„Nasz trekking trwa już 50 lat. Mam nadzieję, że nigdy się nie skończy” – 50. jubileusz Fjällräven Greenland Jacket

przez Piotr Turkot | Opublikowano 26 marca 2018 15:54

Wszystko zaczęło się od plecaka z drewnianym stelażem. Pracując w niewielkiej piwnicy domu w szwedzkim miasteczku Örnsköldsvik, Åke Nordin, założyciel Fjällräven opracował plecak i namiot, w którym nie dochodzi do kondensacji pary wodnej, a kilka lat później – w 1968 roku – kurtkę Greenland Jacket, która po dziś dzień jest jednym z kultowych modeli marki.

Karina_Greater na Grenlandii (fot. arch. Fjällräven)

Kurtka zrodziła się z potrzeby funkcjonalności. W 1966 roku skandynawski zespół wyruszył na wyprawę naukową na Grenlandię. Uczestnicy ekspedycji zabrali ze sobą plecaki i namioty Fjällräven, ale ponieważ Åke Nordin nie opracował jeszcze żadnego modelu odzieży, w ubrania zaopatrzyli się sami, korzystając z dostępnych w tym czasie możliwości, które jednak nie spełniły ich oczekiwań. Tak zrodził się pomysł, aby stworzyć idealną kurtkę turystyczną na wszystkie pory roku – lekką, solidną i szybkoschnącą, ciepłą, a zarazem odporną na wodę. Mówiąc krótko – kurtkę, dla której nie ma „złej pogody”.

W rezultacie powstał model Greenland Jacket – kurtka, która została stworzona z myślą o wszelkich przygodach i aktywnościach na łonie natury. Kurtka, która pozwoliła coraz szerszemu gronu entuzjastów natury przemierzać lasy, zdobywać górskie szczyty i przeprawiać się przez doliny. Kurtka, która stała się symbolem.

Dzisiaj, w 2018 roku, w 50. rocznicę powstania tej legendarnej kurtki Fjällräven przedstawia odświeżoną kolekcję Greenland – łączącą innowacyjność z wiernością tradycji marki i filozofią tworzenia wytrzymałych, ponadczasowych oraz funkcjonalnych produktów na zasadach akceptowanych przez świat natury. Oprócz względów estetycznych czy funkcjonalnych, to właśnie miłość do natury była powodem wprowadzonych zmian.

Kurtki Greenland Fjällräven

Oryginalna kurtka Greenland Jacket, opracowana po skandynawskiej wyprawie na Grenlandię, była w pełni uniwersalną turystyczną kurtką – wytrzymałą, lekką i odporną na wodę i wiatr. Możliwość dodania lub usunięcia wosku Greenland zapewniała jej funkcjonalność w każdych warunkach pogodowych i w każdym klimacie.

Nowa kolekcja czerpie z tej wieloletniej tradycji, jednocześnie idąc o krok dalej. Zachowano ponadczasowe wzornictwo, łącząc je z ekologicznym doborem materiałów, takich jak G-1000 Eco czy membrana Eco-Shell zaimpregnowana bez użycia perfluorowęglowodorów. Odzież skonstruowano także w taki sposób, aby ułatwić samodzielne naprawy w domu. „Nowa kolekcja Greenland rozwija wizję, jaką miał przed oczami Åke Nordin, tworząc oryginalny model Greenland Jacket. Kolekcja została poszerzona – oferujemy pełną gamę wytrzymałych, ponadczasowych modeli odzieży i plecaków. Dołożyliśmy też wszelkich starań, aby w procesie produkcji zastosować jak najbardziej zrównoważone rozwiązania” – wyjaśnia projektantka nowej kolekcji Greenland, Sarah Isaksson.

Kurtki Fjällräven Greenland Half Century

50 lat po szwedzkiej ekspedycji na Grenlandię Fjällräven powrócił tam znowu, towarzysząc dwojgu młodym glacjologom. Karina Greater i Gabriel Lewis przeprowadzili się na Grenlandię, aby badać tamtejsze lodowce.

Grenlandia jest papierkiem lakmusowym zmian klimatycznych. Ta największa na świecie wyspa w 80% jest pokryta lodem. 1 710 000km2 lodu, czyli prawie czterokrotnie więcej, niż cała powierzchnia Szwecji, stanowi niemały element klimatycznej układanki. Topniejące fragmenty lodowca nie tylko zmieniają układ prądów morskich dookoła wyspy.

Karina Greater i Gabriel Lewis przeprowadzili się na Grenlandię, aby badać tamtejsze lodowce. Grenlandia jest bowiem papierkiem lakmusowym zmian klimatycznych (fot. arch. Fjällräven)

Temperatura Oceanu Arktycznego podnosi się dwa razy szybciej, niż pozostałych oceanów na ziemi. Zrozumienie, dlaczego zachodzą te przemiany i jaki mogą mieć wpływ na przyszły kształt naszej planety, to ogromne wyzwanie. Dużą trudnością jest także komunikowanie badań naukowych szerszej społeczności.

Karina i Gabriel zbierają próbki lodu na Grenlandii (fot. Fjällräven)

„Kiedy ludzie rozumieją naukę, mają więcej motywacji do działania i czynienia niezbędnych zmian” – mówi Karina. Fjällräven postanowił zaangażować się w prace Kariny i Gabriela, aby pomóc rozpowszechnieniu tej wiedzy. Prezentując nową odsłonę kolekcji Greenland, Fjällräven ma nadzieję zainspirować nowe pokolenie użytkowników do korzystania z natury na jej własnych warunkach. Jak powiedział Åke Nordin, świętując 50-lecie swojej marki: „Nasz trekking trwa już 50 lat. Mam nadzieję, że nigdy się nie skończy”.

***

Kurtki Fjällräven Greenland Eco-Shell

Pierwszą i najbardziej rozpoznawalną odsłoną kolekcji jest Greenland Jacket. Fjällräven zachowało jej pierwotny styl – charakterystyczną tożsamość, która zapewniła jej status symbolu. Dopracowano natomiast krój, zadbano o przyjazne dla środowiska detale i dodano nowe kolory

Do rodziny Greenland dołączyła popularna i przyjazna dla środowiska membrana Eco-Shell. Kurtka Greenland Eco-Shell łączy funkcjonalność trzywarstwowej membrany z ponadczasowym DNA kolekcji Greenland.

Perełką nowej linii, stworzonej z okazji 50. jubileuszu kolekcji Greenland, jest Greenland Half Century Jacket. To odświeżona wersja modelu Greenland No. 1, wykonana z przyjaznego środowisku materiału G-1000 Eco, wyposażona w klejone szwy i zapewniająca fantastyczną swobodę ruchów.

Plecak Greenland Kanken

Nowym dopełnieniem kolekcji Greenland jest specjalna wersja plecaka Kånken, wykonanego z materiału G-1000 HeavyDuty Eco.

Informacja prasowa Fenix Polska

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn