Rusza kolejny cykl Spotkań z Górami – na początek wieczór z Krzysztofem Wielickim

przez Administrator | Opublikowano 05 października 2017 13:56

Nową edycję Spotkań z Górami otwiera spotkanie z Krzysztofem Wielickim. Legendarna postać himalaizmu zaprezentuje swój górski życiorys już 17 października na Politechnice Wrocławskiej. Wielicki i Himalaje to opowieść, która nadal nie ma końca. Pisze się ona choćby w kolejnych wyprawach, na których zdobywca Korony Himalajów i Karakorum pełni funkcję kierownika.

Krzysztof Wielicki ( fot. źródło Spotkania z Górami)

We Wrocławiu rusza kolejny sezon Spotkań z Górami. Pierwszą odsłoną cyklu będzie spotkanie z Krzysztofem Wielickim – najbardziej utytułowanym himalaistą spośród żyjących członków złotej ery polskiego himalaizmu. Podczas spotkania Wielicki snuć będzie opowieść o życiu himalaisty, na które składają się zarówno sukcesy, jak i gorzkie chwile. Swoją prelekcję zatytułował słowami “Mój wybór”, które jasno nawiązują do opublikowanych w wydawnictwie Góry Books dwóch tomów wywiadu-rzeki. Spodziewać należy się ciekawej opowieści odsłaniającej kulisy polskich wypraw w Himalaje.

Krzysztof Wielicki w latach 80. i 90. zachwycał alpinistyczny świat swoimi dokonaniami w górach wysokich. Już pierwszym swoim wejściem na ośmiotysięcznik zapisał się w historii. W 1980 roku wraz z Leszkiem Cichym zimą zdobywają Everest. Kolejne sezony w Himalajach przynoszą następne sukcesy. Styl himalajskich działań Wielickiego nie pozostawia wątpliwości co do klasy tego wspinacza. Wielicki nie tylko sięga po trzy ośmiotysięczniki w warunkach zimowych, lecz także wytycza nowe drogi, realizuje wejścia solo oraz jako pierwszy łamie barierę 24 godzin w akcji baza-szczyt-baza.

Krzysztof Wielicki w ciągu szesnastu lat kompletuje szczyty Korony Himalajów i Karakorum. Jako drugi Polak i piąty człowiek na świecie staje na wszystkich ośmiotysięcznikach. Do dziś pełni rolę kierownika wypraw. Bogate doświadczenie zdobyte w Himalajach i Karakorum w warunkach zimowych sprawia, że kilkakrotnie kieruje wyprawami zimowymi. Koordynuje zimowe akcje kolejnych pokoleń himalaistów pod K2, Nanga Parbat i Broad Peak. Atak na Broad Peak kończy się pierwszym wejściem zimowym Adama Bieleckiego, Artura Małka, Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Niestety, z góry nie wracają Berbeka i Kowalski.

Spotkanie we Wrocławiu zapowiada się szczególnie interesująco. Być może będzie to jedna z niewielu okazji do rozmowy z Krzysztofem Wielickim przed tegorocznym wyzwaniem, jakie czeka Polaków zimą na K2. Wielicki jest kierownikiem Zimowej Narodowej Wyprawy na K2. Spotkanie jest szansą, aby zapytać o plany i nadzieje polskich himalaistów, którzy zamierzają w tym roku sięgnąć po najtrudniejszy, nierozwiązany dotąd problem zimowego himalaizmu.

Opowieść himalaisty i czas na rozmowę z publicznością będzie głównym punktem spotkania. Zaplanowano również atrakcje towarzyszące. Nie zabraknie tradycyjnego już konkursu z nagrodami od sponsorów. Zaprezentowane zostaną nowości z kolekcji Berghaus oraz zorganizowany będzie kiermasz, a na nim wywiad-rzeka “Mój wybór” w promocyjnej cenie oraz chusty wielofunkcyjne 4Fun. Z marką Berghaus współpracuje himalaista, 4Fun to zaś rodzinny brand himalaisty, który tworzy szeroką ofertę kolorowych chust wielofunkcyjnych.

***

Spotkania z Górami to cykl prelekcji, pokazów filmowych, wykładów i spotkań zapoczątkowanych w 1994 roku. Dla gości Spotkania są okazją do dzielenia się outdoorowym doświadczeniem, dla publiczności szansą rozmowy z czołowymi postaciami świata outdooru oraz autorami śmiałych projektów. Spotkania z Górami mają formę cyklicznej imprezy organizowanej raz w miesiącu. Dotychczas gościły znanych himalaistów, polarników, wspinaczy i podróżników, jak również osoby mniej znane, których projekty zachwycają i inspirują publiczność. Rozkład jazdy imprezy można śledzić na fanpage’u. Cykl organizują Sklepy Górskie Skalnik i DKF Politechniki Wrocławskiej. Sponsorami są outdoorowe marki: VØLVEN, VI.6+ i Silver Rock. Imprezom patronuje wspinanie.pl.

Gość: Krzysztof Wielicki
Temat: Mój wybór
Termin: 17.10.2017 godz. 19.00
Miejsce: Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, Sala 329

Sławek Nosal, Sklepy Górskie Skalnik

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn