Górski Maraton z metą na lodowcu na 3000 metrów! Natalia Tomasiak na starcie Glacier 3000 Marathon

przez Administrator | Opublikowano 04 sierpnia 2017 11:06

Już w najbliższą sobotę w Szwajcarskim Gstaad odbędzie się X edycja Glacier 3000 Run & Marathon. W ciągu dziewięciu poprzednich edycji tych zawodów rozgrywano bieg na dystansie 26 km – Glacier Run, podczas którego zawodnicy mieli do pokonania ponad 2000 metrów przewyższenia. W tym roku, z okazji 10. edycji zawodów, do dotychczasowego biegu organizatorzy dodali dystans maratoński.

Natalia Tomasiak planuje start w biegu 3000 Glacier Marathon (fot. arch. Natalia Tomasiak)

Glacier 3000 Marathon – bo o nim mowa – wystartuje w miejscowości Gstaad (1050 m n.p.m.), a zawodnicy będą mieli do pokonania 42 km oraz +2757 metrów przewyższeń. Meta będzie usytuowana na lodowcu na wysokości niespełna 3000 tysiąca metrów. Pierwsze 30 km będą dla zawodników stosunkowo łaskawe. Na tym odcinku biegacze będą mieli do pokonania dwa wzniesienia o wysokości około 1800 metrów, zaliczą też kilkukilometrowy zbieg, po czym ponownie łagodnie zaczną podbiegać pod lodowiec. Wszystko ma się rozstrzygnąć na ostatnich 10-11 km, kiedy to zawodnicy będą mieli do pokonania aż 1700 metrów w górę, a kilkaset metrów przyjdzie im pokonać po samym lodowcu.

W całej imprezie weźmie udział około 1100 biegaczy z blisko 30 krajów. Na królewskim dystansie zobaczymy w tym roku Polkę Natalię Tomasiak reprezentującą Team Salomon Suunto. Natalia opowiedziała w kilku słowach w jaki sposób pojawił się pomysł startu w Szwajcarii i jakie są jej oczekiwania sportowe co do tych zawodów.

Natalia Tomasiak planuje start w biegu 3000 Glacier Marathon (fot. arch. Natalia Tomasiak)

Już w sobotę start w Glacier 3000 Marathon w Gstaad. Skąd pomysł na zawody akurat w Szwajcarii?

Odpowiedź jest dosyć prosta: po prostu mnie tam jeszcze nie było! A tak na poważnie, to są dwie przyczyny takiego wyboru. W tym roku udało mi się zwyciężyć w zawodach Stubai Ultra Trail, musiałam chyba gdzieś zostać dostrzeżona i dostałam zaproszenie na bieg w Szwajcarii. Oczywiście bardzo mnie to ucieszyło, zwolnienie z opłaty startowej, czy propozycja noclegu po zawodach, to bardzo dużo, szczególnie jeśli mówimy o Szwajcarii, ale wiadomo – to wciąż Szwajcaria. Trzeba tam jakoś dojechać, wynegocjować urlop w pracy itp. Na szczęście wszystko ułożyło się w miarę korzystnie (w organizacji dwóch noclegów pomogli polscy księża w Szwajcarii). Udało się też uzyskać wsparcie od Instytutu Strategii i Rozwoju (ISiR) i zdecydowałam się wystartować. To będzie taki strzał. 1500 km samochodem, start i 1500 km powrót. Całość zamknę w 4 dniach.

3000 Glacier Marathon – profil trasy

W tym samym czasie jest Puchar Świata w Skyrunning Extreme w Tromso, gdzie w zeszłym roku udało Ci się zająć 4. miejsce. Nie miałaś ochoty, żeby wrócić?

Hmm… jak słyszę Norwegia, to zawsze mam ochotę wrócić. Bardzo fajnie wspominam ten kraj ponieważ przez kilka wakacji jeździłam tam do pracy, gdzie pracowałam przy zbiorach truskawek czy malin. Praca ciężka, ale były też chwilę, żeby pozwiedzać, stąd fajne wspomnienia.

Rzeczywiście myślałam o starcie w Tromso Skyrace. Te zawody oprócz tego, że są w randze PŚ, mają dodatkowy smaczek w postaci organizatorów. Zawody organizowane są przez Kiliana i Emelie, więc oni są cały czas na wyciągnięcie ręki, dostępni.

Niestety zawody w Tromso, to też spore koszty. Byłam tam rok temu,  a tym razem jest okazja zobaczyć piękne góry w Szwajcarii, gdzie jeszcze nie byłam, więc zdecydowałam się jednak na udział w szwajcarskim Glacier 3000Run & Marathon. W moim bieganiu najbardziej sobie cenię możliwość poznawania nowych ludzi, a to daje mi wyjazd do Szwajcarii.

W tym wszystkim jest też aspekt związany z moim zdrowiem. Moja kostka i kolana ciągle czują PŚ w Gran Paradiso, gdzie było bardzo dużo technicznych zbiegów. Podobnie jest w Tromso i mój organizm na pewno nie jest jeszcze przygotowany na takie trudności. W Szwajcarii będę biegła prawie tylko pod górę, a przy tym moje urazy nie doskwierają mi tak bardzo. Z lodowca zjadę kolejką.

Natalia Tomasiak planuje start w biegu 3000 Glacier Marathon (fot. arch. Natalia Tomasiak)

A czego możemy się spodziewać po Twoim biegu? Masz jakieś oczekiwania?

Naprawdę ciężko powiedzieć. Maraton będzie rozgrywany po raz pierwszy, nie spoglądam na listy startowe, nie kalkuluję. Pobiegnę najlepiej jak będę mogła na ten okres w jakim jestem i dam z siebie wszystko. Tyle mogę obiecać.

***

Zawody rozpoczną się w sobotę 5/08/2017 o godzinie 8.30.

Trzymajmy kciuki za zawodniczkę i zapraszamy na jej FanPage: Natalia Tomasiak – Górski Styl.

Oficjalna strona Natalii Tomasiak: www.gorskistyl.pl

Oficjalna strona biegu 3000 Glacier Marathon: glacier3000run.ch

Profil Facebook biegu – www.facebook.com/glacier3000run/

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn