Pik Komunizma – III szczyt Śnieżnej Pantery zdobyty przez Andrzeja Bargiela!

przez Administrator | Opublikowano 02 sierpnia 2016 23:22

Po ponad 27-godzinnej akcji górskiej Andrzej Bargiel zdobył Pik Komunizma (7495 m n.p.m), znany dzisiaj także pod oficjalną nazwą Piku Ismaila Samaniego. Zakopiańczyk wspiął się na najwyższy szczyt Tadżykistanu po czym zjechał z niego na nartach, odhaczając tym samym na swojej liście trzeci z pięciu 7-tysięczników Śnieżnej Pantery.

Andrzeja Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzeja Bargiel (fot. Marcin Kin)

Pomimo, że początkowo atak zapowiadany był już na piątek, ze względu na niesprzyjającą pogodę, swoja wspinaczkę Bargiel rozpoczął w poniedziałek o godzinie 16.15 czasu lokalnego i wyruszył z bazy Moskvina w kierunku położonego na wysokości 6100 m n.p.m. obozu trzeciego. Tam zgodnie z planem spędził noc. We wtorek o 6:00 rano wyszedł w stronę szczytu, gdzie zameldował się po niecałych 7 godzinach. Pomimo trudnych warunków oraz zagrożenia lawinowego spowodowanego dużym opadem, zjazd odbył się bezproblemowo. Po najdłuższym i najbardziej intensywnym z dotychczasowych ataków Bargiel bezpiecznie dotarł do bazy o godzinie 19:30 czasu lokalnego.

Andrzeja Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzeja Bargiel (fot. Marcin Kin)

Po 18 dniach od stanięcia na Piku Lenina, Bargiel ma na swoim koncie już trzy zdobyte góry
i pewnie podąża do celu pobicia rekordu nalężącego do Denisa Urubki i Andrieja Mołotowa. Rosjanom w 1999 roku skompletowanie Śnieżnej Pantery zajęło 42 dni. Przewagą Bargiela są narty, które umożliwiają mu dużo szybsze przemieszczanie się w trudnym terenie. Tempo, które narzuca Polak jest w istocie rewelacyjne – Pik Lenina (poniżej 16 godzin), Pik Korżeniewskiej (13 godzin) oraz Pik Komunizma (poniżej 28 godzin).

Andrzeja Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzeja Bargiel (fot. Marcin Kin)

Etap w Tadżykistanie jest zakończony, a ekipa wkrótce wraca do Kirgistanu, gdzie czekają dwie ostatnie góry – Pik Pobiedy i Chan Tengri. Z obu szczytów Bargiel chce również dokonać pierwszych zjazdów w historii.

Andrzej Bargiel jest ambasadorem CANAL+ DISCOVERY. Pod szczytami zaliczanymi do trofeum Śnieżnej Pantery towarzyszy mu ekipa telewizyjna. Efekty jej pracy – ośmioodcinkowy serial dokumentalny zobaczymy w CANAL+ DISCOVERY jesienią. Partnerami i sponsorami wyprawy są także Atomic, Salomon, Sobiesław Zasada Automotive, Pajak Sport i IMM – Instytut Monitorowania Mediów.

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn