Dani Sandoval ustanawia nowy kobiecy rekord na Aconcagua

przez Administrator | Opublikowano 31 stycznia 2018 16:11

Dani Sandoval ustanowiła nowy kobiecy rekord szybkości wejścia i zejścia na Aconcagua (6962 m). Obywatelka Ekwadoru pokonała trasę biegnącą na najwyższy szczyt Ameryki Południowej w czasie krótszym o ponad 2 godziny od poprzedniego rekordu!

Trasa na Aconcagua

Trasa z Horocones na szczyt to dystans ok. 60 km (tam i z powrotem) i 4 tys. m deniwelacji, no i oczywiście wejście na najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcagua (6962 m).

Dani Sandoval (fot. Jorge Federico Gómez)

Do wczoraj kobiecy rekord należał do Fernandy Maciel. W 2016 roku Brazylijka pokonała tę wymagającą trasę w czasie 22:52 minuty.

 

30 stycznia Dani Sandoval przebiegła ten dystans w czasie ponad 2 godziny krótszym – 20:17. Nie było łatwo, sztuka ta udała się Sandoval dopiero za trzecią próbą. Dwukrotnie musiała zawrócić bardzo blisko wierzchołka ze względu na warunki, patrz film poniżej:

Męski rekord na trasie należy do Karla Egloffa, obywatela Szwajcarii i Ekwadoru, który wbiegł i zbiegł z Aconcagua w 11 godzin i 52 minuty.

Wojciech Słowkiewicz/wspinanie.pl

PS W styczniu 2017 z rekordem Maciel mierzyła się Polka Anna Figura. Próby te nie powiodły się: Anna Figura – “mój organizm powiedział dość”.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn