Za nami XX Memoriał Ratowników Tatrzańskich im. Piotra Malinowskiego

przez Administrator | Opublikowano 25 kwietnia 2017 15:30

W Tatrach zagościła piękna zima, a tymczasem narciarze wysokogórscy 22 kwietnia zakończyli cykl Pucharu Polski PZA. W tym roku zakończenie miało być szczególne – jubileuszowy, XX Memoriał Ratowników Tatrzańskich im. Piotra Malinowskiego na nowej, wysokogórskiej trasie w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Napadało mnóstwo śniegu, co pokrzyżowało plany organizatorom

Niestety, tak jak w 2011 roku przed Pucharem Świata, intensywne opady śniegu pokrzyżowały plany organizatorów.  I tym razem więc trasa zawodów poprowadzona została w bezpiecznym rejonie Kasprowego Wierchu. Pierwsze długie podejście prowadziło z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Kasprowy Wierch, skąd zawodnicy zjeżdżali do Buli w Dolinie Goryczkowej i drugi raz podchodzili na szczyt Kasprowego. Tam zaczynał się zjazd aż w rejon „esa”, gdzie zawodnicy po przepince pochodzili na „Padaki” i tzw. Fisem II i nartostradą zjeżdżali do mety w Kuźnicach.

Trasa zawodów poprowadzona została w bezpiecznym rejonie Kasprowego Wierchu

Pierwsze długie podejście prowadziło z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Kasprowy Wierch

Tradycyjnie pierwsi na mecie pojawili się Słowacy. Jakub Siarnik (SK Ziarska Dolina) z czasem 1h55min wygrał jubileuszowy Memoriał, drugi był niezniszczalny Milan Madaj z Horskiej Sluzby Zapadne Tatry, a trzeci Peter Volnar (BB Horoklub). Warto wspomnieć, że Milan Madaj (rocznik  1970) zdobył aż cztery medale, jeden srebrny (open) i trzy złote (w kategoriach: weteran, ratownik open i ratownik weteran). Pierwszy z Polaków zameldował się Marcin Piętka (KS Kandahar), a 5 minut za nim Marcin Rzeszótko (TOPR).

Wśród pań zawody wygrała zwyciężczyni rywalizacji w Pucharze Polski 2017 – Iwona Januszyk (KS Kandahar) przed Zuzanną Dudasovą (skialpinista.sk) i Julią Wajdą.

Wśród kadetów i juniorów prym wiodła nasz kadra młodzieżowa – Jasiek Elantkowski, Kacper Sawicki i Klimek Karpiel (wszyscy TKN Tatra Team) – to najlepsi kadeci, podium juniorów wyglądało natomiast tak – Franek Rząsa, Krzysiek Wojciechowski (obaj TKN Tatra Team) i Oskar Śliwiński.

Pełne wyniki na www.memorial.topr.pl.

***

Memoriał Ratowników Tatrzańskich był jednoczenie finałem Pucharu Polski PZA, w którym zwyciężyli Iwona Januszyk i Marcin Piętka w seniorach, Marzena Rzeszótko i Tomasz Tywonek w nestorach oraz Franciszek Rząsa w juniorach i Jan Elantkowski w kadetach. W sumie w całym cyklu zostało sklasyfikowanych 138 zawodników. Gratulujemy!

Specjalne podziękowania dla sędziów i obstawy zawodów, którzy od lat nam pomagają i bez których nie byłoby tych zawodów. Dziękujemy także Przemkowi Sobczykowi z Yurta Bar w Kuźnicach za gościnę, a Państwu Urszuli i śp. Andrzejowi Krębuszewskim za pyszne ciastka na mecie.

Dziękujemy też za wsparcie i świetne nagrody naszym Sponsorom: Flexistav, Dynafit, AMC- Petzl,  Attiq, Sportique, Nikwax, Buff i Starostwu Powiatowemu w Zakopanem.

Organizatorzy: TOPR, TKN Tatra Team.

Zdjęcia: Zofia Szwajnos, Justyna Żyszkowska, Monika Strojny

Justyna Żyszkowska

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn