Roxy Getter zdobywa Kilimandżaro

przez Michał Gurgul | Opublikowano 10 sierpnia 2017 9:45

I nie byłoby w tym nic dziwnego czy sensacyjnego gdyby nie fakt, że dziewczynka ma 8 lat. Na dodatek nigdy wcześniej nie spała nawet pod namiotem. Roxy Getter jest aktualnie najmłodszą kobietą, której udało się zdobyć Kilimandżaro.

Roxy Getter, lat 8, na wierzchołku najwyższej góry Afryki (fot. 4sport.ua)

Wejście na szczyt Kilimandżaro w dzisiejszych czasach nie jest wyczynem, na pewno nie w kategoriach sportowych. Obecnie na tę górę wchodzi bardzo dużo turystów samodzielnych oraz wycieczek prowadzonych przez przewodników.

Jako cel sportowy Kilimandżaro jest jeszcze postrzegane przez górskich biegaczy, którzy pobijają rekordy szybkości zdobycia wierzchołka. Szwajcar Karl Egloff potrzebował zaledwie 4 godz. 56 min. aby dotrzeć do wierzchołka położonego na wysokości  5895 m n.p.m.

Szczyt Kilimandżaro widziany ze stepów Tanzanii (fot. Stig Nygaard via Foter.com / CC BY

Niemniej jednak nie oznacza to wcale, że zdobycie szczytu to spacer. Kilimandżaro to najwyższa góra Afryki. W trakcie wejścia trzeba pokonać kilka stref klimatycznych, a temperatury na szczycie potrafią być bardzo niskie. Z pewnością nie była to lekka wycieczka dla niezbyt profesjonalnie przygotowanej rodziny z Florydy.

Sarah i Bobby Getter wraz z 8-letnią Roxy i jej 10-letnim bratem Benem, przygotowywała się do afrykańskiej wyprawy trenując wcześniej wchodzenie po schodach…  Wykorzystywali w tym celu parki i stadiony, nie było innego wyjścia, ponieważ tereny Florydy nie są zbyt górzyste. Rodzina mieszkała wcześniej w Arizonie gdzie podobno często wspólnie chodzili po niższych górach, jednak nigdy wcześniej nie spędzili nocy pod namiotem. Dopiero w Tanzanii, podczas wyprawy na Kilimandżaro wszyscy razem, po raz pierwszy spali w namiocie.

W sumie rodzina spędziła na górze tydzień. Samo wchodzenie w górę zajęło im 6 pełnych dni. Pomimo tak długiego okresu przebywania w zimnie i trudnych warunkach, rodzica utrzymują, że zarówno oni jak i ich dzieci przez cały czas pozostawały w dobrym nastroju. W filmie z ich wyprawy Roxy mówi:

Było trudno, bo musieliśmy wchodzić w górę i w dół po stromych zboczach. Nie myślałam, że dam radę wejść na górę.

Sarah Getter, mama Roxy, opowiada natomiast jak bardzo emocjonujący był dla nich moment wejścia na szczyt, szczególnie po tylu dniach wycieńczającej aktywności bez prysznica i w niskich temperaturach:

Kiedy dotarliśmy na szczyt wszyscy mieli łzy w oczach. [Dzieci] szły przed nami, a my tylko trzymaliśmy się za ręce.

Temperatura na szczycie wynosiła tego dnia – 14 stopni Celsjusza jednak nie odebrało to rodzinie Getterów radości z sukcesu.

Weszłam na szczyt! I to było trudne. Byłam tak zmęczona, że prawie nie potrafiłam już chodzić – relacjonuje Roxy.

Roxy i Sarah Getter podczas wyprawy na Kilimandżaro (fot. 4sport.ua)

Zarówno Roxy, jak i jej brat, mieli w przeszłości drobne problemy z sercem, dlatego przed wyjazdem rodzice zadbali o to aby sprawdzić ich stan zdrowia i zasięgnąć opinii lekarza. Kardiolog ocenił, że stan zdrowia dzieci jest bardzo dobry i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wspięły się na Kilimandżaro.

Nie byliśmy pewni czy jesteśmy w stanie to zrobić, ale wspólnie, jako rodzina, zebraliśmy się do kupy i daliśmy radę – dodaje w amerykańskim tonie jej mama Roxy – Myślę, że to doświadczenie to doskonała lekcja, szczególnie dla dzieci: Trzeba przeć do przodu, nawet gdy jest trudno.

Roxy jest tylko rok starsza od najmłodszego chłopca, któremu udało się zdobyć Kilimandżaro. Keats Boyd ustanowił swój rekord w 2008 roku w wieku 7 lat. Jednakże oba te rekordy nie są w pełni oficjalne ze względu na fakt, iż dozwolony wiek minimalny dla osób pragnących zdobyć szczyt Kilimandżaro to 10 lat. Oficjalnie najmłodszą osobą, która stanęła na szczycie jest więc 10 letni Jordan Romero. Natomiast prawdopodobnie najstarszą osobą jaka zdobyła Kilimandżaro jest Angela, która stanęła na szczycie mając dokładnie 86 lat i 267 dni.

Co do przyszłych poczynań Roxy nie możemy być pewni. Z jednej strony mówi, że nie wykluczone, że wybierze się jeszcze na jakieś niższe góry, a z drugiej planuje na razie pozostać na wysokości odpowiadającej poziomowi morza. Nieodparcie nasuwa się więc pytanie czyje są to ambicje: Czy bardziej Roxy, czy jej rodziców?

Michał Gurgul
źródło: 4sport.ua, climbmountkilimanjaro.com, refinery29.com

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn