40. Bieg Piastów – pobiegło 5500 osób

przez Administrator | Opublikowano 07 marca 2016 18:31

Niedzielny, ostatni dzień Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie, to dwa biegi, ponad tysiąc zawodników na mecie, fantastyczna atmosfera. Na 9 km klasykiem najlepsi Dan Slechta i Silke Escher, na 25 km techniką dowolną Radek Sretr i Iwona Piekarz. Przez dziewięć dni w 15 konkurencjach 40. Biegu Piastów wystartowało około 5500 osób z 27 krajów.

Bieg Piastów (fot. Marcin Oliva Soto)

Bieg Piastów (fot. Marcin Oliva Soto)

MOS_3216

W niedzielę renomowany czeski biegacz Radek Sretr zwyciężył w pięknym stylu. Przez długi czas dotrzymywał mu kroku Niemiec Toni Escher, ale na około 5 kilometrów przed metą Sretr zostawił go w tyle. Za nimi jeleniogórzanin Jakub Mroziński walczył z Pavlem Petrem o trzecią pozycję, ale nie dał rady. I tak jednak ponownie (wcześniej na 25 km klasykiem) Jakub Mroziński był najlepszym Polakiem.

Wśród pań sukces kolejnej podopiecznej Stanisława Michonia – trzykrotnego zwycięzcy Biegu Piastów. Po sobotnim sukcesie Kamili Boczkowskiej w biegu na 50 km (okazała się najlepszą Polką), w niedzielę na 25 km techniką dowolną wygrała Iwona Piekarz z Myślenic, uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu.

MOS_2857

Bieg na 9 km klasykiem należał do utytułowanego i renomowanego czeskiego mistrza Dana Slechty. Wygrał, jak chciał, pokonując ostatnie metry w rekreacyjnym tempie. W gronie kobiet najlepsza Niemka Silke Escher.

Wydarzeniem była imponująca postawa austriackiego 62-latka Josef Honesa – trzeciego w biegu na 9 km. To kolejny rewelacyjny start tego zawodnika w Biegu Piastów, na który przyjeżdża od lat.

Bieg na 9 km klasykiem ukończyło 582, a na 25 km techniką dowolną – 468 zawodników. Ze wszystkich piętnastu konkurencji 40. Biegu Piastów największym zainteresowaniem cieszyła się pięćdziesiątka – ukończyło ją 1426 biegaczy. Ponad tysiąc zawodników wybrało także 25 km klasykiem – do mety dotarło 1141.

MOS_3273

Bieg Piastów rozegrany został po raz kolejny w ramach Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet oraz prestiżowej klasyfikacji FIS Worldloppet Cup, w której o punkty walczą narciarscy biegacze długodystansowi należący do najlepszych na świecie. To oni zdominowali walkę na głównym dystansie 50 km.   Liczny przyjazd amatorów biegówek z różnych krajów sprawił, że na Polanie Jakuszyckiej panowała wspaniała, przyjacielska, międzynarodowa atmosfera. Jak napisał do zawodników i organizatorów prezydent RP Andrzej Duda: „To także wielka wartość, że Bieg Piastów tak pięknie łączy ludzi z różnych miejsc i środowisk, że mogą się tu zawiązywać bliskie kontakty, znajomości i przyjaźnie”.

MOS_6284

Po raz kolejny okazało się, że arena Biegu Piastów – Jakuszyce w Górach Izerskich, to miejsce specjalne. W ostatnich tygodniach z powodu braku śniegu i ciepła odwołano biegi Worldloppet we Francji, Niemczech i Estonii, nieco wcześniej w Czechach rywalizowano na krótkich, parokilometrowych pętlach. W Jakuszycach, dzięki łaskawej w ostatnich dniach aurze i przemyślanej pracy na trasach przez całą zimę, zdołano przygotować wymagającą, ale niezwykle atrakcyjną pod względem sportowym i turystycznym, trasę długości 50.5 km.

Organizatorem jakuszyckich zawodów jest Stowarzyszenie Bieg Piastów. Organizacją Biegu Piastów kierował komandor Dariusz Serafin.

Informacja organizatorów

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn