ZAWSZE CIEPŁO – puchowe kurtki Fjällräven

przez Piotr Turkot | Opublikowano 27 lutego 2018 16:22

Zostawiając na boku wszystkie techniczne szczegóły – zimowe kurtki Fjällräven mają jeden cel: zapewnić Ci ciepło w każdych warunkach. W tym sezonie marka sięgnęła w głąb swojej historii i na podstawie całego zebranego przez lata doświadczenia stworzyła propozycje bez żadnych kompromisów.

Kurtki puchowe Fjällräven (fot. Daniel Blom / Fjällräven)

Wszystko zaczęło się podczas zimowej zawieruchy, gdzieś we wczesnych latach 70. Åke Nordin, założyciel marki, udał się na wyprawę w góry północnej Szwecji. Zimno i dyskomfort, których tam doznał, dały mu się tak bardzo we znaki, iż przyrzekł, że stworzy kurtkę tak ciepłą, żeby już nigdy nie odczuwać zimna. Tak powstała Expedition Down Jacket, której prototyp został oparty na pomyśle połączenia dwóch oddzielnych kurtek w jedną, pozostawiając między nimi przestrzeń na swobodną cyrkulację ogrzanego powietrza. Ten przełomowy pomysł szybko został podłapany przez przemysł outdoorowy.

Expedition Down Jacket została z czasem uznana za dziedzictwo sztuki użytkowej przez organizację Svensk Form, co jedynie wzmocniło jej kultowy już status. Mimo niewątpliwie dużego sukcesu, dla Åke Nordina najważniejsza była dotrzymana sobie obietnica – osiągnął szczyt w sztuce zatrzymywania ciepła, a ta pierwsza zimowa kurtka stała się prototypem dla wszystkich kolejnych we Fjällräven.

Offsetowa konstrukcja

„Z perspektywy parametrów cieplnych kurtki istotne są trzy elementy” – wyjaśnia Shufei Wang, jeden z twórców produktów Fjällräven – „pierwszy to gęstość puchu, czyli, w uproszczeniu, jego masa w kurtce; następnie konstrukcja szycia oraz rodzaj tkaniny, z której wykonana jest kurtka”. Niezwykle istotna dla termiki jest struktura całego produktu, dlatego Fjällräven posługuje się trzema odmiennymi technikami produkcji, wynikającymi z różnych zastosowań poszczególnych kurtek.

Najczęściej stosowaną techniką są przeszycia na całej grubości kurtki. „Za pomocą szwów tworzymy materiałowe kanały, które następnie wypełniamy puchem. W ten sposób otrzymujemy bardzo lekki produkt, który łatwo się kompresuje, ale w miejscach przeszyć nie trzyma tak dobrze ciepła” – wyjaśnia Shufei.

Kolejna technika oparta jest na konstrukcji pudełkowej. Tzw. zimne miejsca generowane przez szwy wypełnione są dodatkowo siateczkowym materiałem, który redukuje utratę ciepła, ale też sprawia, że produkcja kurtki jest dużo bardziej pracochłonna i droższa.
Ostatnią z technik szycia produktów puchowych jest zastosowanie struktury offsetowej. „Łączymy ze sobą dwie warstwy uszyte według pierwszej techniki w ten sposób, aby przeszycia występowały naprzemiennie. W ten sposób uzyskujemy kurtkę, która jest ekstremalnie ciepła dzięki wyeliminowaniu przewiewnych miejsc na szwach oraz uzyskaniu przestrzeni na gromadzenie ciepłego powietrza pomiędzy warstwami.

Kolekcja kurtek puchowych Fjällräven Keb

Poszerzona kolekcja Fjällräven Keb

W duchu zapewniania ciepła w każdych warunkach, Fjällräven poszerzył w tym sezonie techniczną kolekcję odzieży Keb o nowe produkty puchowe: najcieplejszą w tej kolekcji Keb Expedition Down Jacket, komplet Keb Touring Down Jacket i Keb Touring Trousers oraz lżejszą kurtkę z wypełnieniem syntetycznym Keb Lite Padded Jacket. Wszystkie kurtki i spodnie Keb posiadają szereg różnych walorów, czyniąc je odpowiednimi zarówno do wymagającego trekkingu, jak i skitouringu. Ponadto wszystkie nowe produkty z tej kolekcji posiadają łatwy w użyciu zestaw naprawczy. Ten niewielki, ale ważny element, to jeden z kolejnych rozwiązań marki w dziedzinie zobowiązania tworzenia produktów wytrzymałych i w trosce o środowisko naturalne.

Obietnica Fjällräven w zakresie puchu (fot. Daniel Blom / Fjällräven)

Obietnica Fjällräven w zakresie puchu

W 2009 roku Fjällräven przyjrzał się uważniej swoim źródłom dostawy puchu i dostrzegł pole do innowacji. W efekcie opracował precyzyjne wytyczne dotyczące pozyskiwania puchu i zyskał przejrzysty łańcuch produkcji – począwszy od farm, na których żyją ptaki, aż po produkt końcowy, którym jest kurtka. Fjällräven pozostaje w stałym kontakcie z dostawcami i na bieżąco kontroluje, czy przestrzegają oni wyznaczonego przez markę kodeksu postępowania ze zwierzętami.

Chociaż punktem wyjścia do wszystkich nowych kurtek zimowych była historia, każda z nich posiada rozwiązania stworzone z użyciem najnowocześniejszych technologii. Kolejny raz Fjällräven nie robi żadnych ustępstw w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i wykonania na najwyższym poziomie.

Produkty Fjällräven do kupienia w sklepie: www.fjallraven-shop.pl.

Informacja prasowa Fjällräven

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn