Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze… – 12. Spotkania z Filmem Górskim

przez Administrator | Opublikowano 01 sierpnia 2016 15:46

Biografia autorstwa Ewy Matuszewskiej „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady” ukazała się w roku 2003 nakładem Wydawnictwa Iskry. Trzynaście lat później drugiego wydania „Lidera” podjęło się Wydawnictwo Annapurna. Wprawdzie czasy charyzmatycznych osobowości kierujących wyprawami niemal dyktatorsko minęły bezpowrotnie,… jednak Andrzej Zawada, ze swoją wizją rozwoju polskiego himalaizmu, z mądrze pojętym patriotyzmem, wciąż jest postacią budzącą podziw i szacunek.

lider-andrzej-zawada-okladka

Ponieważ Polacy nie mogli uczestniczyć w pierwszych wejściach na ośmiotysięczniki, głównie z powodów politycznych, Andrzej Zawada uznał, że nowym kierunkiem w zdobywaniu Himalajów i Karakorum powinna być zima. W pewnym stopniu inspirowała go opinia Andrzeja Wilczkowskiego, który wielokrotnie powtarzał, jak ważną rolę w zimowej eksploracji gór najwyższych mogą odegrać polscy himalaiści. I odegrali, uczestnicząc w zimowych wyprawach kierowanych przez Lidera. Pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez nich zimą był ten najwyższy – Mount Everest. Kolejne zimowe sukcesy sprawiły, że polskich himalaistów zaczęto za granicą nazywać „Lodowymi Wojownikami”.

Andrzej Zawada sam nie zdobył żadnego szczytu ośmiotysięcznego, ale jako Lider stał się prekursorem himalaizmu zimowego. Dziś, kiedy do zdobycia zimą pozostał już tylko najtrudniejszy – K2, kiedy polscy himalaiści pod wodzą Krzysztofa Wielickiego zbierają siły (i środki), by zrealizować marzenie Lidera, chcemy przypomnieć jego postać i osiągnięcia. Okazją będzie trzecie, rozszerzone i poprawione wydanie książki pt. „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze”.

12-spotkania-z-filmem-gorskim-w-zakopanem

12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31 sierpnia – 4 września w Zakopanem. W programie tegorocznych Spotkań wielu gości, w tym m.in. Simone Moro, Alex Txikon,  Andrzej Bargiel, John Porter, Mateusz Haładaj oraz Bernadette McDonald. A także międzynarodowy konkurs filmu górskiego, Puchar Polski we wspinaczce Zako Boulder Power, Akademia Górska i wycieczka w stylu retro.

Szczegóły na: www.spotkania.zakopane.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn