Projekt Bezpieczny Kazbek

przez Michał Gurgul | Opublikowano 22 sierpnia 2018 8:12

Bezpieczny Kazbek to niesamowita inicjatywa grupy polskich ratowników, którzy stworzyli na zboczu Kazbeku bazę z ambulatorium i centrum ratunkowym. Poświęcają własny czas, pieniądze i wiedzę by dbać o bezpieczeństwo turystów przez cały sezon. Ratowników wspiera ambasada RP w Tbilisi, lokalne służby ratownicze, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki oraz polski producent odzieży puchowej i sprzętu górskiego – Aura.

Poświęcają własny czas, pieniądze i wiedzę by dbać o bezpieczeństwo turystów przez cały sezon (fot. Marcin Janik, Bezpieczny Kazbek)

Centrum ratownicze działa sezonowo od czerwiec do września. Zespół polskich ratowników górskich i medycznych stacjonuje w bazie Meteo (Betlehemi Hut) na wysokości 3650 m. Zadaniem Zespołu Ratowniczego jest prowadzenie akcji prewencyjnej i profilaktycznej, informowanie o zagrożeniach, udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz utrzymanie gotowości do przeprowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych na terytorium Gruzji. Baza wyposażona jest w polowe ambulatorium, które obsługiwane jest przez doświadczonego ratownika medycznego lub pielęgniarza. Na potrzeby Zespołu Ratowniczego powstał specjalny system łączności. Ponadto Zespół wyposażony jest w nowoczesny sprzęt nawigacyjny, ratowniczy, medyczny i socjalno-bytowy.

Polscy ratownicy współpracują z lokalnymi służbami (fot. Marcin Janik, Bezpieczny Kazbek)

Podczas dyżuru w sezonie letnim 2017 ratownicy udzielili ponad 100 świadczeń zdrowotnych w oparciu o ambulatorium, przeprowadzili ponad 20 interwencji terenowych oraz kilkanaście ewakuacji medycznych (śmigłowcem lub konno). Odbyli też setki rozmów prewencyjnych i profilaktycznych z turystami z całego Świata.

Projekt realizowany jest przy współpracy i wsparciu ze strony ambasady RP w Tbilisi oraz lokalnych struktur ratowniczych w rejonie Stepancminda. Inicjatywa uzyskała patronat Polskiego Związku Alpinizmu oraz wsparcie ze strony Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Kurtki, śpiwory i akcesoria dla ratowników zapewnia w tym roku polski producent – Aura (fot. Marcin Janik, Bezpieczny Kazbek)

Dodatkowo, wsparcia sprzętowego polskim ratownikom w Gruzji udziela firma Aura, która wyposażyła Zespół m.in. w kurtki Torre (używa ich również TOPR) oraz śpiwory Nora Dry.

Więcej aktualnych informacji na temat projektu Bezpieczny Kazbek znajdziecie tutaj.

Redakcja
źródło: materiały marki Aura

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn