Bernadette McDonald w Polsce – spotkania w Warszawie i w Zakopanem

przez Administrator | Opublikowano 29 sierpnia 2016 16:04

We wrześniu odbędą się dwa spotkania z Bernadette McDonald – kanadyjską pisarką, autorką bestsellerowej “Ucieczki na szczyt” i “Alpejskich wojowników” oraz światowej sławy ekspertką w zakresie promowania kultury górskiej.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w Zakopanem – w piątek 2 września (w ramach festiwalu Spotkania z Filmem Górskim), godz. 17.00 – 18.30, Kino Sokół, ul. Orkana 2.

“Alpejscy wojownicy” – spotkanie z Bernadette McDonald, Viki Grošelj i Stipe Bozic o słoweńskim alpinizmie

Słowenia jest małym krajem, który odegrał nieznaną, ale znaczącą rolę w historii alpinizmu. Punktem odniesienia dla spotkania będzie nagradzana książka „Alpejscy Wojownicy” autorstwa Bernadette McDonald. Autorka i bohaterzy, między innymi Viki Grošelj i Stipe Bozic, przypomną heroiczne dokonania jugosłowiańskich alpinistów, który zaczęli wspinać się w Himalajach już na początku lat 60. tworząc historię himalaizmu. Spotkanie poprowadzi Janusz Majer, szef programu Polskie Himalaje.

model_alpejscy_wojownicy

Więcej informacji: http://www.spotkania.zakopane.pl/goscie/alpejscy-wojownicy/185/alpejscy-wojownicy

5 września natomiast Bernadette McDonald zawita do Warszawy. Rozmowę pod hasłem „Złota era polskiego i słoweńskiego himalaizmu… i co dalej?” poprowadzi Wojciech Fusek. O najwybitniejszych polskich i słoweńskich himalaistach i ich wyprawach oraz o planach wyprawy na K2 zimą będą rozmawiać także Krzysztof Wielicki i Janusz Majer. W spotkaniu udział wezmą również Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – autorzy biografii “Kukuczka – opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”.

spotkanie_5wrzesnia_ok

Godz. 18.30, siedziba Agory, ul. Czerska 8/10 (wejście od ul. Czerniakowskiej). Wstęp wolny.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1162606980428383/?notif_t=plan_user_joined&notif_id=1472212818733835

BERNADETTE MCDONALD

Autorka książek o tematyce górskiej. Współzałożycielka i była wiceprezes Działu Kultury Górskiej w Centrum Banff (Kanada), gdzie przez 20 lat pełniła funkcję dyrektora festiwalu filmów górskich. Otrzymała wiele nagród i odznaczeń: Alberta Order of Excellence (2010), the Summit of Excellence Award, przyznane przez Centrum Banff w 2007 roku, prestiżową nagrodę Księcia Alberta za wkład w rozwój światowej społeczności górskiej w 2006 i Queen’s Golden Jubilee Medal (2002). W Polsce wydano trzy książki jej autorstwa. Są to: „Alpejscy wojownicy” (Agora SA, 2016), „Ucieczka na szczyt” (Agora SA, 2012), i biografia słoweńskiego alpinisty „Tomaž Humar” (Stapis, 2012). Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród, m.in.: Boardman Tasker Prize for Mountain Literature i Banff Mountain Book Festival Grand Prize (2011). Bernadette została wyróżniona włoską ITAS Prize (2010) i indyjską nagrodą Kekoo Naoroji (2009 i 2008) w dziedzinie literatury górskiej. Amerykański Klub Alpejski przyznał jej najwyższe odznaczenie za wybitne osiągnięcia literackie. Ukończyła studia z literatury angielskiej i muzykologii. Obecnie prowadzi wykłady i spotkania na całym świecie. Jest członkinią międzynarodowego komitetu doradczego National Geographic’s Expedition Council. Wolny czas lubi spędzać na wspinaniu, ski-tourach i górskich wycieczkach.

Informacja prasowa

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn