Trudne warunki w Tatrach. Apel Tatrzańskiego Parku Narodowego

przez Administrator | Opublikowano 27 grudnia 2017 12:35

Coraz więcej osób spędza święta pod Tatrami, sporo wybiera się na tatrzańskie szlaki. Niestety często są niewłaściwie wyekwipowani, nie mają doświadczenia górskiego. Nie są również świadomi niebezpieczeństw, które sami na siebie ściągają. W ostatnich dniach nasi pracownicy spotykali w górach turystów w butach typu adidas, którzy kierowali się w stronę Czerwonych Wierchów i Giewontu.

W tej chwili w Tatrach panują bardzo trudne warunki, jest twardo, śnieg w wielu miejscach zamienił się w lód! Nawet krótkie dolinne wycieczki mogą być niebezpieczne, a co dopiero wyjścia wysokogórskie. Przypominamy, że w samym okresie świąteczno-noworocznym 2015/2016 w Tatrach zginęło 14 osób, większość w wyniku poślizgnięć i upadku z wysokości. W ostatnich dniach po słowackiej stronie Tatr doszło już do 4 wypadków śmiertelnych.

Zimowy widok na Świnicę z Hali Gąsienicowej (fot. Outdoor Magazyn)

Zalecamy używanie odpowiedniego sprzętu: w dolinach raczków i obowiązkowo kijów, wyżej raków, czekana i kasku, ale ze względu na aktualne warunki zdecydowane odradzamy wyjść wysokogórskich!

Osoby, które wybierają się do Morskiego Oka i chcą skorzystać z wozów konnych, informujemy, że ostatni kurs w górę jest o 14:00 – nie oznacza to jednak, że każda osoba, która dotrze na Palenicę przed tą godziną, zostanie wywieziona, gdyż do wozów mogą się ustawiać kolejki. Z kolei ostatnie wozy z góry wyruszają ok. 16:00 – 16:30, ale w przypadku wielu chętnych na zjazd wszystkie wozy mogą odjechać wcześniej. Uwaga: wozy nie kursują do momentu zwiezienia wszystkich chętnych! Jeśli o 16:00 na Włosienicy nie będzie żadnego wozu, jest duże prawdopodobieństwo, że w tym dniu już jazdy w dół już nie będzie!

Przypominamy, że dzień jest o tej porze roku krótki, dzisiaj słońce zajdzie tuż przed 16:00. Zalecamy zabieranie latarek na wszystkie wyjścia. Nawet dobrze zaplanowana wycieczka może się bowiem przedłużyć, a szlaki nie są oświetlone.

Przed wyjściem zawsze należy sprawdzić aktualne warunki: ww.tpn.pl, infotur@tpn.pl, tel. 182023300.

Apelujemy o rozwagę!

Tatrzański Park Narodowy

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn