Mazurskie Tropy – wśród jezior i lasów z mapą i kompasem

przez Administrator | Opublikowano 04 lipca 2016 11:45

11 czerwca 2016 r. odbyła się czwarta edycja Mazurskich Tropów – rowerowo-pieszego rajdu na orientację. W tym roku zawody rozgrywały się na terenie powiatu mrągowskiego, zaś baza znajdowała się w Nawiadach (ok. 15 km od Mrągowa).

Do wyboru były trasy:

  • rowerowa TR 130 km – do odnalezienia było 28 punktów kontrolnych w limicie czasu 12 h;
  • rowerowa TR 50 km – do odnalezienia było 11 punktów kontrolnych w limicie czasu 7 h;
  • piesza TP 50 km – do odnalezienia były 23 punkty kontrolne w limicie czasu 13 h;
  • piesza TP 25 km – do odnalezienia było 10 punktów kontrolnych w limicie czasu 9 h.

W rajdzie wystartowało prawie 250 uczestników na czterech trasach. Największą popularnością cieszyła się trasa piesza na dystansie 25 km, na której wystartowało aż 83 zawodników.

Rozdanie map na 5 minut przed startem trasy pieszej TR 50 km

Rozdanie map na 5 minut przed startem trasy pieszej TR 50 km

Punkty, w formie tzw. lampionów, poukrywane były w terenie w różnych niebanalnych miejscach, m.in. przy zastawce na strumieniu, na skraju rozlewiska, w paśniku czy w ruinach domu. O wyniku decydował wybór kolejności zdobywania punktów (ta była dowolna), wybór trasy przejścia/przejazdu pomiędzy punktami, umiejętności nawigacyjne i oczywiście mocna łydka. Zawody na orientację nie zawsze premiują jednak najszybszych zawodników. Liczy się tu przede wszystkim spryt i spostrzegawczość, które pozwalają nie zgubić się w terenie. Czasem lepiej zatrzymać się, uważnie przyjrzeć się mapie i dobrze „namierzyć na punkt”. Chwila nieuwagi potrafi skończyć się może bowiem bolesną utratą wypracowanej przewagi.

Analiza mapy przed startem

Analiza mapy przed startem

Większość uczestników długiej trasy rowerowej, zaliczanej do Pucharu Polski w Matronach Rowerowych na Orientację, podkreślała na mecie, że tegoroczna trasa była „szybka”, co potwierdzały wyniki czołowych zawodników (ponad 3h przed limitem czasu). Mimo to 65% osób z trasy TR 130 km, spędziło w terenie ponad 10 godzin.

W przypadku trasy pieszej 50 km, przeważała opinia, że odnalezienie punktów kontrolnych wymagało doświadczenia nawigacyjnego i ciągłej koncentracji. Najtrudniejszym punktem okazało się odnalezienie zastawki na rowie melioracyjnym, której niektórzy szukali ponad godzinę kręcąc się po okolicznych łąkach.

Punkt 12 – zastawka przysporzył najwięcej trudu zawodnikom

Punkt 12 – zastawka przysporzył najwięcej trudu zawodnikom

Na trasie rowerowej 130 km wszystkie punkty odnalazła ponad połowa startujących, przy czym pierwszy zawodnik pojawił się na mecie po 7,5 godzinach.Pozostali zawodnicy zdobyli od 14 do 25 punktów kontrolnych, przebywając tym samym odpowiednio mniej kilometrów (lub też i niekoniecznie – w przypadku gdy wybierali nieoptymalne warianty przejazdu).

Krótki postój i analiza mapy na punkcie żywieniowym

Krótki postój i analiza mapy na punkcie żywieniowym

Trasę rowerową 50 km z kompletem punktów i w limicie czasu ukończyło 25 na 35 zawodników.

Komplet punktów na trasie pieszej 50 km, zaliczanej do Pucharu Polski w Maratonach na Orientację, udało się zdobyć 38 osobom (lekko ponad połowa zawodników). Najszybsi przybiegli na metę po nieco ponad 7 godzinach. Na trasie 25 km, wszystkie punkty odszukało 65 osób na 83 startujących, przy czym rozpiętość czasu spędzonego przez różne osoby w terenie była dość duża – od 3,5 do prawie 9 godzin.

Dystans 130 km po mazurskich lasach wielu dał mocno w kość.

Radość z ukończenia trasy - 25 km w nogach

Radość z ukończenia trasy – 25 km w nogach

Mimo dość niskiej temperatury, gorąca atmosfera na mecie w Nawiadach trwała do późnych godzin wieczornych. Zawodnicy, którzy dotarli na metę, razem z organizatorami kibicowali tłumnie kolejnym osobom powracającym do bazy rajdu.

Wynagrodzenie za ten spory wysiłek czekało na zawodników na mecie w postaci zimnego napoju regeneracyjnego, dużego obiadu, pączków i jagodzianek oraz ciepłego prysznica . Rajd zakończył się uroczystym wręczeniem pucharów i nagród oraz losowaniem upominków, ufundowanych przez sponsorów. Wieczorem, w sali gimnastycznej będącej bazą noclegową, do późnych godzin trwały analizy wariantów i wspominanie przygód podczas poszukiwania punktów

Z wynikami oraz galerią zdjęć z rajdu, a także relacjami uczestników,  można zapoznać się na stronie organizatora rajdu www.tropy.net. A już wiosną przyszłego roku, można będzie zapisać się na kolejną, piątą edycję mazurskiej imprezy. Organizatorzy nie zdradzają jeszcze szczegółów, ale jak mówią – „nakręceni pozytywną energią po tegorocznym rajdzie” już szukają ciekawego miejsca na kolejną edycję.

Rajd Mazurskie Tropy został wsparty przez Urząd Gminy w Pieckach oraz Starostwo Powiatowe w Mragowie. Ponadto nagrody i upominki dla zawodników ufundowali: sklep rowerowy PLUS, sklep rowerowy ByTheWay, wydawnictwa Rewasz, Bezdroża i Świat Książki, firmy Goggle, Nikwax, Compass oraz obozybiegowe.pl.

Informacja organizatorów

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn