Zakończył się 8. PKO Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdrój. Wielki sukces zawodników Salco Garmin Teamu!

przez Dorota Dubicka | Opublikowano 15 września 2017 10:42

W dniach 8-10 września odbyła się jedna z największych ogólnopolskich imprez biegowych – VIII edycja PKO Festiwalu Biegowego, z bazą w Krynicy-Zdroju. Sportowej rywalizacji w malowniczych plenerach Beskidu Sądeckiego towarzyszyły targi EXPO, na których pojawiło się ponad 100 wystawców, w tym Hoka One One – producent innowacyjnych butów dla biegaczy.

Miłosz Szcześniewski i Bartosz Gorczyca – zawodnicy Salco Garmin Team podczas 8. PKO Festiwalu Biegowego (fot. Jacek Deneka/ Ultra Lovers).

Organizatorzy z Fundacji „Festiwal Biegów” oceniają, iż trzydniowa impreza zgromadziła ponad 15 000 odwiedzających, co stanowi rekord w jej 8-letniej historii. Większość z nich stanowili uczestnicy 30 różnorodnych konkurencji biegowych. Spory sukces odnieśli biegający w obuwiu Hoka One One zawodnicy Salco Garmin Teamu. Łącznie aż sześciokrotnie stawali oni na podium podczas weekendu w Krynicy!

Mimo iż w Polsce nie brakuje szerokiego spektrum imprez biegowych, wielu miłośników dyscypliny, zarówno tych wolących biegać po górach, jak i preferujących miejski asfalt, odliczało dni w do festiwalu w Krynicy. Liczne grono podobnych sobie pasjonatów rywalizowało łącznie w 30 biegach o różnej skali trudności i odległości, od 300 m do 100 km włącznie. W ich skład wchodziły zawody łączone, jak również dedykowane osobno dzieciom i dorosłym, kobietom i mężczyznom, ze sportową rywalizacją w dzień i w nocy. Łącznie na linię startu zgłosiło się ponad 11 000 biegaczy. Najlepsi spośród nich podzielili między siebie pulę nagród o wartości przekraczającej 500 000 PLN!

W Iron Run – flagowej konkurencji festiwalu, składającej z 9 startów w czasie 3 dni rywalizacji, łącznie na odcinku 140 km – wygrali Patrycja Bereznowska (czas: 15:00:07,3 h) wśród kobiet oraz Artur Jendrych (czas: 13:03:19,6 h) wśród mężczyzn do lat 40 i Radosław Śląski w rankingu +40 (czas; 13:05:49,9 h), zarazem zdobywca drugiego miejsca w rankingu łączonym. Miejsce na podium wśród mężczyzn uzupełnił Kamil Niedźwiadek (czas: 13:43:33,6 h), natomiast wśród pań drugie miejsce wywalczyła Ewelina Matuła (czas: 16:00:02,1 h; Salco Garmin Team), a trzecia pozycja przypadła Paulinie Prugal-Fugowskiej (czas: 16:40:18,8 h).

Jednym z głównych dań weekendu był niezwykle wymagający, odbywający się na dystansie 100 km Bieg 7 Dolin. Stanowił on popis Bartosza Gorczycy (czas: 9:23:58 h; Salco Garmin Team) oraz Magdaleny Łączak (czas: 10:05:26 h). Nie tylko osiągnęła ona najlepszy wynik wśród pań, ale uzyskała trzeci najlepszy czas w gronie wszystkich startujących! Ze względu na fakt, iż została sklasyfikowana jedynie w kategorii biegu kobiet, drugie miejsce wśród mężczyzn przypadło Litwinowi Modestasowi Bacysowi (czas: 9:53:28 h), a trzecie Jackowi Cieluszeckiemu (czas: 10:10:52 h). Wśród pań drugi czas osiągnęła Ewa Majer (czas: 10:28:03 h), a trzeci Paulina Wywłoka (czas: 10:59:13 h).

Ostatni z grupy trzech najbardziej prestiżowych biegów stanowił, odbywający się na odcinku 64 km, TAURON Ultramaraton. Popis ponownie dali tu zawodnicy Salco Garmin Teamu. Zwyciężyli Miłosz Szcześniewski (czas: 5:36:57 h), wśród panów i Martyna Kantor wśród pań (czas: 6:31:46 h). Trzeci wśród mężczyzn był kolejny reprezentant biegającej w obuwiu Hoka One One ekipy – Robert Faron (czas 5:47:54 h). Klubowych kolegów rozdzielił Artur Jabłoński (czas: 5:41:05 h), natomiast wśród pań na miejscach 2. i 3. uplasowały się odpowiednio Katarzyna Golba (czas: 6:36:26 h) oraz Natalia Tomasiak (czas: 06:37:17 h).

Martyna Kantor – zawodniczka Salco Garmin Team podczas 8. PKO Festiwalu Biegowego (fot. Jacek Deneka/ Ultra Lovers)

Rywalizacji sportowej towarzyszył szereg innych wydarzeń, z targami EXPO na czele. Dedykowane były one nie tylko uczestnikom konkurencji biegowych, ale i obserwującym ich zmaganiom kibicom, jak również osobom ceniącym zdrowy styl życia oraz aktywność ruchową na świeżym powietrzu. Prezentowali się na nich głównie producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy sprzętu, odzieży oraz butów dla sportowców. Nie zabrakło również firm z innych obszarów, jak turystyka, zdrowie, żywność naturalna czy styl i uroda.

Swoje stoisko na targach miał brand Hoka One One – producent specjalistycznych butów biegowych, popularnych zwłaszcza w kręgu biegaczy długodystansowych. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się one niekonwencjonalnym, „łódkowatym” kształtem, mocno przerośnięta podeszwą i bogatą paleta żywych kolorów w warstwie siatkowanej cholewki. Globalny sukces francusko – amerykański producent zawdzięcza jednak nie oryginalnemu designowi i chwytliwej nazwie (po maorysku Hoka One One oznacza „latać”), ale świetnej amortyzacji i stabilizacji podczas biegu oraz niezwykłej lekkości. Dowodem są miejsca na podium, które, regularnie zdobywają czołowi ultramaratończycy w kraju i za granicą. Właśnie w obuwiu Hoka One One – konkretnie w modelu Speedgoat w wersji 1 i 2 – biegło czworo spośród pięciorga startujących w Krynicy zawodników Salco Garmin Teamu. Wszyscy wywalczyli miejsca na podium w swoich startach!

Podsumowując – atrakcyjne trasy w pięknych, górskich plenerach, baza zawodów położona w popularnej wśród turystów i sportowców Krynicy, do tego targi EXPO oraz szereg imprez towarzyszących, takich jak warsztaty, koncerty i panele dyskusyjne. Wszystkie te czynniki przełożyły się na świetną frekwencję i niewątpliwy sukces VIII edycji PKO Festiwalu Biegowego. Następna edycja dopiero za rok, ale zapisy do niej ruszą już na początku października br. W międzyczasie z pewnością nie zabraknie interesujących wydarzeń dla miłośników biegania po górach, również z obecnością zawodników Salco Garmin Teamu, wspieranych przez Hoka One One. Warto czekać!

Informacja prasowa Raven

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn