„K2. Dotknąć nieba” zdobywa Grand Prix w Vancouver

przez Administrator | Opublikowano 22 lutego 2016 11:34

Eliza Kubarska, kontynuuje usiany sukcesami marsz po zagranicznych festiwalach. Tym razem jej film „K2. Dotknąć nieba” zdobył główną nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver (VIMFF). 

Eliza Kubarska odbiera Grand Prize w Vancouver

Eliza Kubarska odbiera Grand Prize w Vancouver

To już kolejna ważna nagroda dla filmu „K2. Dotknąć nieba”. Dokument ten uznano najlepszy długometrażowy film górski na festiwalu a festiwalu w Banff, następnie zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie i Kultura na 27. Festiwalu Filmów Górskich w Grazu, potem film nagrodzono Grand Prize w Kendal a miesiąc później Eliza Kubarska odebrała nagrodę dla najlepszego reżysera w Bilbao a film został nagrodzony Srebrną Szarotką za „najlepszy film o kulturze górskiej” podczas Międzynarodowego Festiwalu Flimów Górskich w Torello (Katalonia, Hiszpania).

Eliza Kubarska, rocznik 1978, pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy, rzeźbiarką i wspinaczem. Poważną przygodę z filmem rozpoczęła od dokumentu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (2010) opowiadającego historię jej własnej wyprawy wspinaczkowej na Grenlandię. Swój kolejny film „Badjao. Duchy z morza” (2014) poświęciła społeczności nomadów morza zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

W filmie „K2. Dotknąć nieba” Eliza zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne.

Kanadyjski festiwal odbywa się od 1998 roku i obecnie to duży 9-dniowy festiwal z bogatym programem. Warto dodać, że już drugi rok z rzędu w Vancouver zwycięża polski film. W ubiegłym roku Grand Prix przypadło w udziale Pawłowi Wysoczańskiemu za film „Jurek”.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn