Dziś startuje Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

przez Piotr Turkot | Opublikowano 19 lipca 2018 13:38

Dziś punktualnie o godzinie 17:30 rozpocznie się ceremonia otwarcia VI Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich w Lądku-Zdroju (19-22 lipca). Siedem tras długości od 10 do 240 kilometrów, trzy dni zmagań, trzy tysiące uczestników, spotkania ze znanymi sportowcami, koncert, Expo z udziałem 50 wystawców i tysiące kibiców to wszystko czeka na nas w czasie zbliżającego się weekendu. Sportowa rywalizacja rozpocznie się 30 minut po ceremonii otwarcia, kiedy na trasę wyruszą uczestnicy dwóch najdłuższych dystansów: Super Trail (130 km) oraz Biegu 7 Szczytów liczącego 240 km!

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (fot. Łukasz Buszka)

W tym roku frekwencja festiwalu przerosła najśmielsze oczekiwania. Łącznie z biegami dla dzieci w zmaganiach weźmie udział 3 000 osób, a co najmniej tyle samo będzie kibicować. DFGB kolejny raz odnotowuje więc dwucyfrowy wzrost frekwencji, co w przypadku dużych imprez i dużej konkurencji w środowisku organizatorów biegów górskich jest imponującym osiągnięciem. To pewnie jeden z powodów, dla których do Lądka-Zdroju ciągną również wystawcy. Po raz pierwszy w historii imprezy organizatorzy zmuszeni byli odmówić udziału firmom czy instytucjom, które zgłosiły się zbyt późno.

Tegorocznymi gośćmi festiwalu będą między innymi: Karolina Riemen-Żerebecka, Agata Matejczuk, a w komplecie pojawi się Salomon Suunto Team (Magda Łączak, Natalia Tomasiak, Paweł Dybek, Bartłomiej Przedwojewski i oczywiście Piotr Hercog). Blok spotkań będzie prowadził redaktor naczelny Runner’s World Polska – Marek Dudziński.

Biegacze będą też mogli skorzystać ze strefy regeneracyjnej, gdzie będą masaże oraz zabiegi elektrostymulacji. Na imprezie pojawi się także Fundacja Misja Medyczna, która wspólnie z Ministerstwem Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia będzie czekała na uczestników z projektem „Aktywność Fizyczna” pod hasłem „Z miłości do aktywności” Na stoisku będzie do dyspozycji dietetyk, lekarz, trener personalny oraz mnóstwo niespodzianek. Sobota zakończy się koncertem zespołu Band-a-SKA.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (fot. Łukasz Buszka)

Niedziela to czas dedykowany dzieciom, które będą startowały w zawodach „My First Trail”, ale przede wszystkim Zakładowi Leczniczo-Opiekuńczemu w Piszkowicach. Już od kilku edycji na niedzielny poranek zaplanowany jest 10-kilometrowy Trojak Trail, bieg charytatywny, z którego całkowity dochód przeznaczony jest właśnie dla ZLO w Piszkowicach. Podopiecznymi  zakładu są dzieci niepełnosprawne z głębokim i umiarkowanym upośledzeniem intelektualnym i fizycznym. W placówce przebywa obecnie 48 dzieci, większość z nich nie wstaje, nie ma kontaktu z otoczeniem i wymaga całodobowej opieki.

Ta piękna tradycja pomocy dzieciakom z Piszkowic zrodziła się współpracy z Panią Henryką Szczepanowską, która jest bezgranicznie poświęcona pracy z podopiecznymi placówki, a głównym punktem dnia, obok wspomnianego biegu jest „Licytacja dla Piszkowic”.

Bieg Trojak Trail, oprócz charakteru charytatywnego, ma również trochę tego górskiego i jest przeznaczony dla każdego amatora. W tym biegu nie czas jest najważniejszy, a pomoc potrzebującym dzieciom, dlatego limit trasy wynosi aż 3 godziny. Zapisy w biurze zawodów trwają do ostatniej chwili – start biegu o godzinie 10:00.

Po biegu, w niedzielę, o godz. 13:00, odbędzie się „Licytacja dla Piszkowic”, na którą zapraszamy  obok mety zawodów w Lądku Zdroju. Kwotę, uzyskaną podczas licytacji, uzupełni dochód z biegu Trojak Trail i w całości zostanie ona przekazana dzieciom z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach.

W ubiegłym roku, wspólnymi siłami, udało Nam się zebrać 17 577 zł! A jak będzie w tym?

W ubiegłym roku udało się zebrać 17 577 zł (fot. Łukasz Buszka)

Na tegorocznej licytacji znajdą się między innymi:

  • koszulka z autografem polskiego skoczka Kamila Stocha,
  • książka „ Mistrz i Małgorzata” z autografem i listem od Justyny Kowalczyk,
  • olimpijski numer startowy od biatlonistek z Dusznik-Zdroju,
  • koszulka meczowa z autografami piłkarzy WKS „Śląsk Wrocław”,
  • książka z dedykacją, pocztówka z K2 oraz zdjęcie ze szczytu Gasherbruma z widokiem na Broad Peak i K2 od członka Narodowej Wyprawy K2 – Rafała Froni,
  • koszulka z autografem od Karola Bieleckiego,
  • zestaw biegacza z dedykacją od Piotra Hercoga.

Ostatnim akcentem Festiwalu będzie dekoracja, która rozpocznie się o godzinie 14. Warto zaznaczyć, że dekorowanych będzie niespełna 300 osób – klasyfikacje generalne i wiekowe kobiet i mężczyzn.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwa ponad 120 osobowa ekipa wolontariuszy i organizatorów na czele z niezmordowaną Załogą Górską – zgranym zespół wolontariuszy, od lat współorganizujących wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych w Kotlinie Kłodzkiej, który swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.

Poniżej kilka najważniejszych informacji o imprezie i poszczególnych trasach.

  • Termin: 19-22 lipca 2018 r.
  • Miejsce: Festiwal odbywać się będzie na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na całość zawodów będzie się składać z sześciu biegów górskich, które będą odbywać się w różnych rejonach Ziemi Kłodzkiej. Baza zawodów będzie zlokalizowana w Lądku-Zdroju.
  • Trasy: Bieg 7 Szczytów – 240 km; Super Trail – 130 km; K-B-L – 110 km; Ultra 68; Złoty Maraton – 45 km; Złoty Półmaraton – 21 km; Trojak Trail – 10 km i bieg dla dzieci

Szczegóły dotyczące Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz zapisy znajdują się na stronie: www.dfbg.pl.

Serdecznie zapraszamy do Lądka-Zdroju!

Zapraszamy również do śledzenia profilu zawodów oraz profilu salomonrunning.pl.

Przemysław Ząbecki

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn