Spotkania z Górami: Denis Urubko o nowych obliczach himalaizmu

przez Administrator | Opublikowano 08 listopada 2017 16:22

Spotkania z Górami gościć będą kolejną gwiazdę światowego himalaizmu. Już 21 listopada do Wrocławia przyjedzie Denis Urubko i opowie o wyzwaniach współczesnego himalaizmu. Warto wybrać się na spotkanie lub obejrzeć je na żywo na Facebooku.

Denis Urubko (fot. arch, D. Urubko)

Kolejne Spotkania z Górami zapowiadają się interesująco. Na sali raczej trudno będzie znaleźć wolne miejsce, ponieważ na listopadowej prelekcji pojawi się Denis Urubko. Światowej sławy himalaista będzie mówić o nowych obliczach himalaizmu. Uwagę poświęci swoim sportowym osiągnięciom w górach wysokich, solowym rajdom na wybitne szczyty i zimowej eksploracji ośmiotysięczników. Czas prelekcji jest szczególny. Mniej więcej miesiąc po wydarzeniu, Urubko i zespół Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 staną pod ośmiotysięcznikiem, który mimo kilku prób, wciąż nie został zdobyty w zimie.

Warto przypomnieć, że Urubko to  jeden z tych himalaistów, którzy w górach nie wybierają nigdy łatwych ścieżek. Wiele z górskich projektów Denisa przyjęło znamiona sportowego wyczynu, choć nie tyle chodziło w nich o rekord czy sławę, ile o styl. To sprawia, że Urubko zalicza się do tych wspinaczy, którzy alpinizm postrzegają w bardzo nowoczesny sposób. Dziś kolekcjonowanie ośmiotysięczników drogami klasycznymi coraz bardziej kojarzone jest z komercyjnymi wyprawami, a nie wyzwaniami dla ludzi gór z ambicjami. Nie umniejsza to zasług pionierów, ale ukazuje, że himalaizm dynamicznie zmienił się od czasu pierwszych zdobywców.

(fot. arch. Denis Urubko)

Styl alpejski, solowe wejścia i rekordowo szybkie akcje to znaki szczególne alpinistycznej kariery Denisa Urubko. Lista wyczynów wspinacza jest całkiem spora. Świadczy o tym nie tylko najszybsze zdobycie korony Himalajów i Karakorum bez wspomagania tlenem, czy do niedawna niepobity rekord zdobycia Śnieżnej Pantery. Nie tyle szybkość, ile poszukiwanie nowych wyzwań – jak choćby trudnych trawersów – dają do zrozumienia, że Urubko w górach nie chodzi na skróty, tylko szuka trudnych dróg i wyznacza sobie ambitne cele.

21 listopada w auli Politechniki Wrocławskiej Urubko snuć będzie opowieść o tym, co dziś pobudza himalaistów do działania, a także o tym, co dla współczesnego himalaizmu może być najpoważniejszym wyzwaniem. Oprócz tematów takich jak: szybkie wejścia, nowe drogi i zimowy alpinizm, na prelekcji ma pojawić się temat treningu wspinaczkowego i kondycyjnego.

Część spotkania poświęcona będzie również  projektowi Urubko-CAMP. To niekomercyjny program skierowany do młodzieży, która może skorzystać z doświadczeń i wiedzy wspinacza. Kolejne Spotkania z Górami wzbogacą oczywiście zdjęcia i filmy z wypraw. Z pewnością nie zabraknie tradycyjnego konkursu z upominkami, pytań od publiczności, indywidualnych rozmów, zdjęć z himalaistą i podpisywania książek.

Ostatni raz Urubko gościł na Spotkaniach z Górami przed rokiem. Wówczas aula PWR wypełniła się do ostatniego miejsca, więc organizatorzy liczą, że zainteresowanie znów może być spore. Dla osób, które nie mogą dotrzeć do Wrocławia, mamy dobrą wiadomość. Na facebookowym profilu Sklepy Górskie Skalnik dostępna będzie relacja live. Na tym samym fanpage’u, na tydzień przed imprezą pojawi się post, pod którym można będzie zadać pytanie himalaiście. Urubko odpowie na najciekawsze pytania od internautów w krótkim wywiadzie filmowym.

Tradycyjnie wstęp na Spotkania z Górami jest wolny. Zapraszają organizatorzy i sponsorzy: Sklepy Górskie Skalnik, DCF Politechniki Wrocławskiej, VØLVEN, VI.6+, Silver Rock, Camp, The North Face, Acerbis oraz patron medialny Spotkań z Górami, portal wspinanie.pl.

Gość: Denis Urubko
Temat: „Nowe oblicza himalaizmu”
Termin: 21.11.2017 godz. 19
Miejsce: Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, Aula PWR
Transmisja live: FB Sklepy Górskie Skalnik

Sławek Nosal
Sklepy Górskie Skalnik

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn