Wyczyn Roku dla ratowników z Nanga Parbat

przez Michał Gurgul | Opublikowano 05 stycznia 2019 22:47

Podczas gali Mistrzów Sportu Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor otrzymali specjalną nagrodę za Wyczyn Roku. Nagrodzony wyczyn to oczywiście akcja ratunkowa na Nanga Parbat, podczas której alpinistom udało się uratować życie Elisabeth Revol. Wśród najlepszych sportowców 2018 roku znalazł się również Andrzej Bargiel.

Denis i Adam oraz uratowana przez nich Elizabeth Revol u podstawy ściany Diamir (fot. Adam Bielecki)

W sobotę 5 stycznia rozstrzygnięto Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego sportowca 2018 roku. Podczas uroczystej gali pojawiły się aż dwa akcenty ze świata gór. Na 8. miejscu w rankingu 10 najlepszych sportowców minionego roku znalazł się Andrzej Bargiel, a statuetkę za Wyczyn Roku odebrali ratownicy z Nanga Parbat.

Redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” Przemysław Rudzki:

Plebiscyt wygra jedna osoba, ale oni wygrali nasze serca już dawno.

8. miejsce Andrzeja Bargiela w plebiscycie jest wydarzeniem godnym odnotowania. Ostatni raz przedstawiciela szeroko rozumianego środowiska alpinistycznego mieliśmy okazję zobaczyć w czołowej dziesiątce 27 lat temu. W 1991 r. miejsce 7. zajęła Wanda Rutkiewicz. Oto lista wszystkich alpinistów w historii plebiscytu:

  • 1986-Jerzy Kukuczka (7. miejsce)
  • 1987-Jerzy Kukuczka (2. miejsce)
  • 1991-Wanda Rutkiewicz (7. miejsce)
  • 2018-Andrzej Bargiel (8. miejsce)
Andrzej Bargiel po zjeździe z K2 (fot. Marek Ogień)

Przypomnijmy, że Plebiscyt “Przeglądu Sportowego” odbył się już po raz 84. i jest drugim najstarszym wydarzeniem tego typu w Europie.

Michał Gurgul
źródło: .przegladsportowy.pl, 8tysięcy.pl

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn