Taternik 2/2017 już dostępny

przez Administrator | Opublikowano 30 maja 2017 17:06

W najnowszym numerze kwartalnika Taternik (2/2017) między innymi “Droga wojownika. Marcin „Yeti” Tomaszewski o początkach wspinania w Tatrach”.

Marcin Tomaszewski:

Od początku mierzyłem jak najwyżej. Jaki cel może obrać w sezonie zimowym chłopak, który powinien uczyć się na najprostszych drogach? Wybrałem Wish you were here – chyba najtrudniejszą wówczas z dróg zimowych w Tatrach Polskich. Nie miałem ani przygotowania ani umiejętności, a tym bardziej sprzętu. Jednak wyszedłem. Sam. Bardzo chciałem tę drogę zrobić. Gdy przygotowywałem się do wspinaczki, kilku instruktorów i starszych kolegów patrzyło na mnie i pytało, co robię… Niewiele wtedy mówiłem. Po prostu poszedłem, odpadłem na drugim wyciągu 40 metrów, w dodatku była noc. Pamiętam tylko krzesane spod raków iskry, gdy spadałem płytą. Wróciłem do schroniska i dopiero potem wybrałem się na prostsze drogi.

A co jeszcze w numerze?

 • Krystyna Palmowska podsumowuje rok 2016 w górach wysokich.
 • Tatrzańskie klasyki: Zadnia Bednarzowa Turnia, drogą Szczepańskich
 • Sprawozdania z przejść na Eigerze i Ścianie Trolli
 • Jak odżywiać się w górach
  Trzeba mieć świadomość, że odpowiednie odżywianie i suplementacja to nie tylko komfort i realizacja naszych pasji czy marzeń, to przede wszystkim szansa na zniwelowanie potencjalnych zagrożeń czekających na nas w górach. Pisze Marta Naczyk – dietetyk w projekcie „Forma na Szczyt”.
 • W specjalnie rozbudowanym dziale Kultura w górach:
  – Największy obraz w dziejach polskiej sztuki nosił nazwę „Tatry”. Płótno o wielkości niemal piłkarskiego boiska ukończono w 1886 r. Nie zachowało się do dziś, ale w „Taterniku” możecie oglądać dwa zachowane fragmenty szkiców do niego.
  – Gabi Kuhn o filmie inspirowanym górami
  – Bogusław Kowalski o książkach Bieleckiego i Tomaszewskiego
  – Najnowsze plany Muzeum Tatrzańskiego
 • Przegląd porównawczy: Buty wspinaczkowe

***

„Taternik” dostępny jest także w prenumeracie, która obejmuje 4 kolejne numery,  począwszy od aktualnego numeru. Można ją zamówić TUTAJ.

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn