Literatura na 13. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem

przez Administrator | Opublikowano 23 sierpnia 2017 13:59

Już w przyszłym tygodniu w Zakopanem rozpoczynają się 13. Spotkania z Filmem Górskim (30 sierpnia – 3 września). Obok filmu nie zabraknie też literatury. Książki i spotkania z ich autorami to jeden z najciekawszych punktów festiwalowych dni.

W odsłonie literackiej festiwalu między innymi spotkania z Anną Kamińską – autorką książki „Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” i Piotrem Pustelnikiem – który zapowie książkę „Ja, pustelnik”.

„Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anny Kamińskiej już znamy, mieliśmy okazję przeczytać i szczerze polecamy. Beata Słama pisała w recenzji:

Czy udało się autorce stworzyć portret Wandy Rutkiewicz? Poznać ją, przeniknąć jej tajemnicę? O ile jakaś tajemnica była. Nie wiem. Wydaje mi się, że ta książka jest jak fotografia: jedni widzą w oczach osoby na zdjęciu skrywany ból, inni szczęście, jedni uznają uśmiech za wymuszony, inny za radosny. Anna Kamińska dała nam klocki. Mnóstwo klocków. Każdy musi ułożyć sobie Wandę sam.

Tymczasem oficjalna premiera autobiografii Piotra Pustelnika, napisanej wspólnie z Piotrem Trybalskim (Wydawnictwo Literackie), będzie miała miejsce 13 września. A wcześniej wspomniane spotkanie z himalaistą podczas zakopiańskich Spotkań.

Ze strony Wydawnictwa:

Pustelnik szczerze, a w wielu momentach po prostu pięknie opowiada o swej pasji i sukcesach, ale też o tym, co w drodze na szczyt poświęcił, a poświęcił wszystko. Jest w tej opowieści miejsce na radość i świętowanie, jest także paniczny, zwierzęcy strach, są wspaniali himalaiści, z którymi się wspinał: Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Piotr Morawski i plejada wielu innych wybitnych zdobywców, jest także smutek po stracie kolejnych przyjaciół i partnerów od liny(…).

Blok literacki w Zakopanem to także wiele innych, ciekawych spotkań, szczegóły na stronie festiwalu w zakładce: Książki – spotkania.

***

13. edycja zakopiańskich Spotkań odbędzie się w nowym miejscu. Miasteczko festiwalowe stanie na Górnej Równi Krupowej, w centrum miasta. To właśnie tam, dla tych którzy wykupią karnet na Festiwal, organizatorzy oferują darmowy camping. Przy czym uwaga: „liczba miejsc na campingu jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Camping dostępny jest w terminie od 30.08 od godz.18.00 do 03.09 do godz. 10.00.”. Więcej szczegółów o campingu i biletach znajdziecie TUTAJ.

Tegoroczne spotkania przepojone będą tematyką górską. W Zakopanem pojawią się świetni alpiniści i himalaiści, na czele z pierwszą damą światowego himalaizmu, dumną posiadaczką 14 ośmiotysięczników Gerlinde Kalterbrunner.

Obecni będą Peter Hámor (w tym roku wchodząc na Dhaulagiri Słowak skompletował Koronę Himalajów), Marek Holeček (on i Zdeněk Hák zdobyli niedawno Gasherbrum I nową drogą południowo-zachodnią ścianą), Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik (także z kompletem najwyższych szczytów, Piotr będzie promował swoją książkę „Ja, pustelnik”), Janusz GołąbDariusz ZałuskiAndrzej Bargiel, wspinacz wielkościanowy Leo Houlding (w 2013 roku Brytyjczyk był gościem Krakowskiego Festiwalu Górskiego) i nasz redakcyjny kolega Kacper Tekieli. W programie również spotkania ze znakomitym nurkiem Krzysztofem Starnawskim oraz podróżnikiem i polarnikiem Marek Kamiński.

źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn