Nowy magazyn “Góry” jest już dostępny

przez Administrator | Opublikowano 18 marca 2016 13:22

Po zimie, której właściwie nie było, na progu wiosny, której nie można się doczekać, najnowsze wydanie magazynu GÓRY przywraca właściwe proporcje: w górach najwyższych jest mróz, na skiturach śnieg, a w skałach słońce. Mroźne rejony zdecydowanie najlepiej reprezentuje Nanga Parbat, której długa historia zimowego zdobywania właśnie dobiegła końca, o czym ze szczegółami informujemy w artykule napisanym dosłownie kilka godzin po tym wielkim wydarzeniu (zdjęcia otrzymaliśmy wprost z bazy pod Nagą Górą).

gory-nr-248

Jeszcze bardziej arktyczne klimaty można odczuć czytając relację z wyjścia na Mount Vinson, ostatniej perły w Koronie Ziemi zdobytej przez Monikę Witkowską. Nieco mniej mroźne, ale nadal rześkie warunki towarzyszyły dwóm polskim, za to światowego formatu wspinaczkom dokonanym na dziewicze szczyty w dolinie Tagas oraz w górach Daxue Shan. Obie znalazły się na szerokiej liście kandydatów do tegorocznego Złotego Czekana.

Co więcej, Marcin Rutkowski, Wojciech Ryczer i Rafał Zając zostali laureatami Kolosa (za rok) 2015 w kategorii Alpinizm za wytyczenie w stylu alpejskim trudnej drogi Hard Camping w zachodnim Syczuanie, a chłopaki z Tagas Expedition (Maciej Bedrejczuk, Maciej Janczar, Tomasz Klimczak i Marcin Wernik) otrzymali Wyróżnienie. Nagrodzonym gratulujemy, ciesząc się jednocześnie, że na naszych łamach po raz kolejny goszczą najważniejsze górskie przejścia.

Mamy nadzieję, że zima była szczodra dla tych z was, dla których narty skiturowe stanowią wielką pasję. Jeśli jednak nie spełniła waszych oczekiwań, w GÓRACH będziecie mogli znaleźć godny substytut w postaci relacji z wypraw do Grecji, w Alpy Julijskie oraz wycieczki w ciągle dzikie Bieszczady.

Co więcej? Jest też coś dla pasjonatów sprzętu – topowe nowości zaprezentowane na targach ISPO, zestawienie kurtek z wypełnieniem syntetycznym oraz butów wspinaczkowych. Są frapujące wyzwania biegowe w górach całego świata, jest wielka tatrzańska grań, którą pokonamy wspólnie z Andrzejem Marciszem, są porady treningowe i galeria rysunku satyrycznego, którą w tym właśnie numerze GÓR postanowiliśmy reaktywować.

Nerwowe wyczekiwanie na pierwszy, ciepły dotyk skały z pewnością urozmaicą relacje z wyprawy do Roca Verde oraz kamperowych podróży Michała Kwiato Kwiatkowskiego. A jeśli rozglądacie się za jakąś atrakcyjną i stosunkowo niedrogą opcją na wiosenny wyjazd w skały, na pewno zainteresuje was zestawienie dziesięciu niskobudżetowych rejonów wspinaczkowych w Europie.

Co więcej? Jest też coś dla pasjonatów sprzętu – topowe nowości zaprezentowane na targach ISPO, zestawienie kurtek z wypełnieniem syntetycznym oraz butów wspinaczkowych. Są frapujące wyzwania biegowe w górach całego świata, jest wielka tatrzańska grań, którą pokonamy wspólnie z Andrzejem Marciszem, są porady treningowe i galeria rysunku satyrycznego, którą w tym właśnie numerze GÓR postanowiliśmy reaktywować.

Redakcja magazynu Góry

W numerze:

GÓRY WYSOKIE
.8 / Łukasz Ziółkowski
Nanga Parbat po raz pierwszy zdobyta zimą!

.14 / Łukasz Ziółkowski
Olek Ostrowski. Życie i śmierć na nartach

.20 / Rafał Zając, Wojciech Ryczer
Hard Camping. Dwugłos z wyprawy do Chin

.28 / Marcin Wernik
Kozi Wierch i łaskawy Ogr. Wspinanie na dziewicze szczyty w dolinie Tagas

.34 / Monika Witkowska
Z pingwinem po Koronę

.40 / Redakcja
Lunag Ri. Wspinaczka prawie idealna

W CO SIĘ UBRAĆ
.42 / Piotr Gruszkowski
Lekkie kurtki z wypełnieniem syntetycznym

SKITURING
.48 / Piotr Drożdż
Smaczny shake z ambrozji

.56 Rozmawiała / Agnieszka Szymaszek
Skitury w Alpach Julijskich

.62 / Wojtek Szatkowski
Bieszczady wiosną

ISPO
.66 / Piotr Gruszkowski
Co nowego? ISPO Award 2016

WIELKIE GRANIE TATR
.70 / Andrzej Marcisz
Murem Pośredniej Grani, pomiędzy dolinami Małej Zimnej Wody a Staroleśną. Cz. 1: od Harnaskiego Zwornika do Żółtej Ławki

WSPINANIE
.80 / James Pearson
Roca Verde Road Trip. James Pearson i Caroline Ciavaldini odkrywają „zieloną Hiszpanię”

.86 Rozmawiał / Andrzej Mirek
Michał Kwiato Kwiatkowski. O wspinaczkowych tripach, życiu w kamperze i rejonach

.94 / Mateusz Haładaj, Andrzej Mirek
10 najlepszych rejonów na niskobudżetowy wyjazd wspinaczkowy

.104 / Redakcja
Buty wspinaczkowe

BIEGI GÓRSKIE
.110 / Piotr Gruszkowski
Kobiecy rekord na Aconcagui. Fernanda Maciel wbiega na szczyt

.112 / Piotr Gruszkowski
Fastest Known Time, czyli samotne ściganie się z innymi

.120 / Kinga Pachura
Pasy biegowe

PORADY
.124 / Mateusz Haładaj
Praca nóg we wspinaniu – w poszukiwaniu Świętego Graala

128 / Beata i Łukasz Kaczmarek
Roller. Zestaw treningowy

.130 PORADY ZAKUPOWE

POLEMIKA
.134 / Andrzej Machnik
O nadymaniu pęcherza i sikaniu do własnej zupy

RYSUNEK SATYRYCZNY
.137 / Piotr Drożdż
Humor rysunkowy w piśmiennictwie górskim

.139 / Piotr Poloczek
Wybierz luz

FELIETON
.136 / Bogusław Kowalski
Spójnia

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn