The North Face Himalayan Suit – takie kombinezony zabrali nasi himalaiści na K2

przez Administrator | Opublikowano 17 stycznia 2018 12:56

K2 to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik i najwyższy szczyt Karakorum, łańcucha górskiego słynącego z niezwykle surowego klimatu. Jednym z największych wyzwań, z jakim mierzą się członkowie polskiej wyprawy, są warunki atmosferyczne. W ciągu dnia temperatura może wynieść -40 st. C., a prędkość wiatru sięgać 50 km/h. Co więcej, na takie okno pogodowe trzeba poczekać, gdyż zimą prędkość wiatru na 8000 m n.p.m. może sięgać nawet 140 km/h!

Właśnie dlatego jedną z kluczowych kwestii w przypadku wyprawy zimowej jest zapewnienie wspinaczom jak najlepszej ochrony przed zimnem i wiatrem, przy zachowaniu możliwie niskiej wagi odzieży. W specjalne kombinezony członków Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 wyposażyła marka The North Face.

The North Face The Himalayan Suit

Himalayan Suit został zaprojektowany z myślą o wspinaczce na ośmiotysięczniki. Korzystali z niego m.in. Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards w czasie pierwszego zimowego wejścia na położony w Karakorum Gasherbrum II. W charakterystycznym żółtym kombinezonie Moro stanął także zimą na szczycie Nanga Parbat.

Jak zatem skonstruowany jest kombinezon, w którym członkowie polskiej wyprawy działają na K2?

  • Termoizolacja – by zatrzymać jak największą ilość ciepła wytwarzanego przez organizm, a jednocześnie zapewnić izolację od niskich temperatur, kombinezon został wypełniony gęsim puchem na korpusie, udach i rękawach. Syntetyczna ocieplina PrimaLoft® zastosowana została w dolnej części nogawek, w okolicach bioder, ramion i pleców – tam gdzie właściwości termoizolacyjne puchu mogłyby się zmniejszyć pod wpływem wilgoci lub ściskania np. przez wysokie buty himalaistyczne, plecak czy uprząż. Wszystkie elementy zostały uszyte tak, by zminimalizować utratę ciepła – podwójne zamki tworzą dodatkowe komory izolacyjne, ocieplane patki przy suwakach zachodzą na siebie, a kołnierz regulowany jest kilku w płaszczyznach, dzięki czemu można go dokładnie dopasować.
  • Ochrona przed wiatrem i wilgocią – warstwa zewnętrzna wykonana została z bardzo lekkiego materiału Pertex Endurance. W okolicach bioder, pośladków, na nogawkach i rękawach, które narażone są na częstszy kontakt ze skałami i śniegiem, zastosowano materiał DryVent™ 2L. Całość została dodatkowo zaimpregnowana (DWR).
  • Wzmocnienia – newralgiczne punkty zostały wzmocnione, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych w czasie wspinania, np. od raków czy skał. W okolicach barków i bioder zastosowano także materiał zapobiegający przesuwaniu się pasków plecaka czy uprzęży, co mogłoby doprowadzić do powstawania przetarć.
  • Krój – pozwala na założenie pod kombinezon dodatkowych warstw odzieży. Wewnętrzne szelki i ściągacze stabilizują całą konstrukcję na ciele użytkownika, zapewniając możliwie największą swobodę ruchów.

O sukcesie wyprawy decyduje wiele czynników: doświadczenie i forma uczestników, sprzęt oraz coś, na co nie ma się żadnego wpływu – pogoda.

Nie ma wątpliwości, że uczestnicy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 dysponują wyjątkowym doświadczeniem we wspinaniu na ośmiotysięczniki zimą. Wyposażeni zostali również w sprzęt, który w takich warunkach został wielokrotnie sprawdzony. Pozostaje pytanie, czy ostatni element układanki również będzie pasował?

Aby być na bieżąco, warto obserwować stronę Polskiego Himalaizmu Zimowego (www.polskihimalaizmzimowy.pl).

Więcej na temat produktów The North Face na stronie – www.thenorthface.pl.

Informacja prasowa The North Face

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn