Jeff Lowe otrzyma Piolet d’Or Carrière!

przez Administrator | Opublikowano 02 marca 2017 12:11

W dniach od 12 do 15 kwietnia w Grenoble odbędzie się 25. edycja wspinaczkowych Oscarów, czyli nagród Złotego Czekana (Piolets d’Or). Znamy już laureata prestiżowego Piolet d’Or Carrière (Lifetime Achievement Award), przyznawanego za całokształt dokonań w górach. Będzie nim Jeff Lowe!

Jeff Lowe

Piolet d’Or Carrière, nagroda im. Waltera Bonattiego, jest przyznawany od 2009 roku. Jej laureatami zostali: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley, Sir Chris Bonington oraz w ubiegłym roku Wojtek Kurtyka.

Organizatorzy o tegorocznym laureacie tej prestiżowej nagrody napisali:

Amerykański wspinacz, który kilkukrotnie dokonał rewolucji w alpinizmie.

Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Jeff Lowe, jeden z najważniejszych wspinaczy w historii amerykańskiego i światowego wspinania. Autor dziesiątek górskich dróg, wynalazca i konstruktor sprzętu wspinaczkowego (więcej tutaj). O jakości górskich osiągnięć Lowe’a dobitnie świadczy fakt, iż dopiero po 25 latach dokonano powtórzenia Metanoi. Drogi wytyczonej przez niego samotnie na słynnej północnej ścianie Eigeru.

Jego książka The Ice Experience (1979) przyczyniła się do rozwoju wspinania lodowego. Jeff zakończył swoją imponującą, 40-letnią karierę wspinaczkową w 2002 roku, kiedy zdiagnozowano u niego nieznaną chorobę neurodegeneracyjną.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn