Dźwięki Dolomitów – Trentino przyrządza ucztę dla ducha

przez Wojciech Słowakiewicz | Opublikowano 21 lipca 2016 13:26

„Zabucały góry, zahucały lasy” – góry często były inspiracją dla artystów, niesieni ich majestatycznym pięknem, twórcy ludowi, wielcy kompozytorzy muzyki klasycznej tworzyli dzieła wybitne. Berlioz, Kilar, Paderewski, Strauss i wielu, wielu innych… Włoski region Trentino festiwalem I suoni delle Dolomiti (‘Dźwięki Dolomitów’) oddaje górom ich wkład, zwielokrotniając wrażenia artystyczne, dzięki serii koncertów w najpiękniejszej filharmonii świata…

Niezwykła sala koncertowa pod Passo alle Selle (fot. wspinanie.pl)

Niezwykła sala koncertowa pod Passo Le Selle (fot. wspinanie.pl)

Schodzimy z grani, w oddali piętrzą się szczyty Piz Boe, Gran Vernel i wyłaniająca się zza chmur przepaścista ściana Marmolady. Po chwili jesteśmy nad przełęczą Passo Le Selle, prawie na wysokości najwyższego szczytu Tatr. W dole, w górskim jeziorze, błyska słońce. Na zielonej hali powyżej wzrok przyciąga masa kolorowych punkcików.

 

I Suoni delle Dolomiti - instrumenty wędrują na miejsce koncertu

Często tak instrumenty i muzycy wędrują na miejsce koncertu (fot. A. Cuel / Trentino)

Festiwal I suoni delle Dolomiti ma już ponad 20 lat. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1995 roku. Za to wyjątkowe kulturalne przedsięwzięcie odpowiada region Trentino. Organizatorzy w wakacyjnych miesiącach, od lipca do sierpnia, zapraszają na koncerty odbywające się w górskich schroniskach, na polanach lub przełęczach i szczytach.

Markus Stockhausen i Tara Bouman na górskiej scenie

Markus Stockhausen i Tara Bouman na górskiej scenie

 

Zbiegamy jako jedni z ostatnich. Przeciskamy się pomiędzy uzbrojonymi w górskie buty, kurtki melomanami, szukając dobrego rzędu. Psst… szsz… silenzio… jak w filharmonii uciszają ci, co przyszli na czas, niezadowoleni z zamieszania i już trzaskających migawek aparatów fotograficznych. Zaczyna się koncert.

W czasie dwóch miesięcy trwania festiwalu można w pięknej górskiej scenerii posłuchać ok. 20 koncertów. Oczywiście nie ma mowy o biletach, a do wyboru mamy muzykę klasyczną, jazzową, etniczną a czasami popową. Publiczność bywa na tych koncertach bardzo liczna, nawet kilkutysięczna…

Dźwięk trąbki wraca odbity od spiętrzających się wyżej skalnych ścian. Markus Stockhausen gra sam ze sobą nakładając na echo kolejny dźwięk… Nadstawiamy uszu, jaką barwą znowu odpowie góra.

Więcej informacji o festiwalu oraz jego program znajdziecie na stronie isuonidelledolomiti.it. W tym roku festiwal trwa  do 26 sierpnia. Będąc w Dolomitach warto dostosować plany górskich wędrówek, by móc doświadczyć wyjątkowego połączenia muzyki i gór.

Bardziej ogólną informację turystyczną dotyczącą regionu Trentino (także w języku polskim) można zasięgnąć na stronie: visittrentino.it.

Wojciech Słowakiewicz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn