19 maja odsłonięcie tablic Janusza Kurczaba i Tadeusza Łaukajtysa

przez Administrator | Opublikowano 10 maja 2016 12:30

19 maja o godz. 12:00 na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą zostaną odsłonięte tablice pamiątkowe poświęcone Januszowi Kurczabowi i Tadeuszowi Łaukajtysowi, dwóm wybitnym alpinistom.

Janusz Kurczab

Janusz Kurczab

Janusz Kurczab zmarł 11 kwietnia 2015 roku. Był wybitnym alpinistą, instruktorem, olimpijczykiem. Kronikarz i popularyzator polskich osiągnięć w górach całego świata oraz wieloletni autor i redaktor serwisu wspinanie.pl.

Tadeusz Łaukajtys na wręczeniu Złotego Wyciora w 2010 roku, corocznej nagrody KW Toruń (fot. Agnieszka Stefanowicz)

Tadeusz Łaukajtys na wręczeniu Złotego Wyciora w 2010 roku, corocznej nagrody KW Toruń (fot. Agnieszka Stefanowicz)

Tadeusz Łaukajtys zmarł 4 maja 2015 roku. Był wybitnym wspinaczem, naukowcem. W latach 1960. i 1970. należał do ścisłej czołówki polskich alpinistów. Wieloletni prezes Klubu Wysokogórskiego w Toruniu.

Dla Seniorów PZA zostanie zorganizowany wahadłowy dojazd z Popradzkiego Plesa. Zbiórka dla chętnych na transport przy wejściu do Popradzkiego o godzinie 11:00.

Rodziny oraz Przyjaciele dziękują za pomoc Zarządowi PZA, Fundacji Wielki Człowiek, Naczelnikowi TOPR, KW Toruń.

Symboliczny Cmentarz pod Osterwą

Symboliczny cmentarz ludzi gór znajduje się w limbowym gaju na zboczach Osterwy, nieopodal Popradzkiego Stawu. Przed jego powstaniem tablice upamiętniające tych, którzy zginęli w górach, umieszczano w miejscach, gdzie ponieśli śmierć.

Kapliczka pod Osterwą (fot. podhale-sport.pl)

Kapliczka pod Osterwą (fot. podhale-sport.pl)

Pomysłodawcą otwarcia cmentarza był czeski malarz i taternik Otokar Štafl, który w 1922 roku zaproponował umieszczenie wszystkich tablic z Tatr w jednym miejscu – wybrano w tym celu właśnie zachodnie zbocze Osterwy. W 1936 roku postawiono tu kapliczkę wzorowaną na spiskich kaplicach ludowych. Cmentarz został otwarty i poświęcony 11 sierpnia 1940 roku. Motto cmentarza brzmi: „Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze”.

źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn