Integrated Avalanche System – naprzeciw lawinom

przez Administrator | Opublikowano 13 lutego 2017 18:17

Integrated Avalanche System, czyli Zintegrowany System Lawinowy to proste, ale rewolucyjne rozwiązanie, które pozwala minimalizować prawdopodobieństwo zasypania przez lawinę i jednocześnie wydłużyć czas przeżywalności w przypadku nieszczęśliwego zasypania.

System składa się z plecaka z poduszką powietrzną i systemu umożliwiającego oddychanie pod śniegiem. Uchwyt aktywujący obejmuje również ustnik dla systemu oddechowego. Po pociągnięciu za uchwyt ustnik zostaje uwolniony i może być umieszczony w ustach, dostarczając powietrze za pomocą elastycznego węża. Oba systemy aktywowane są jednocześnie, za pomocą jednego uchwytu aktywacyjnego. System uruchamia się za pomocą jednego ruchu ręki, cały proces trwa  kilku sekund.

Aby zapewnić dopływ tlenu, system pobiera świeże powietrze z otaczającego śniegu – nawet mokry śnieg zawiera wystarczająco dużo powietrza, by umożliwić oddychanie. Specjalnie ulokowany zawór wydechowy oddziela świeże powietrze do oddychania od wydychanego dwutlenku węgla – rura wydechowa odprowadza CO2 do tyłu plecaka. Poprzez oddzielenie powietrza wdychanego od wydychanego powietrza, system IAS pozwala na wydłużenie czasu przeżycia pod śniegiem.

Poduszka powietrzna zamontowana w systemie IAS została wyprodukowana przez firmę Alpride. 150 litrowa poduszka bezpieczeństwa napełnia się w ciągu około 3 sekund. Waga całego systemu wynosi 1,2 kg. Jest to jedno z najlżejszych rozwiązań na rynku. System firmy Alpride może być swobodnie transportowany na pokładzie samolotu.

System montowany jest w plecaku o pojemności 24 litrów. Plecak posiada miękki pas biodrowy, kieszeń na lawinowe ABC, dwie możliwości transportu nart – z boku plecaka i diagonalnie od frontu. Wyposażono go także w demontowane zaczepy do transportu rakiet śnieżnych oraz zaczepy do transportu czekanów i paski kompresyjne.

Produkt został doceniony w konkursie ISPO BRANDNEW w kategorii Hardware Winter podczas targów ISPO 2017.

asz

źródło: integrated-avalanche-system.com

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn