i ciągłego budowania zaufania do swoich własnych decyzji.

Najlepiej zmagania i motywacje Dominiki przedstawia 2- minutowy film zrealizowany przez Pawła Bieguna:

Dominika zapytana “czy Red Bull X-Alps jest dla kobiet?”, odpowiada:

Myślę, że tak, bo kobiecość to m. in. wrażliwość, siła, determinacja, intuicja. Mam odwagę realizować marzenia, po które sięga niewiele kobiet na świecie.

***

Dominika Kasieczko (fot. materiały teamu)

Dominika Kasieczko – swoją sportową przygodę zaczynała, startując w zawodach skialpinistycznych, w tym w Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski, Pucharze Europy Środkowej. Od 12 lat jest pilotką paralotniową. W 2017 r. została Paralotniową Mistrzynią Polski. Również w tym roku była oficjalną supporterką polskiego teamu Red Bull X-Alps. W 2018 roku była w składzie paralotniowej kadry Polski. Cały czas startuje w paralotniowych zawodach rangi światowej. Prywatnie oraz jako pilot tandemów oraz guide pilot lata m.in. w górskich rejonach Kolumbii, Nepalu, Alp, Dolomitów, Beskidów oraz na ulubionej Słowacji.

Więcej informacji o Dominice można znaleźć na jej stronie.

Team Dominiki Kasieczko

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn