Amerykanin pokonał liczący ponad 1500 km trawers Antarktydy. Podróżował samotnie, bez wsparcia z zewnątrz, oraz bez użycia latawca ciągnącego (tzw. power kite’a). Wędrując na nartach ciągnął sanie ważące na początku podróży 170 kg. Jego wyczyn przejdzie do historii eksploracji polarnych.
Wiele osób próbowało w przeszłości dokonać tego wyczynu, jednak ze względu na trudne warunki, wyczerpanie lub wypadki (w tym śmiertelne), pokonanie trasy wiodącej przez zamarznięty kontynent, bez pomocy z zewnątrz, depozytów z żywnością i sprzętem, czy bez pomocy latawców, wydawał się do tej pory niemożliwe.
W 2016 roku podczas próby w podobnym stylu, z wyczerpania zginął brytyjski badacz Henry Worsley. Obecnie jego przyjaciel, Louis Rudd próbuje nadal ukończyć trasę obraną przez Brytyjczyka. Pomiędzy nim a Colinem O’Bradym rozgrywał się niesłychany wyścig, w którym zwyciężył Amerykanin.
O’Brady wędrował po 12 – 13 godzin dziennie, a podczas przeprawy nie brakowało trudnych momentów – czy to ze względu na gwałtowne burze czy nierówności terenu i związaną z nimi walkę z ciężkimi saniami. W jednym z wpisów na Instagramie Colin wspomina:
Wiele razy miałem dość i rozważałem rezygnację. Pewnego dnia czułem się tak wyczerpany i samotny, że niemal się poddałem. Przypomniałem sobie wtedy słowa otuchy, które otrzymywałem od tak wielu ludzi – zmobilizowałem się i poszedłem dalej.
Colin O’Brady jako kolejny człowiek w historii udowodnił, tezę Nelsona Mandeli (wspomina o tym w swojej relacji): „Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki ktoś tego nie zrobi”. Po przekroczeniu niewidzialnej linii Colin zadzwonił do żony, a niedługo po tym opublikował wiadomość, w której nie ukrywa wzruszenia:
Pokonanie liczącej ponad 1500 km trasy zajęło Amerykaninowi 54 dni. Wędrówkę rozpoczął 3 listopada. Z jego relacji wynika, że najtrudniejszy był dla niego ostatni odcinek – 128 km pokonał idąc bez przerwy, przez 32 i pół godziny. Widoczny na zdjęciu, za plecami Colina drewniany słupek oznacza granicę pomiędzy lądem a Lodowcem Szelfowym Rossa – koniec wielkiej przeprawy Amerykanina.
Wiadomość o wyczynie podała m.in. amerykańska stacja telewizyjna CBS:
Michał Gurgul
źródło: www.bbc.com, theguardian.com