Jak dbać o produkty puchowe? Poradnik naszego eksperta – Wojciecha Kłapci

przez Administrator | Opublikowano 25 stycznia 2018 12:18

Zima to czas, kiedy najbardziej doceniamy nasze puchowe kurtki i śpiwory. Co jednak zrobić, by służyły nam jak najdłużej? Oto porady eksperta z firmy Pajak – Wojciecha Kłapci.

Wojciech Kłapcia (fot. Outdoor Magazyn)

Pakowanie

Nigdy nie składaj ani nie roluj kurtki bądź śpiwora! Składanie i rolowanie zawsze wykonujesz tak samo. Skutkuje to powstaniem trwałego odkształcenia na tkaninie (jak kant w spodniach) i na ociepleniu, tym samym tworzysz trwały mostek termiczny przebiegający dokładnie w podłużnej osi symetrii śpiwora. Najwłaściwszą techniką jest wpychanie produktu do pokrowca. Ta pozorna „bylejakość” nie pozwala na utworzenie się zagięć w tych samych miejscach. W przypadku kurtki dobrą metodą jest pakowanie jej do własnego rękawa. Pamiętaj by paski kompresyjne ściągać tylko przy jednoczesnym zgniataniu produktu (ręką, kolanem etc…).

Przechowywanie

Bez względu na rodzaj wypełnienia wyroby wysokopuszyste nie lubią kompresji. Przechowuj je więc w miejscu odpowiednio obszernym w stosunku do objętości produktu. Jeśli chcesz powiesić śpiwór, nigdy nie składaj go na pół, przekładając przez wieszak. Lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie pętelek do wieszania – niemal każdy śpiwór je posiada. Od czasu do czasu produkty puszyste warto przewietrzyć, pamiętaj jednak, że wszystkie sztuczne tworzywa – chodzi o tkaniny zewnętrzne – nie lubią promieniowania UV. Promieniowanie wpływa na powolną degradację włókien. Rozsądnie jest więc wietrzyć w cieniu. W przypadku śpiworów pamiętaj, by wietrzyć na lewej stronie. Podszewki niemal zawsze oddychają lepiej od tkaniny zewnętrznej (tkanina bez membrany oddycha lepiej od tkaniny z membraną).

Kiedy prać

Puch naturalny pierz regularnie, wbrew obiegowej opinii, proces prania przedłuża żywotność puchu i przywraca mu loft. Puch syntetyczny należy prać tylko kiedy jest to konieczne, właściwy moment wskażą ci zmysły węchu i wzroku. Tutaj, niestety, kolejne prania powodują pogorszenie się loftu (włókna ociepliny układają się w coraz bardziej płaską strukturę).

Puch hydrofobowy – wbrew marketingowi niektórych marek hydrofobowość puchu nie jest permanentna. Sam loft można przywrócić niemal tak samo jak w nieimpregnowanej wersji, jednak walka o hydrofobowość wymusza rzadsze pranie i konieczność stosowania dedykowanego środka.

Puch naturalny pierz regularnie – wbrew obiegowej opinii, proces prania przedłuża żywotność puchu i przywraca mu lof (fot. Pajak)

W czym prać

Puchowi naturalnemu nie zaszkodzi właściwie żaden środek piorący, niestety tkaniny syntetyczne są bardziej wrażliwe, zwłaszcza na zmiękczacze. Używaj więc specjalistycznego środka do prania wyrobów puchowych (stosuje się je do ociepleń naturalnych i syntetycznych). Mountval, Grenders, Nikwax to dobry wybór, możesz też użyć łagodnych środków takich jak Jelp Classic czy Biały Jeleń. Przy puchu hydrofobowym jest tylko jeden środek: Down Wash Direct Nikwaxa (pióra na etykiecie środka do prania puchu pomińmy milczeniem).

Pranie

Możesz oczywiście prać ręcznie, wygodniej jednak będzie w pralce. By to zrobić, wystarczy przestrzegać kilku prostych kroków:

  1. Pamiętaj, że trening mentalny jest najważniejszy! Nastaw się na to, że produkt po wyciągnięciu z pralki nie będzie wyglądał obiecująco…
  2. Ustawiamy pralkę na program WEŁNA i temperaturę 30℃. Jeśli masz możliwość, włącz najwyższy stopień płukania (np. „dla alergików”).
  3. Sprawdź wszystkie kieszenie, zabezpiecz rzepy, śpiwór koniecznie przewróć na lewą stronę.
  4. Oszukaj pralkę! Niemal wszystkie pralki wyprodukowane w tym milenium posiadają automatykę wagową specjalnie po to, by oszczędzać wodę. Problemem jest waga wyrobów ultralekkich[1]. W starszych urządzeniach wystarczy wlać 2–3 litry wody do bębna. Nowsze pralki są jednak mądrzejsze i tuż przed rozpoczęciem prania wypompowują wodę z bębna, w tym przypadku wkładaj do pralki namoczone wyroby lub dodaj inną, ciężką odzież.
  5. Tuż po praniu (pamiętaj o punkcie pierwszym) nie załamuj się i przełóż produkt do suszarki bębnowej (niska temperatura, dłuższy cykl). Nie masz suszarki bębnowej? Nie ma problemu – rozłóż wyprany śpiwór lub kurtkę na zwykłej suszarce i postaw ją w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
  6. Kiedy produkt wyschnie, susz go jeszcze raz tyle czasu, ile upłynęło od prania.

Po praniu i wysuszeniu zostały zacieki

Najprawdopodobniej nie oszukałeś pralki, a zacieki to niewypłukany detergent. Włóż produkt do pralki i ustaw ją na płukanie lub wypierz raz jeszcze bez detergentu.

Produkt stracił loft (syntetyk)

Naturalną cechą syntetyków jest minimalna utrata loftu po każdym praniu. Wynika to z różnic w strukturze samego ocieplenia w stosunku do naturalnego puchu. Płaskie włókna poliestrowe są ułożone w przestrzenną strukturę, zaś użytkowanie, kompresja i pranie powodują lepsze dopasowanie się włókien i stopniową utratę loftu. W puchu naturalnym mamy do czynienia z trójwymiarowymi strukturami z pamięcią kształtu.

Produkt stracił loft (puch naturalny)

Wyprałeś kurtkę puchową, a ona nie dość, że nie ma loftu, to puchu jakby brakuje? To normalne, musisz teraz pomóc puchowi powrócić do jego pełnej formy. Puch jest przyblokowany w komorach, aby pomóc mu się rozprężyć, rozłóż produkt na równej powierzchni i zacznij „klaskać” weń w miejscu, gdzie jest najwięcej puchu. Przesuwający się puch rozłóż w ten sposób równomiernie na całej komorze. Taka operacja zajmuje do 15 minut czasu, a dzięki niemu ukochana kurtka wyglada i zachowuje się jak nowa.

Produkt nieładnie pachnie

W czasie suszenia suszarka została zamknięta w pomieszczeniu ze słabą cyrkulacją powietrza lub produkt został wyjęty z pralki kilka godzin po zakończeniu prania. Wypierz jeszcze raz i wysusz w lepiej wentylowanym pomieszczeniu.

Wojciech Kłapcia

[1] Przykład osobisty – pralka z bębnem o załadunku 9 kg vs zimowy śpiwór puchowy ważący 750 g; mimo pełnego bębna pralka zastosuje 1/10 standardowej ilości wody.

***

Artykuł ukazał się w najnowszym numerze Outdoor Magazynu 3/Grudzień 2017, dostępnym w sklepach outdoorowych oraz w księgarni wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn