Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA – Goście

przez Administrator | Opublikowano 18 marca 2019 16:56

Podstawowe informacje, o programie, cenach i możliwości zakupu biletów znajdziecie w pierwszej zapowiedzi festiwalu. Poniżej prezentujemy sylwetki gości, których będziecie mieli okazję spotkać w dniach 6-7 kwietnia 2019 r. podczas Rybnickiego Festiwalu Podróżników KARAWANA.

Kasia Biernacka

Kilka razy do roku jeździ jako fotograf i grotołaz na międzynarodowe wyprawy eksploracyjne, najczęściej do jaskiń Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii. Rekreacyjnie biega po górach, wspina się, morsuje. Jej zdjęcia jaskiniowe i outdoorowe można zobaczyć na Instagramie i na jej stronie. Kasia współorganizuje Festiwal Górski w Lądku Zdroju, tłumaczy filmy górskie, pisze do magazynów teksty o odkrywaniu świata i prowadzi zajęcia edukacyjne oraz spotkania podróżnicze dla dzieci. Nasz wywiad z Kasią znajdziecie tutaj:

Jaskinie (fot. Kasia Biernacka)

Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki

Ekstremalni podróżnicy, pierwsi na świecie, którzy przetrwali 6 zimowych miesięcy żyjąc w drodze i mieszkając w namiocie, pierwsi, którzy zdobyli Nordkapp w warunkach zimowych na tandemie z przyczepką i dużym psem. Duet do zadań specjalnych. Jak sami mówią – znaleźli się w lesie, połączyła ich pasja życia blisko natury i pragnienie odkrywania nowego, w tym co już znane. Laureaci wielu nagród podróżniczych, m.in. nominowanie do “Podróży Roku” National Geographic, bohaterowie kilkudziesięciu artykułów największych gazet podróżniczych w Polsce i za granicą, prywatnie właściciele firmy outdoorowej Dzika Droga; doświadczeni instruktorzy survivalu, którzy porywają młode dusze do lasu i za sprawą kilku godzin zupełnie im przewracają w głowach, pokazując dziką drogę życia.

Laponia (fot. arch. Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki)

Marek Kramarczyk

Podróżnik i żeglarz. Nie lubi zimy i gdy tylko może, spędza ją w tropikach. Jego jachtostopowa przygoda nieoczekiwanie zmieniła się w 3-letnią włóczęgę po morzach i oceanach.

Jachtostopem przez Pacyfik (fot. Marek Kramarczyk)

Ela Wiejaczka i Tomek Budzioch

Ela – gorliczanka, liderka wypraw głównie afrykańskich, dziennikarz obywatelski (w 2012 roku otrzymała tytuł „Dziennikarz Obywatelski 2011”). Jechała stopem przez Saharę, pracowała jako wolontariuszka w Kenii, wchodziła na Ras Dashen, Jebel Toubkal, Margheritę, wielokrotnie na Kilimandżaro. Wolne chwile w Afryce spędza u Masajów. Ukończyła biologię i filozofię, obecnie studiuje etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Tomek – Gorliczanin, alpinista przemysłowy, technik naprawy śmigieł turbin wiatrowych z zamiłowaniem do Azji i jazdy na rowerze. Odwiedził Nepal, Iran, Afganistan, Pakistan, Kirgistan, Chiny, wielokrotnie Indie. W 2010 r. odbył samotną, rowerową podróż przez Himalaje indyjskie, pokonując ponad 3 000 km. Studiował geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotografuje, skituruje, hobbystycznie zajmuje się stolarką.

Kenia. Meta w Mombasie (fot. Ela Wiejaczka)

Rafał Fronia

Należy do Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego i był wieloletnim zawodnikiem w biegach górskich. Uczestniczył w wielu wyprawach, w tym w zimowej na Broad Peak (2010/2011). Może pochwalić się również takimi szczytami jak: Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse oraz Gasherbrumem II. Uczestnik Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018 – publikowane przez niego dzienniki z tej wyprawy zdobyły tysiące czytelników. Z zawodu jest kartografem w wydawnictwie turystycznym PLAN. Autor książki „Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami” , w której podejmuje próbę wyjaśnienia, dlaczego najwyższe góry są tak kuszące i co sprawia, że mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa co roku setki śmiałków próbują wdrapać się na ich szczyty.

Polecamy nasz wywiad z Rafałem:

Rafała Fronia (fot. z arch. Rafał Fronia)

Dorota Chojnowska

Antropolog kultury, dziennikarka i włóczykij. Od ponad dziesięciu lat samotnie jeździ po najróżniejszych zakątkach świata, gdzie stara się przede wszystkim spotkać z ludźmi – bo bardziej od zabytków interesuje się codziennym życiem. Rozmowy i sytuacje, które wydarzają się jej po drodze opisuje na swoim blogu www.alepieknyswiat.pl. Dorota opowieściami o swoich podróżach dzieliła się też z widzami TVN i TVP oraz słuchaczami rozgłośni radiowych. Swoje teksty publikuje między innymi w Magazynie Kontynenty i National Geographic Polska. Dwa lata temu dołączył do niej Selim Saffarini – właściciel serwisu rowerowego HUSAbikes.pl i roweru bambusowego, którego zbudował zainspirowany opowieściami Doroty. Od dwóch lat wspólnie prowadzą bloga i przemierzają świat – nie tylko na bambusowych rowerach.

Sen o Saharze (fot. Dorota Chojnowska)

Dagmara Bożek-Andryszczak i Piotr Andryszczak

Uczestnicy 35. Wyprawy Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawy Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Autorzy bloga o wyprawach polarnych: www.dompodbiegunem.pl i książki “Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna”. Na co dzień mieszkają w Krakowie i pracują w projektach edukacyjnych (Dagmara – EDU-ARCTIC, Piotr – FabLab Małopolska).

Pod biegunami (fot. Piotr Andryszczak)

Jędrzej Majka

Tak pisze o sobie: Z wykształcenia jestem teologiem i dziennikarzem. Moje podróżowanie jako sposób na życie rozpoczęło się przed laty, kiedy wpłynąłem statkiem do Bosforu. Od tego czasu jeżdżę, fotografuję, piszę i opowiadam. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczam na kolejne wyjazdy. Jestem autorem książek podróżniczych, przewodników i albumów fotograficznych. Odwiedziłem ponad 60 krajów. Środki lokomocji i odwiedzone miejsca nie są dla mnie najważniejsze. Bo tak naprawdę liczą się tylko spotkani w drodze ludzie, ich życie i opowiedziane przez nich historie.

Etiopia (fot. Jędrzej Majka)

Kapitan Przebinda i Admirał Krysowski

Kapitan Przebinda – absolwent lingwistyki stosowanej na UAM Poznań. Miłośnik gór, języków, geografii oraz dzikiej przyrody. Zna dobrze Rosję. Obecnie jest współorganizatorem największej w Europie wystawy żywych pająków i skorpionów, dzięki czemu miał okazję mieszkać w wielu krajach.

Admirał Krysowski – ekonomista, doktorant Uniwersytetu Wiedeńskiego. Fan motoryzacji, kolarstwa i wypraw w nieznane. W podróży preferuje tylny napęd i dużo koni mechanicznych. Zna dobrze Stany Zjednoczone. Ma doświadczenia z policją na całym świecie. Kolekcjonuje mandaty.

Jakucja (fot. Kapitan i Admirał)

Krzysztof Starnawski

Podróżnik ekstremalny, płetwonurek, speleolog, rekordzista Polski i świata w nurkowaniu w jaskiniach oraz pod lodem. Jego eksploracje doprowadziły do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii. Jest odkrywcą najgłębszej zatopionej jaskini świata. Kilkadziesiąt odbytych wypraw, ponad 150 odwiedzonych jaskiń, ponad 300 przeprowadzonych szkoleń, ponad 500 godzin pod wodą! Zdobywca Kolosa w kategorii „Wyczyn roku” (1999) za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego (131 m) w jaskini Hranická propast w Czechach. Organizator i uczestnik wyprawy, która w 2003 roku poinformowała o odnalezieniu wraku zatopionego w 1945 roku na Bałtyku niemieckiego statku MS Goya oraz wypraw do Meksyku. Na początku grudnia 2011 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu z zamkniętym obiegiem na poziomie 283 metrów. 1 października 2012 zanurkował na głębokość 223 m w podwodnej jaskini w Hranickiej propasti, ustanawiając nowy rekord Polski. Kolejnego pomiaru głębokości tej jaskini dokonał 27 września 2016 – wyszło 404 m, co czyni ją najgłębszą podwodną jaskinią na świecie. Nominowany do nagrody Podróżnika Roku 2017 National Geographic.

Polecamy:

Podwodny świat jaskiń (fot. Krzysztof Starnawski)

***

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn