Cały świat w dwa dni, czyli o krakowskim święcie podróżników

przez Michał Gurgul | Opublikowano 10 października 2018 16:59

Co roku pod koniec października dwa miejsca w Krakowie zapełniają się lokalnymi mieszkańcami i turystami z całej Polski. Pierwsze z nich to krakowskie Planty, gdzie złota polska jesień cieszy oczy niesamowitymi kolorami. Drugim miejscem jest sala Auditorium Maximum UJ, gdzie od wielu lat zbierają się podróżnicy, globtroterzy, odkrywcy i turyści, by opowiedzieć o swoich przeżyciach, marzeniach i wyprawach. Mowa o Travenaliach.

Każdy, kto tu przyjdzie, może w jeden weekend przejechać przez wszystkie kontynenty, nie wstając z fotela. Jeśli ktoś szuka inspiracji do podróży, chce się przekonać, że niewiele tak naprawdę potrzeba czasu i pieniędzy, żeby przeżyć niesamowitą przygodę, to najlepszym miejscem na to będzie Festiwal Podróżniczy Travenalia.

Wstęp jest całkowicie bezpłatny, można stąd wyjść wręcz bogatszym – i to nie tylko we wrażenia! Przez cały czas trwania festiwalu odbywają się liczne konkursy, w których można wygrać niesamowite nagrody – wystarczy tylko uważnie słuchać prelegentów.

Organizowany od 2010 roku festiwal to nie tylko prelekcje o ciekawych miejscach na świecie, ale również możliwość dotknięcia na żywo innych kultur i tradycji. Można tu również znaleźć wystawy fotograficzne, stoiska z książkami i markami turystycznymi. Dla ciekawych – i przezornych – znajdzie się też miejsce, gdzie podczas rozmowy ze specjalistami dowiemy się, jak dobrze przygotować się do podróży, aby nie dopadła nas żadna choroba. Każdy tu może znaleźć coś dla siebie, a najlepsze w tej imprezie jest to, że ci niesamowici podróżnicy, których czasem książki czytamy, bądź też oglądamy ich w telewizji, nie uciekają zaraz po występie do domu. Siedzą razem z wolontariuszami i widzami, śmieją się i opowiadają kolejne historie, doradzają i odpowiadają na wszystkie pytania. To zupełnie inny poziom interakcji z widzami; na Travenaliach każdy jest przyjacielem, kompanem podróży. Niezależnie od tego, kim jesteśmy w pracy, w szkole czy na uczelni – w tym miejscu łączą nas marzenia i pasja do poznawania świata.

Travenalia 2018 – Program

Travenalia mają też pewną misję. Ich pomysłodawcą jest Andrzej Urbanik – podróżnik i lekarz, Szef Katedry Radiologii CM UJ, który już od lat 70. rozwijał w Polsce ruch globtrotterów i plecakowych podróżników, zwanych backpackersami. Dzięki jego wizji oraz zaangażowaniu studentów z Koła Geografów Uniwersytetu Jagiellońskiego Travenalia stały się szansą dla lokalnych, mniej znanych wędrowców, do dzielenia się swoimi doświadczeniami, bowiem festiwal ten inwestuje nie tylko w wielkie sławy, ale też właśnie w tych, którym trzeba pomóc się trochę wypromować.

Przez dwa dni w roku Kraków staje się niejako centrum świata. Dla wielu to okazja, aby zmienić trochę swoje życie, zacząć spełniać marzenia. Co należy więc zrobić? Przyjść 27 i 28 października na Krupniczą 33 w Krakowie i na nowo odkryć w sobie odwagę do poznawania świata! TRAVENALIA to także inwestycja we własną przyszłość – dla niektórych będą to „tylko” podróże, ale byli też tacy, którzy odnaleźli tu swoją drugą połówkę i teraz wspólnie przemierzają lądy i oceany w poszukiwaniu siebie i ludzkiego szczęścia.

Informacja organizatora

***

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn