Biografia Wojtka Kurtyki nagrodzona Boardman Tasker Award

przez Administrator | Opublikowano 18 listopada 2017 10:32

Bernadette McDonald została uhonorowana prestiżową nagrodą Boardman Tasker Award za “Art of Freedom”, biografię Wojtka Kurtyki, wybitnej postaci w historii światowego alpinizmu.

Bernadette McDonald jest animatorką kultury górskiej i autorką książek o tej tematyce, m.in. „Tomaž Humar” (2008), „Ucieczka na szczyt” (2011), Alpejscy wojownicy” (2015). Pozycje te były tłumaczone na wiele języków i zdobywały nagrody na konkursach książki górskiej.

Kanadyjka jest już laureatką nagrody Boardmana Taskera. W 2011 roku otrzymała ją za “Ucieczkę na szczyt”, poświęconą “Złotej Erze” polskiego himalaizmu.

"Arto of Freedom", Wojtek Kurtyka

Wojtek Kurtyka to jeden z najwybitniejszych alpinistów w historii. Przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. W 2016 roku Kurtyka odebrał Złoty Czekan za całokształt dokonań wspinaczkowych. Jego sylwetkę naszkicował Janusz Kurczab w artykule: Ponad zdobywanie wysokich szczytów stawia wejścia na trudne szczyty…

Książka McDonald ukaże się niebawem także w polskim tłumaczeniu, nakładem wydawnictwa Agora S.A.

Wojciech Słowakiewcz/wspinanie.pl

Boardman Tasker Award została ustanowiona w 1983 roku przez rodzinę i przyjaciół Petera Boardmana i Joe Taskera i co roku jest przyznawana autorom najciekawszej książki z dziedziny literatury górskiej.

Peter Boardman i Joe Tasker, wybitni brytyjscy alpiniści, zaginęli 17 maja 1982 roku na niezdobytej północno-wschodniej grani Everestu. Spuścizna Boardmana i Taskera to nie tylko wielkie wyczyny na Evereście, Kangczendzondze, Dunagiri, Kongur i Changabangu, w większości dokonane w stylu alpejskim, ale również książki, które napisali.

Wśród dotychczas nagrodzonych od 1983 roku książek znajdują się m.in. “Dotknięcie pustki” Joe Simpsona (1988), “Nieuchwytne szczyty” Victora Saundersa (1990), “Psychovertical” Andy Kirkpatricka (2008) i “Poza górą” Steve House’a (2009) oraz wspomniana “Ucieczka na szczyt”(2011).

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn