Pięć przełęczy w dwie godziny – za nami Memoriał Piotra Malinowskiego

przez Piotr Turkot | Opublikowano 26 kwietnia 2016 14:49

Już po raz XIX zawodnicy z Polski, Słowacji, Czech oraz Hiszpanii stanęli na starcie Memoriału Piotra Malinowskiego, tradycyjnie ostatnich zawodów w sezonie skialpinistycznym i finału Pucharu Polski PZA.  Ku zaskoczeniu większości uczestników, trasę udało się poprowadzić przez wszystkie planowane przełęcze, a zjazdy (tam, gdzie śnieg był) odbywały się w świetnych warunkach.

Już po raz XIX zawodnicy stanęli na starcie Memoriału Piotra Malinowskiego (fot. Kaśka Krzysztof)

Już po raz XIX zawodnicy stanęli na starcie Memoriału Piotra Malinowskiego (fot. Kaśka Krzysztof)

I tak na długiej trasie rywalizowano od dawnych Gienkowych Murów przez Liliowe, Świnicką Przełęcz, Karb, Zawrat, Dolinę Pięciu Stawów i Kozią Przełęcz, z której prowadził ostatni zjazd do Czarnego Stawu i bieg do mety przy Schronisku Murowaniec.

Na pokonanie trasy, która dobremu narciarzowi czy turyście zajęłaby dzień lub dwa, Milanowi Pisarcikowi ze Słowacji potrzebne było zaledwie 2h 5min, a najszybsza wśród kobiet Ania Figura pojawiła się na mecie po 2h 28min. Warunki pogodowe były dla nich idealne: rano wyszło słońce, które jednak na czas startu schowało się za chmurami i nie topiło śniegu. Dopiero w niedzielę rano zima powróciła w Tatry i zasypała ślady zawodów 30 cm białego puchu…

Memoriał Piotra Malinowskiego (fot. Kaśka Krzysztof)

Memoriał Piotra Malinowskiego (fot. Kaśka Krzysztof)

Memoriał był także Mistrzostwami Polski Ratowników Górskich i w swoich kategoriach zwyciężyli Marcin Piętka z GOPR Beskidy w seniorach, Milan Pisarcik z HZS Mala Fatra w weteranach oraz Adam Marasek z TOPR w kategorii nestorów.

Na krótszej trasie w rejonie Liliowego, Beskidu i Świnickiej Kotlinki rywalizowali kadeci, juniorzy oraz mniej zaawansowani zawodnicy. Wśród najmłodszych zwyciężył Franek Rząsa, w juniorach Marek Legaszewski i Ewa Brzeska, a na krótszej trasie najlepsi okazali się Dariusz Haładyna i Weronika Półtawska.

Start w Memoriale wyłonił także najlepszych zawodników Pucharu Polski PZA, w którego skład w tym roku wchodziło pięć imprez: Memoriał Kuby Soińskiego, Puchar Połonin, Puchar Pilska, Memoriał Józefa Oppenheima oraz „Malinowski”. Wśród mężczyzn najlepsi okazali się Marcin Piętka, Tyberiusz Mikołajczyk oraz Zbigniew Topór , a wśród pań Agnieszka Solik, Iwona Januszyk i Anna Figura.

Memoriał Piotra Malinowskiego (fot. Kaśka Krzysztof)

Memoriał Piotra Malinowskiego (fot. Kaśka Krzysztof)

Dziękujemy sponsorom, uczestnikom, kibicom oraz ekipie przygotowującej zawody – widzimy się ponownie za rok w Tatrach!

Pełne wyniki na www.memorial.topr.pl

Monika Strojny

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn