Ukazał się „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” Ewy Matuszewskiej

przez Administrator | Opublikowano 22 września 2016 13:17

Niedawno nakładem wydawnictwa Annapurna ukazało się trzecie, rozszerzone i poprawione wydanie książki „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” autorstwa Ewy Maruszewskiej. To obraz Andrzeja Zawady, wielkiej indywidualności świata himalaizmu, kierownika zimowych wypraw w góry najwyższe, prekursora himalaizmu zimowego. To właśnie Andrzej Zawada kierował wyprawą, która dokonała pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku. Także wiosną 1980 roku pod kiego kierunkiem Polacy poprowadzili nową drogę na najwyższy szczyt Ziemi.

Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze

Przy okazji pierwszego wydania książki w 2003 roku Ewa Matuszewska pisała o Andrzeju Zawadzie: „Był indywidualnością niezwykłego formatu, jednak nawet jeśli zwyczajnie, po ludzku poniosła go ambicja, potrafił nad tym zapanować” (ewamatuszewska.pl):

Mało kto potrafił dzielić się swymi doznaniami z innymi tak szczodrze i ujmująco jak Andrzej Zawada. A miał się czym dzielić – pięćdziesiąt lat wyczynowego uprawiania alpinizmu, od Tatr po Himalaje, udział w badaniach naukowych w Wietnamie i na Spitsbergenie, połączony oczywiście ze wspinaczką, kierowanie wieloma wyprawami w góry wysokie, wyprawami najczęściej kończącymi się sukcesem – to jeszcze nie wszystko(…).

Najnowsze wydanie Lidera to ponad 300 stron, ponad 200 archiwalnych zdjęć, z których część opublikowano po raz pierwszy i wzbogacony tekst wypowiedziami między innymi Bernadette McDonald, Johna Portera i Nazira Sabira.

Książkę można nabyć w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn