Mordownik – ekstremalne zawody na orientację

przez Michał Gurgul | Opublikowano 15 czerwca 2018 12:47

8. września 2018 r. w Beskidzie Niskim zostanie rozegrana siódma edycja jednych z najbardziej znanych zawodów na orientację w Polsce. Mordownik, bo o nim mowa, to okazja do sprawdzenia w terenie swoich sił i umiejętności – zarówno dla doświadczonych zawodników, jak i osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z tą wyjątkowo ciekawą dyscypliną.

Biegi na orientację to dyscyplina sportowa, w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec lub przejechać rowerem trasę wyznaczoną w terenie przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację. W orientacji sportowej nie istnieje ścisłe pojęcie „trasy zawodów“. Wynika to z faktu, że każdy zawodnik indywidualnie wyznacza optymalną drogę między punktami kontrolnymi.

Bieg na orientację to czasem faktycznie bieg… (fot. materiały organizatorów)

… a czasem „studiowanie” mapy (fot. materiały organizatorów)

Mordownik to piesze i rowerowe zawody na orientację rozgrywane w ramach Pucharu Polski, które mają spore grono wielbicieli, a przez wielu uważane są za kultowe.

Zawody organizowane są od kilku lat w terenach górskich południowej Polski. Tegoroczna edycja powraca w jeden z najciekawszych regionów – Beskid Niski.

Rowerowa rywalizacja podczas ubiegłej edycji Mordownika (fot. materiały organizatorów)

Organizatorzy przygotowują trasy piesze i rowerowe zarówno dla doświadczonych zawodników jak i dla osób, które swoją przygodę z orientacją w terenie chcą zacząć w niebanalnych okolicznościach przyrody.

Zmagań z mapą odbędą się na trasach:

  • trasa piesza 50 km (klasyfikowana w Pucharze Polski w Maratonach na Orientację),
  • trasa rowerowa 130 km (klasyfikowana w Pucharze Polski Maratonów Rowerowych na Orientację),

Dla mniej zaawansowanych, ale wciąż ambitnych miłośników imprez na orientację, czekają krótsze trasy:

  • piesza – 25 km
  • rowerowa – 50 km

Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci (5-10 lat), które będą mogły wziąć udział w „Małym Mordowniku” – zabawie terenowej z elementami orienteeringu.

W tym roku na zawodach Mordownik zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski na trasie pieszej 50 km.

VII edycja zawodów odbędzie się 8. września 2018 r., a jej bazą będzie szkoła w Uściu Gorlickim.

Więcej informacji na stronach:
www.mordownik.pl oraz www.facebook.com/mordownik/

Formularz zapisu na Mordownik 2018

Informacja prasowa organizatorów zawodów Mordownik

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn