Przedstawiamy program XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

przez Administrator | Opublikowano 20 kwietnia 2018 9:37

Prezentujemy dokładny program XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Przegląd odbędzie się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w dniach 11-13 maja.

Program jubileuszowego Przeglądu skoncentruje się na „wielkich rzeczach”, które  – za sprawą polskich alpinistów –  działy się w najwyższych górach świata 40 lat temu.

16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu (8848 m) jako pierwsza z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta świata. W tym samym roku, pięć miesięcy wcześniej, na trzecim co do wysokości szczycie Ziemi – Kanczendzondze (8586 m) uczestnicy wyprawy Polskiego Klubu Górskiego zdobyli dziewicze wierzchołki tego masywu: Kanczendzongę Południową (8494 m) i Kanczendzongę Środkową (8482 m). Ekspedycją kierował Piotr Młotecki  – wieloletni Prezes Polskiego Klubu Górskiego. W br. przypada 15. rocznica śmierci tego znakomitego eksploratora gór.

Wielkie wydarzenia w górach wiążą się nie tylko z dumą i radością, lecz i tragedią. W 7 lipca tego roku minie 5 lat od chwili, gdy na zawsze pozostał na stoku Gasherbruma I Artur Hajzer, znakomity himalaista, ulubieniec naszej publiczności, przyjaciel Muzeum.

Wydarzeniom wyżej wymienionym będą poświęcone: filmy, prelekcje, wystawy.

W programie XXV PFA znajdzie się też czas na K2 (8611 m n.p.m.), drugi szczyt Ziemi, na którym w br. działała Zimowa Wyprawa Narodowa. O tej ekspedycji, a właściwie o trzech próbach wejścia na K2 zimą opowie Krzysztof Wielicki.

Znaczna część programu tegorocznego Przeglądu będzie związana z sukcesami młodych, utalentowanych polskich wspinaczy: Aleksandry Dzik, która opowie o zdobyciu tytułu „Śnieżnej Pantery” i Marcina Wernika, który będzie przekonywał, że „Marzenia spełniają się nie tylko w górach”.

Więcej o Przeglądzie na stronie: www.muzeumsportu.waw.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn