Informacja TPN dla miłośników tatrzańskich skitourów

przez Administrator | Opublikowano 11 grudnia 2017 13:19

W sobotę 9 grudnia ruszyła kolej linowa w Kotle Goryczkowym, kolej w Kotle Gąsienicowym działa już od tygodnia. W rejonie Kasprowego Wierchu panuje obecnie duży ruch skitourowy. Przypominamy przebieg szlaków dojściowych dla skitourowców na Kasprowy Wierch i prosimy, aby bezwzględnie z nich korzystać. Szlaki są w terenie oznakowane, dla ułatwienia poniżej zamieszczamy mapkę ze szlakami narciarskimi w Dolinie Bystrej. Pamiętajcie, podchodzenie trasą narciarską jest niedozwolone!

Sezon skitourowy w Tatrach otwarty! (fot. Bogusława Filar/TPN)

Wszystkie szlaki narciarskie oznakowane są pomarańczowymi kierunkowskazami, na których jest informacja o miejscu docelowym oraz odległości do niego. Szlak na Kasprowy Wierch powyżej Niżniej Goryczkowej Równi oznakowany jest również małymi strzałkami kierunkowymi (bez opisów). Jego przebieg zaznaczono w terenie również tyczkami. Dokładny przebieg szlaku przedstawia załączona mapka.

Aktualnie możliwe są następujące warianty podejścia skiturowego z Kuźnic na Kasprowy Wierch:

  1. Przez Kalatówki 
    Z Kuźnic niebieskim szlakiem turystycznym (szlak na Giewont) do Polany Kalatówki. Wzdłuż polany dochodzimy do jej skraju, do rozwidlenia, w którym szlak turystyczny w stronę Doliny Kondratowej odchodzi w prawo, a szlak narciarski w lewo (zgodnie z narciarskimi pomarańczowymi kierunkowskazami). Dalej zjeżdżamy na fokach lekko w dół do tzw. “esa”. Nie przechodząc przez nartostradę, podchodzimy jej prawą stroną (wzdłuż płotu) i dochodzimy ponownie do szlaku narciarskiego. Nim docieramy na Niżnią Goryczkową Rówień. Z polany kontynuujemy podejście, trzymając się cały czas prawej strony. Po osiągnięciu “Polaka” dalej prawą stroną dochodzimy do wylotu Doliny Goryczkowej Świńskiej. Dalej skręcamy w lewo, cały czas podążając prawą stroną trasy narciarskiej. Po dojściu do wypłaszczenia, tzw. “patelni”, należy przejść na lewą stronę trasy narciarskiej, zachowując szczególną ostrożność. Jeżeli idziemy w grupie, musimy pamiętać, że przechodząc przez trasę należy zachować dystans między uczestnikami wycieczki. To jest jedyne miejsce, gdzie na odcinku Kuźnice – Kasprowy Wierch szlak narciarski krzyżuje się z trasą narciarską. Kontynuujemy wycieczkę, trzymając się lewej strony trasy. Idziemy przez tzw. “męski skrót” i wchodzimy do Kotła Goryczkowego, którym na długim odcinku podchodzimy wzdłuż trasy narciarskiej. Następnie odbijamy od utrzymywanej trasy w lewo i zakosami dochodzimy do linii kolei krzesełkowej. Po przejściu pod liną wyciągu dołączamy do szlaku turystycznego prowadzącego na szczyt Kasprowego Wierchu i nim osiągamy szczyt.
  2. Przez dolną stację wyciągu krzesełkowego w Dolinie Goryczkowej
    Z Kuźnic zielonym szlakiem turystycznym (szlak na Kasprowy Wierch) wzdłuż nartostrady do miejsca, w którym szlak mocno skręca w lewo i odchodzi od nartostrady (Gonciska). Dalej szlakiem dojściowym oznakowanym narciarskimi pomarańczowymi kierunkowskazami do dolnej stacji kolei w Kotle Goryczkowym. Od stacji zjeżdżamy na Niżnią Goryczkową Rówień i dalej według opisu z pkt 1.
  3. Przez Myślenickie Turnie
    Z Kuźnic zielonym szlakiem turystycznym (szlak na Kasprowy Wierch) aż do Myślenickich Turni. Następnie szlakiem narciarskim prowadzącym do Wyżniej Goryczkowej Równi (oznakowanym narciarskimi pomarańczowymi kierunkowskazami). Od stacji kolei (na Wyżniej Goryczkowej Równi) zjeżdżamy na Niżnią Goryczkową Rówień i dalej według opisu z pkt 1.
  4. Na Kasprowy Wierch można również dojść przez Halę Gąsienicową.

Planując wycieczkę narciarską, zapoznaj się z opisem szlaku, sprawdź prognozę pogody i aktualny komunikat turystyczny oraz lawinowy. Zabierz ze sobą tzw. „lawinowe ABC”, czyli detektor, sondę i łopatę. Pamiętaj jednak, że sprzęt nie daje gwarancji bezpieczeństwa, zależy ono głównie od Twoich decyzji.

Informacje o warunkach na szlakach i aktualnym zagrożeniu lawinowym uzyskasz pod telefonem: (+48) 18 20 23 300.

Więcej informacji znajdziesz w książce Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy Wojciecha Szatkowskiego, która ukazała się w ubiegłym roku nakładem Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Życzymy udanej i bezpiecznej wyprawy!

Informacja Tatrzańskiego Parku Narodowego

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn