GÓRY nr 3/2016 (251) już w sprzedaży

przez Administrator | Opublikowano 19 września 2016 20:33

W GÓRACH najważniejsze są góry. To oczywiste. Nie wydajemy jednak periodyku dla geologów, dlatego w GÓRACH równie ważni są dla nas Ludzie. Tworzą Oni historie, które chcemy poznawać i które mogą nas inspirować. W najnowszym wydaniu Magazynu GÓRY kluczem do tych historii jest zbliżający się XXI Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, na którym pojawią się ludzie w górach wybitni, warci naprawdę bliskiego poznania. Dlatego liczymy na ciekawą interakcję pomiędzy czasopismem, a  Festiwalem, między „papierowymi sylwetkami”, a ludźmi z krwi i kości, którym niebawem będziecie mogli podać rękę albo… numer Magazynu GÓRY do wpisania autografu ;).   

gory-nr3-2016

Nasi tegoroczni, festiwalowi bohaterowie, których sylwetki prezentujemy w GÓRACH, to Chris Sharma, Dani Andrada, Carlos Soria, Colin Haley, Alex Txikon, Silvia Vidal i Urko Carmona. Imponująca grupa, jednak to nie wszyscy, których poznacie w najbliższym numerze. 

Bogdan Jankowski w eksploracji gór wysokich odegrał rolę nie do przecenienia. W czasach, gdy przekaz informacji nie był tak łatwy jak dziś, Bogdan Jankowski zapewniał łączność między obozami a bazą i kontakt z krajem. Uwiecznił też historyczne momenty polskiego himalaizmu, jemu zawdzięczamy m.in. słynne słowa wypowiedziane przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego na szczycie Everestu podczas pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt. 

Kolejną ważną dla górskiego świata postacią, która pojawia się w numerze 251, jest Władysław Cywiński. Krótki portret największego polskiego „tatrologa” w rocznicę jego tragicznej śmierci nakreślił Wojtek Szatkowski. Wśród osób mogących stanowić inspirację, w tym numerze poznacie również Szymona Nikla, górskiego biegacza, „endemitę z Beskidu”, którego historia udowadnia, że można osiągnąć satysfakcjonujące życiowe i sportowe cele, wykorzystując wyłącznie z możliwości, jakie zapewnia „mała, górska ojczyzna”. 

Mamy nadzieję, że pasjonaci sprzętu nie będą zawiedzeni, bowiem przygotowaliśmy zestawienie spodni trekkingowi-wspinaczkowych oraz dość pokaźną liczbę produktów, które poddaliśmy testom.

Coś dla skałkowców? Proszę bardzo: Mateusz Haładaj kontynuując swój cykl „Top 10”, tym razem prezentuje najlepsze miejscówki wspinaczkowe na jesień i podaje optymalne patenty na restowanie podczas prowadzenia. Jest też nowa propozycja w Grecji, która ma szansę stać się popularnym, ale nie zatłoczonym jak Kalymnos, miejscem wspinaczkowym we współczesnej Helladzie.

Oczywiście w najnowszym Magazynie GÓRY znajdziecie o wiele więcej – jak choćby stałe felietony, porady treningowe i rehabilitacyjne, czy galerię rysunku satyrycznego – jednak żeby o wszystkim przekonać się osobiście, nie pozostaje wam nic innego, jak sięgnąć po numer 251. Pierwszy z kolejnej ćwierci tysiąca ;).

Redakcja magazynu Góry

W numerze:

TEMAT NUMERU: FESTIWAL GÓRSKI W LĄDKU

 .10 /  Renata Wcisło
(PRZY)LĄDEK GÓRSKIEJ MOCY SYLWETKI

.14 /  Monika Młodecka
CHRIS SHARMA – W TRYBIE ZEN

.22 /  Mateusz Haładaj
DANI ANDRADA – KRÓL MOTYWACJI

.28 /  Dominik Szczepański
ALEX TXIKON – Z DALA OD ZGIEŁKU

.34 /  Łukasz Ziółkowski
CARLOS SORIA – STARY CZŁOWIEK I MOŻE

.40 /  Katarzyna Okuszko
SÍLVIA VIDAL – LA MACHA

.44 /  Damian Granowski
COLIN HALEY – DŁUGODYSTANSOWIEC

.48 /  Piotr Drożdż
URKO CARMONA – IKONA PARAWSPINANIA 

WIELKIE GRANIE TATR

.52 /  Andrzej Marcisz
MUREM POŚREDNIEJ GRANI. CZ. 3. OD ŻÓŁTEJ ŁAWKI DO POŚREDNIEJ GRANI

.62 /  Maciek Szopa
DOLOMITY. ŚLADAMI WALK I WOJNY ŚWIATOWEJ

WSPOMNIENIE

.66 /  Wojtek Szatkowski
WŁADYSŁAW CYWIŃSKI: TATRY SĄ NAJWAŻNIEJSZE

WYWIAD

.70  Rozmawiał /  Andrzej Mirek
BOGDAN JANKOWSKI: ŻEBY CAŁKA WYPADŁA JAK NAJWIĘKSZA

WSPINANIE

.82 /  Mateusz Haładaj
10 NAJLEPSZYCH REJONÓW NA JESIEŃ

.94 / Angela Eiter
KYPARISSI – GRECKI TUFORAJ

SPRZĘT

.100 / Piotr Gruszkowski
SPODNIE TREKKINGOWO-WSPINACZKOWE

BIEGI GÓRSKIE

.106 Rozmawiał / Piotr Gruszkowski
SZYMON NIKIEL – ENDEMITA Z BESKIDU

.112 / Olga Łyjak
SIŁA BIEGOWA

FIZJOTERAPIA

.116 / Beata i Łukasz Kaczmarek
RĘKA

PORADY

.120 / Mateusz Haładaj
POZYCJE ODPOCZYNKOWE WE WSPINANIU

FELIETON

.124 / Bogusław Kowalski

PAMIĘĆ ZBIOROWA

.126 / Zofia A. Reych

GDZIE SĄ KOBIETY?

.128 /

BIBLIOTECZKA G.R

SPRZĘT

.131 / Redakcja

TESTY

.138

PORADY ZAKUPOWE

RYSUNEK SATRYCZNY

.140 / Piotr Poloczek

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn